e-prawnik.pl Porady prawne

Przedłużające się wyrabianie księgi wieczystej a umowa przedwstępna i wykończenie mieszkania.

Odpowiedzi w temacie ()

narsdk

10.10.2019

W połowie maja zdecydowałem się na kupno mieszkania z drugiej ręki, mieszkanie zostało oddane przez dewelopera sprzedającemu miesiąc wcześniej. W czerwcu podpisaliśmy umowę przedwstępną z zabezpieczeniem 10% wartości mieszkania, załatwione zostały wszystkie formalności łącznie z uzyskaniem zgody na kredytowanie od jednego z banków (z możliwością zatwierdzenia kredytu do 20.01.2020), czekamy jednak dalej na wyrobienie przez sąd księgi wieczystej mieszkania potrzebnej do aktu notarialnego. W międzyczasie dostałem pozwolenie od właściciela i agenta mieszkaniowego żeby już wykańczać mieszkanie z tym że zakładaliśmy że księga wieczysta pojawi się zdecydowanie szybciej. Aktualnie kończy nam się termin umowy przedwstępnej (30.10) i możliwe że księga wieczysta nie zostanie do tego czasu wyrobiona, natomiast wykończenie poszło już dalej i kwota zainwestowana przeze mnie niedługo może przekroczyć 10% kwotę zabezpieczenia. Będziemy podpisywać aneks do umowy przedwstępnej przedłużając termin i mam pytania: - jak mogę się w tym przypadku jeszcze prawnie zabezpieczyć przed różnymi możliwościami? - jakie mogą mnie czekać konsekwencje jeżeli jednak sprzedający mieszkanie zdecyduje się zrezygnować (przy zwrocie dwukrotności zabezpieczenia wliczając w to już poświęcony czas na mieszkanie dalej jestem zdecydowanie stratny) Dodam że sprzedający mieszkanie złożył do sądu wniosek o przyśpieszenie wyrobienia księgi wieczystej jednak bez wyraźnego rezultatu. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Mieszkanie nie posiada księgi wieczystej Witam. Chcę kupić mieszkanie spółdzielcze, które nie posiada księgi wieczystej. Jaki więc dokument potrzebny mi będzie przy staraniu się o kredyt? Jakieś (...) czytaj dalej»

  • witam, czy jeśli mam zamiar postawić drugi dom na działce, czy należy dopisać go do istniejącej już księgi wieczystej?? Czy należy założyć nowe księgi wieczyste dla tego domu?? Proszę o (...) czytaj dalej»

  • Kupilam mieszkanie w nowym budownictwie za 74.000 zł. Czy ktoś może mi wyliczyc ile zapłacę za wpis do księgi wieczystej i akt notarialny. Z góry dziękuję (ASSS) czytaj dalej»

  • Witam, chciałem się dowiedzieć jak ma wyglądać wniosek o przyspieszenie wpisu hipoteki do księgi wieczystej? czytaj dalej»

  • Czy mając wyrok z sądu o odwołaniu nieruchomości dostane wypis z księgi wieczystej, czy jednak muszę zakładać akt notarialny? Czy mogę się opierać na samym wyroku aby wymeldować lokatora? czytaj dalej»

  • Witam, posiadam garaż murowany bez księgi wieczystej, stoi razem z innymi garażami na ziemi miasta i nie jest wydzierżawiony. Mam osobę chętną do kupna go. Zaproponowałam cenę 20000zł zaś osoba (...) czytaj dalej»

  • Czy może mi ktoś pomóc? Ile kosztuje założenie księgi wieczystej na spółdzielczym - własnościowym mieszkaniu (wartość mieszkania 77000)? Ile będzie kosztował wpis hipoteki do księgi wieczystej (...) czytaj dalej»

  • Dzień dobry, w jaki sposób należy przeprowadzić zmianę nazwiska w księdze wieczystej miejsca garażowego w garażu podziemnym w bloku? Wszystkie miejsca garażowe w moim bloku wpisane są pod jeden (...) czytaj dalej»

  • Jestem zainteresowana kupne pewnej (konkretnej) działki, jednak nie wiem kto jest jej właścicielem. Próbowałam się dowiedzieć w Starostwie powiatowym jaki jest numer księgi wieczystej tej działki, (...) czytaj dalej»

  • Właśnie się dowiedziałam od syna notariusza, że odpis z księgi wieczystej będzie można samodzielnie pobrać i wydrukować. Takie wydruki ponad to będą do użycia w "obrocie prawnym". Prezydent (...) czytaj dalej»