Samowola budowlana sąsiada na mojej działce!!!

Odpowiedzi w temacie (0)

MagdaM88

11.1.2018

Witam, Bardzo proszę o poradę w nastepującej sprawie: Nabyłam ostatnio w drodze darowizny dom po moich dziadkach, który zamierzam rozbudować... Problem tkwi w tym, że sąsiedzi kilka lat temu budując swój dom (bez pozwoleń) wkroczyli na naszą działkę. Część budynku (pas ok metra szerokości) stoi na moim gruncie. Sprawy próbowaliśmy załatwiać polubownie (dziadek nie miał zdrowia do szarpania się po sądach) ale sąsiedzi nie godzą się na żadną formę. Chcieliśmy to nawet po prostu im oddać tylko pod warunkiem opłat za geodetę i wyznaczenie nowych granic ale na to też nie chcieli się zgodzić (bo nie mają pozwoleń na ten budynek). Teraz chcę rozbudować swój dom a nie mogę bo mam na potrzebnym mi kawałku działki ścianę sąsiada... Co mogę zrobić w tej sytuacji? Ostatnio sąsiad przepisał swoją nieruchomość na nieletniego (8 lat) wnuka... Czy istnieje jakakolwiek możliwość rozwiązania tej sprawy? Czy mogę zgłosić ją do nadzoru budowlanego i czy sąsiedzi dostaną nakaz rozbiórki? Czy sprawa i tak zostanie uznana za "przedawnioną"? Bardzo proszę o pomoc i poradę. Pozdrawiam, Magda M.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.5.2010

  Samowola budowlana

  Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie (...)

 • 6.2.2015

  Zmiany w prawie budowlanym 2015

  Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym - rozszerzenie inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, uproszczenie projektu i wiele innych udogodnień.

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 15.2.2013

  Katastrofa budowlana

  Katastrofa w znaczeniu potocznym języka polskiego to wydarzenie nagłe, tragiczne w skutkach, w którym ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, które spowodowało straty materialne. Prawo w kilku swoich (...)

 • 4.1.2018

  Zmiany w projektowaniu budynków

  Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać (...)