Forum prawne

Prawo pracy - sprawa sądowa przeciwko pracodawcy

Wygralem sprawe z bylym pracodawca, sad zasadzil wyrokiem prawomocnym pewna kwote odszkodowania. Co zrobic aby odzyskac pieniadze? Znajoma przekazala podobna sprawe komornikowi, który po jakims czasie stwierdzil, ze osoba jest niewyplacalna lub cos w tym rodzaju, pomimo to, iz wiem, ze prowadzi dzialalnosc pod inna nazwa. Moze ktos zna sposób na odzyskanie zasadzonej kwoty?

(Mariusz)

2003.6.24 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Prawo pracy - sprawa sądowa przeciwko pracodawcy (2)

najlepiej jest oddać sprawę komornikowi - zależy też również w jakiej formie działa były pracodawca (zwykła działalność gospodarcza, czy sp. zoo lub sa) - jeżeli skutecznie zostanie zakończone postepowanie upadłosciowe wobec pracodawcy - to raczej nie ma szans na egzekucje, jakkolwiek w wypadku gdy pracodawca odpowiada osobiści (np. prowadzi zwykła działalność gosp, spókę cywilną, jawną etc.) to można dochodzić należności z jego majątku osobistego, bez względu na fakt, że firma została już zamknięta, a on prowadzi inną. Poza tym wazne jest aby znaleźć skutecznego komornika, niektórzy po prostu inkasuja pieniadze i nic nie robią, a pozniej informuja wierzyciela, że dłużnik jest niewypłacalny. Inaczej jest w wypadku gdy spółka zoo lub sa po prostu "zwinie" swoja dzialalnosc bez upadłosci lub likwidacji i ci sami wspólnicy otworzą nowa spolke np. zoo ale, która nie jest nastepca prawnym poprzedniej, wtedy ciezko jest cokolwiek wyegzekwować.

2003.7.4 14:9:59

Witam , ja jestem na dokładnie tym samym etapie, słyszałam że można zwrócić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, właśnie w wypadku kiedy pracodawca jest nie wypłacalny. Nie wiem tylko jak do tego za bardzo się zabrać. Powodzenia!

2005.12.1 10:59:16

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika