Odpowiedzialność wspólnika spółki z o.o. za zobowiązania spółki.
Odpowiedzi w temacie (0)

Witam Serdecznie . Od niedawna jestem mniejszościowym wspólnikiem sp.z.o.o. Spółka została załozona przez portal s24 wiec jej umowa jest standardowa. Generalnie z tego co wiem wspólnicy nie będący członkami zarządu odpowiadają za ewentualne długi i zobowiązania spółki wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu. W trakcie lektury odnośnie sp.z.o.o natrafiłem jednak na pojęcie takie jak dopłaty do kapitału. Z tego co zrozumiałem będę miał obowiązek wniesienia dopłaty do kapitału spółki proporcjonalnie do swojego udziału jeżeli ta np. popadnie w długi. Jest to sprzeczne z założeniem wyłączenia odpowiedzialności wspólnika sp.z.o.o za długi. Mam pytanie - jak to właściwie jest, do jakiej kwoty mogę być zmuszony do uiszczenia dopłaty i czy może to się stać bez mojej zgody ? Czy zostając wspólnikiem mniejszościowym spółki z o.o. ryzykuje w jakikolwiek inny sposób oprócz wniesionych pieniędzy na kapitał zakładowy? Pozdrawiam
Nie znalazłeś odpowiedzi?
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Potrzebujesz porady prawnej?
PODOBNE TEMATY NA FORUM
-
wykluczenie wspólnika z spółki cywilnej
przez: hangap | 2011.11.14 18:16:11
Witam, mam problem z wykluczeniem wspólnika z spółki cywilnej, który nie wykazuje aktywności w prowadzeniu spółki, tylko jeszcze utrudnia, blokuje działalność spółki. Problem tkwi w tym, (...) czytaj dalej»
-
upadłość jednego wspólnika spółki cywilnej
przez: warfnir | 2015.12.4 20:54:34
Witam. Czy jest możliwość ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu tylko przez jednego wspólnika spółki cywilnej ? Poza zaległościami spółki, ów wspólnik ma również zaległości (...) czytaj dalej»
-
Wyłączenia w umowie spółki z o.o.
przez: lena | 2001.3.21 22:42:49
tak - art. 183 kodeksu spółek handlowych czytaj dalej»
-
Egzekucja wierzylelności wspólnika z majątku spółki
przez: dobrek40 | 2012.5.23 20:2:58
Witam Mam problem. Okazało się, że mój kolega z którym chcę zawrzeć spółkę pozostawi po prowadzonej jeszcze obecnie działalności gospodarczej zobowiązania wobec Urzędu skarbowego, ZUS-u, (...) czytaj dalej»
-
Zobowiązania rozliczenia spółki po jej rozwiązaniu.
przez: PaulCube | 2012.5.23 11:17:54
W roku 2006 wraz ze swoim wspólnikiem rozwiązałem umowę spółki cywilnej, nie zalegaliśmy z żadnymi płatnościami, co mamy udokumentowane. Kilka dni temu dowiedziałem się, że jestem odpowiedzialny (...) czytaj dalej»