ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

Odpowiedzi w temacie (182)

KAB

8.6.2006

Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące nad Twoją posiadłością), gazociągi, ciągi wodno - kanalizacyjne, ciepłownicze i inne ustroje obniżające jakość, funkcjonalność i wartość działek budowlanych, gruntów ornych i innych. Odszkodowania z tytułu przebiegu linii przesyłowych ! Wysokie odszkodowania za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne, gazociągi, ciągi wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze, stacje transformatorowe, rozdzielnie, przepompownie, wieże triangulacyjne i inne ustroje obniżające jakość, funkcjonalność i wartość działek budowlanych, gruntów ornych i innych. Wszystkim posiadającym takie nieruchomości należy się odszkodowanie za utratę wartości działki i przede wszystkim opłata za służebność gruntu. Stawki za służebność są oczywiście większe przy działkach budowlanych i mniejsze przy gruntach rolnych. O zapłatę za dzierżawę lub służebność występujemy do 10 lat wstecz (dotyczy osób fizycznych, dla firm jest to termin trzyletni). 

Nie znalazłeś odpowiedzi?

zdziwony skutecznością/bzdura!

2007-03-29 23:50:25

a jak było pozwolenie na budowę lub zgoda poprzedników ? nie róbcie ludzi w balona KC się kłania

jurek1976

2007-06-19 12:24:35

ja również jestem właścicielem działki znajdującej się przy drodze gminnej w małej miejscowości na której stoi słup i przez która przebiega linia energetyczna, bedę dochodził swoich praw.

szymonwojtczak@vp.pl

2008-04-12 20:16:55

Witam !!! Na mojej działce( na jednej działce słupy biegną po dlugiści) znajduję sie okolo 9 słupów średniego napiecia czy istnieje jakieś racjonalna możliwość wywalczenia doszkodowania...? Istnieje jeden mamkamęt tego przedsięwzięcia linia energetyczna prowadzona była w 1974 roku..

tryr

2008-05-04 21:00:45

moim zdaniem o 4 lata za późno tak to byś się obłowił chłopie...

milan

2008-05-04 21:50:32

tzn od kiedy jest ustawa?

e-prawnikpl

2008-07-29 15:56:07

Masz słup energetyczny na swojej działce? Skontaktuj się ze specjalistami e-prawnik.pl 

Powiemy Ci jak ustalić czy energetyka miała prawo do postawienia słupów i czy możesz dochodzić wynagrodzenia za bezumowne korzystanie. 

Zapraszamy

lolek

2008-08-25 10:57:44

polecieć można bardzo prosto....art. 224 kc i wszystko idzie do kosza.....ostrożnie z formułowaniem wniosków jak w artykule:)

jelonek0@neostra

2009-06-09 08:10:29

Przecież energetyka nic nie sobie z nas nie robi - żadnych odszkodowań nie chce dać. To kpiny z ludzi.

TMAO5

2009-12-10 12:14:58

bardzo prosiłabym o ten adres bo tez mam postawiony słup wysokiego napięcia na działce a następnej linie idą w poprzek działki z budową ani rusz .!!!od czego najlepiej zacząć ?ile mnie to będzie w przyblizeniu kosztować?

oddajmi

2010-04-01 13:05:37

Tego rodzaju odszkodowania przysługują właścicielom ziemi, na której znajdują się słupy energetyczne, tranzystory, rurociągi i inne elementy infrastruktury. Zakłady będące właścicielami tych obiektów (np. zakłady energetyczne, gazownie) niechętnie wypłacają za nie odszkodowania, więc sprawy te często kończą się w sądach. Dlatego też najrozsądniej jest zwrócić się o pomoc do doświadczonego prawnika. [b]Przykładowe elementy infrastruktury[/b] [list] [*] słupy i linie energetyczne, [*] stacje transformatorowe, [*] gazociągi, [*] ciągi wodno-kanalizacyjne, [*] ciągi ciepłownicze, [/list] [b]Warunki[/b] Żeby sprawa miała szansę na powodzenie, element infrastuktury musiał być postawiony: [list] [*] po roku 1980, [*] bez pisemnej zgody ówczesnego właściciela. [/list] Nie jesteś pewien, czy możesz dostać odszkodowanie? Kliknij [url=http://www.oddajmi.pl/test/test_1.zip]tutaj[/url] i sprawdź! [b]Zanim kupisz...[/b] Jeśli zamierzasz dokonać zakupu działki, na której znajduje się element infrastruktury, koniecznie podpisz z dotychczasowym właścicielem umowę o przelewie roszczeń! Inaczej będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie jedynie za okres, przez który sam jesteś właścicielem nieruchomości. [url=http://www.oddajmi.pl/download/umowy.zip]Tutaj[/url] możesz pobrać wzór umowy cesji do wypełnienia a [url=http://www.oddajmi.pl/download/broszury.zip]tutaj[/url] - broszurę informacyjną dotyczącą tego rodzaju transakcji. Jeżeli zakupiłeś już działkę ze słupem, nie martw się - po prostu podpisz umowę cesji z osobą, która sprzedała Ci działkę "po fakcie". [b]Gdzie nas znajdziesz?[/b] Oddajmi.pl działa na terenie całej Polski! Po prostu odwiedź nas na www.oddajmi.pl

oddajmi

2010-04-01 13:10:25

[proszę administratora o skasowanie poprzedniego posta o tym samym temacie] Tego rodzaju odszkodowania przysługują właścicielom ziemi, na której znajdują się słupy energetyczne, tranzystory, rurociągi i inne elementy infrastruktury. Zakłady będące właścicielami tych obiektów (np. zakłady energetyczne, gazownie) niechętnie wypłacają za nie odszkodowania, więc sprawy te często kończą się w sądach. Dlatego też najrozsądniej jest zwrócić się o pomoc do doświadczonego prawnika. Przykładowe elementy infrastruktury: słupy i linie energetyczne, stacje transformatorowe, gazociągi, ciągi wodno-kanalizacyjne, ciągi ciepłownicze. Warunki: Żeby sprawa miała szansę na powodzenie, element infrastuktury musiał być postawiony: (1) po roku 1980, (2) bez pisemnej zgody ówczesnego właściciela. Nie jesteś pewien, czy możesz dostać odszkodowanie? Wejdź tutaj: http://www.oddajmi.pl/test/test_1.php i sprawdź! Jeśli zamierzasz dokonać zakupu działki, na której znajduje się element infrastruktury, koniecznie podpisz z dotychczasowym właścicielem umowę o przelewie roszczeń! Inaczej będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie jedynie za okres, przez który sam jesteś właścicielem nieruchomości. (http://www.oddajmi.pl/download/umowy.zip - tutaj możesz pobrać wzór umowy cesji do wypełnienia a tutaj - http://www.oddajmi.pl/download/broszury.zip - broszurę informacyjną dotyczącą tego rodzaju transakcji). Jeżeli zakupiłeś już działkę ze słupem, nie martw się - po prostu podpisz umowę cesji z osobą, która sprzedała Ci działkę "po fakcie". Gdzie nas znajdziesz? Oddajmi.pl działa na terenie całej Polski! Po prostu odwiedź nas na www.oddajmi.pl

ronin1969

2010-04-17 12:31:30

witam.jestem z woj.zach-pomorskiego na moich dwoch działkach budowlanych jest duzy słup energetyczny i lina wysokiego napięcia szukam dobrego prawnika ktory wywalczy wysokie odszkodowanie

Rokow

2010-07-09 20:22:23

Odszkodowanie z góry? Ludzie, bądźcie ostrożni! Ktoś da Wam 5-10 tysięcy, a potem okaże się, że dla siebie wygrał z odkupionego od Was roszczenia 50 tysięcy. Sprawa w sądzie może się ciągnąć, ale są przecież kancelarie, które nie wymagają żadnych opłat przed wygraniem sprawy, więc lepiej chyba skorzystać z czegoś takiego? Rok więcej może być warty bardzo, bardzo dużo pieniędzy.

LEXTERRA

2010-07-21 09:41:03

Przepraszam serdecznie za wszelkie nieporozumienia wynikłe z zamieszczonego prze zemnie postu odnośnie odszkodowania od ręki. Odszkodowanie płacone jest po wygranej sprawie (wnet kancelaria prowadząca sprawę otrzymuje swoje wynagrodzenie). Natomiast WSZELKIE koszty postępowania tak jak i koszty uboczne (wypisy z KW, wyrysy z mapy, koszty sądowe itp. ) ponosi kancelaria, NIE klient!

tadeusz72

2011-03-01 14:13:29

Ja jestem trochę w innej sytuacji gdyż kupiłem działkę na której już jest wybudowany słup energetyczny i z tego co wiem odbyło się to bez pozwolenia. Aktualnie mam plan w tym miejscu wybudować dom i zastanawiam się czy mogę jakoś się pozbyć tego słupa lub chociaż dostać odszkodowanie. Ja wiem, że wtedy nie byłem właścicielem działki ale jeśli nie zajęli się tym problem poprzedni właściciele to dlaczego ja nie mógłbym, przecież nie było zgody na postawienie go.

ala82

2011-03-01 15:42:02

W sytuacji gdy jest pan właścicielem gruntu przez okres ostatnich 10 lat a poprzedni właściciele nie wyrazili zgody na przebieg linii energetycznej, to może domagać się pan zapłaty za bezumowne korzystanie z gruntu. Natomiast jeśli nie był pan właścicielem w okresie ostatnich 10 lat należy dokonać cesji wierzytelności. Należy również upomnieć się o opłatę za dzierżawę na przyszłe lata.

hela88

2011-03-02 13:46:22

witam, a czy można zażądać usunięcia linii wysokiego napięcia? Sprawa o odszkodowanie może się długo ciągnąć a ja chciałabym już ruszyć z budową, czy są jakieś sposoby aby to szybciej załatwić??

Siemiones

2011-03-04 20:19:47

Bardzo proszę o poradę -Moja babcia i jej brat są spadkobiercami działek po rodzicach ale jeszcze nie przeprowadzono spadku i chce aby przeszło wszystko na mnie wnuczkę lecz nie wiem czy walczyć o opłatę miesięczną za 2 słupy teraz w imie babci czy pużniej pozdrawiam dziękuję.

lokotheboy

2011-06-01 23:45:46

Witam Państwa. Wszyscy, którzy polecają swoje usługi do odzyskiwania usług za słupy czy tam inne linie przesyłowe, wodociągi etc jak przychodzi co do czego to zcągają prawie 80 procent całości odszkodowania!!! Wiem to bo sam korzystałem z usług takiej "pseudo firmy". Tak samo moi znajomi również nie byli za bardzo uradowani oddawaniem takiej kasy. 

saja

2011-08-02 17:04:45

Witaj Oddajmi. mam problem: kancelaria prawna podjeła się załatwiania mojej sprawy o odszkodowanie za słup. Podopisana została umowa o wynagrodzenie - całkiem solidne -40% sumy odszkodowania Mija rok jak nie mam zadnej informacji o stanie sprawy, ani nawet o złozeniu pozwu...........nie sposób sie z kancelarią skontaktowac. A podobno to bardzo prosta sprawa, to uzyskanie odszkodowania? Mozna sie jakos z wami skontaktowac?

lukasz.chilinski

2011-09-28 13:43:36

Ojciec jest właścicielem działki przez, którą przebiega linia energetyczna wybudowana w 1991 roku. Czy należy się odszkodowanie?

deadcandance

2011-10-01 17:37:32

Witam, znalazłam na stronie Sądu Najwyższego R.P. dość "świeżą" Uchwałę, bo z 8 września 2011 r. na temat służebności przesyłu, (sygnatura akt III CZP 43/11) tekst : Właścicielowi nieruchomości nie przysługuje wobec nieuprawnionego posiadacza służebności przesyłu roszczenie o naprawienie szkody z powodu obniżenia jej wartości, związanego z normalnym korzystaniem z nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści takiej służebności (art. 225 w zw. z art. 230 k.c.). Jak wspomniałam, jest to bieżąca Uchwała, do której nie dodano jeszcze uzasadnienia. Jak sądzicie, czy poniesie ona pejoratywne skutki dla właścicieli nieruchomości ubiegających się odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z gruntu oraz odszkodowań za obniżenie wartości gruntu??? Być może nadinterpretuję i należałoby poczekać na uzasadnienie. Czekam na Wasze interpretacje :) pzdr.

DamianW

2011-10-25 08:37:52

UWAGA NA PSEUDO BIURO DORADCZO-PRAWNE AKTUM. To oszuści! Firmie z tego ogłoszenia zależy tylko na wyciąganiu pieniędzy od ludzi. Ja się dałem nabrać i wpłaciłem im pieniądze. Później okazało się, że ta firma w ogóle nie odzyskuje odszkodowań, a "Pan mecenas" w rzeczywistości jest człowiekiem po zawodówce i nie posiada żadnej licencji! OSZUŚCI !

fiurow1981

2011-11-28 10:28:04

- uzyskania odszkodowania przez właścicieli gruntów, przez które biegną urządzenia przesyłowe służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej itp. - pomocy w doprowadzeniu do zawarcia umowy między właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą przesyłowym, który zgodnie z wolą właściciela gruntu winien dokonać na jego rzecz zapłaty za używanie tych gruntów. - wynagrodzenie za dotychczasowe, bezumowne korzystanie z ich gruntów jak również dalszy, stały miesięczny dochód za korzystanie z tych gruntów po ustanowieniu służebności przesyłu.

1

2

3

4

5

...

8

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.2.2015

  Zmiany w prawie budowlanym 2015

  Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym - rozszerzenie inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, uproszczenie projektu i wiele innych udogodnień.

 • 4.1.2018

  Zmiany w projektowaniu budynków

  Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać (...)

 • 22.6.2009

  Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali

  Od 1 stycznia 2009 roku w zasadzie charakterystyka energetyczna, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, powinna być ustalona dla: każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku (...)

 • 12.10.2016

  Kiedy można budować w granicy ?

  Zasady budowania w granicach nieruchomości reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (...)

 • 30.10.2012

  Przedawnienie roszczenia przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu

  Z każdym dniem wzrasta liczba spraw dotyczących uregulowania stanu prawnego urządzeń przesyłowych, zwłaszcza linii elektrycznych, wodociągów oraz sieci gazowych. W tej sytuacji, jak również (...)