Forum prawne

PROSZĘ O POMOC !!!! - mam kilka pytan (pilne) - forum prawne

Pytania: 1.Czy osoba prawna może być ubezwłasnowolniona ?? - uzasadnij . 2.Jakie czynności prawne może podejmować osoba mająca 16 lat ?? 3.Jakie oświadczenia woli mogą, a jakie nie mogą doprowadzić do zaearcia ważnej w świetle prawa umowy ?? Za wszelką pomoc z góry dziękuję !!!

(Monika)

2003.5.20 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: PROSZĘ O POMOC !!!! - mam kilka pytan (pilne) (4)

Osoba prawna nie może być ubezwłasnowolniona. Ubezwłasnowolnienie dotyczy wyłącznie osób fizycznych. Osoba mająca 16 lat ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może ona bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

2003.9.1 14:1:31

czy osoba prawna moze byc ubezwlasnowolniona?

2006.6.11 19:32:49

Osoba prawna nie może być ubezwłasnowolniona. Ubezwłasnowolnienie dotyczy tylko osób fizycznych - ludzi jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem (ubezwłasnowolnienie całkowite) albo potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw (ubezwłasnowolnienie częściowe). | Osoba w wieku 16 lat dysponuje ograniczoną zdolnością do czynności prawnych. Może ona zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego (np. kupno bułek, pożyczenie 2zł na coś tam, ale już nie kupno komputera raczej, bo to drobna sprawa nie jest, są inne możliwości jego kupna, ale o tym dalej); może taka osoba dokonywać czynności, które nie są rozporządzeniami ani zobowiązaniami (nie może sprzedać telewizora, ale może przyjąć telewizor jako darowiznę, bo przyjęcie darowizny nie jest ani zobowiązaniem ani rozporządzeniem po stronie osoby ograniczonej w zdolności do cz. p.); może swobodnie rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy postanowi inaczej; może dysponować swobodnie przedmiotami, które jej przedstawiciel ustawowy (np. rodzic) przekazał do swobodnego użytku (np. kieszonkowe, ale nie ubranie, bo rodzice raczej nie przekazują ubrań do swobodnego użytku, a do noszenia); do tego jeśli ograniczony dokona czynności rozporządzającej lub zobowiązującej to czynność taka będzie ważna po potwierdzeniu jej przez przedstawiciela ustawowego, oprócz czynności do których dokonania zgoda przedstawiciela ustawowego nie wystarcza (przekraczające zwykły zarząd).

2009.4.11 9:7:37

Oświadczeniem woli, które może doprowadzić do zawarcia umowy może być każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Więc jeśli sąd uzna, że twoje skinienie głową mogło być uważane przez drugą stronę umowy za wolę jej zawarcia to umowa zostanie uznana w razie sporu za zawartą.

2009.4.11 9:10:18

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika