e-prawnik.pl Porady prawne

składanie fałszywych zeznań

Odpowiedzi w temacie ()

zabnias

13.5.2010

Witam, co mi grozi za składanie fałszywych zeznań? Otóż jakiś czas temu kupiłem koledze telefon komórkowy, na siebie, ale on miał go spłacać. Niestety okazało się, że tego nie robił, ja nie dostawałem żadnych powiadomień, a teraz zostałem wezwany na policję jako świadek w sprawie o niezapłacony telefon. Wystraszyłem się i powiedziałem, że wtedy ktoś mi ukradł dokumenty i wziął telefon na nie, a potem mi je odesłał. Niestety grafolog potwierdził, że podpis na umowie jest mój i teraz oskarżyli mnie o składanie fałszywych zeznań. Co mogę zrobić?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

syrenka11

2010-06-07 10:02:15

witam Co grozi za składanie fałszywych zeznań? Jeżeli nikt na tym nie ucierpiał, sprawa została umorzona...

czerwonyx

2010-11-08 14:28:04

Mam pytanie: Chciałbym się dowiedzieć co może grozić za składanie fałszywych zeznań. bardzo proszę o odpowiedź...

wojtuś500

2010-11-08 14:32:12

KK: Art. 233. § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie. § 3. Nie podlega karze, kto, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym. § 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 5. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli: 1) fałszywe zeznanie, opinia lub tłumaczenie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy, 2) sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy. Art. 37. Kara pozbawienia wolności wymieniona w art. 32 pkt 3 trwa najkrócej miesiąc a więc najmniej 1 miesiąc a najwiecej 3 lata. Art. 69. § 1. Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat, kary ograniczenia wolności lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

marcin52

2012-02-15 10:34:39

Syn się zamieszał w straszne gó...
Obawiamy sie z żoną że niestety składał fałszywe zeznania. Nie chce sie przyznać ale jego dziewczyna troche zbyt głośno rozmawiała z nim przez komórkę no i się wydało że więcej niż powiedział. Sprawa nie jesy banalna, a ja nie chce żeby syn rpzez swoją głupotę cierpiał. Ile mu grozi jak się ktoś zorjetnuje i mu udowodni że składał fałszywe zeznania>?

PPHUEDMAR

2012-02-15 11:12:45

Świadek składający fałszywe zeznania może zostać oskarżony o popełnienie występku, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat trzech. Osoba zeznająca w charakterze świadka przed złożeniem zeznania zostaje poinformowana o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Jeżeli zeznania składane były na etapie dochodzenia, lub postępowania przygotowawczego, tzn. na policji, lub w prokuraturze zawsze można zgłosić się celem uzupełnienia swoich zeznań, lub ich sprostowania, co umożliwi uniknięcie ewentualnej odpowiedzialności. Jeżeli zeznania zostały złożone podczas procesu i zapadł już wyrok w sprawie to już jest większa komplikacja. Jeżeli zatajone zeznania miały istotny wpływ na ogłoszony wyrok, a sprawa się wyda to odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań murowana. Jedynym rozwiązaniem jest udać się do prokuratora prowadzącego sprawę i powiedzieć, że złożone zeznania były niepełne np. z obawy o własne bezpieczeństwo, lub bezpieczeństwo rodziny. (Poczucie w swojej świadomości realnego zagrożenia ze strony oskarżonego).

dzunior62

2012-02-15 12:28:07

ale jak ktoś udowodni nam ze wiedzilismy wiecej niz powiedzilismy? chyba tylko jak sie sami przyznamy, albo jak nas ktos nagra jak sie do tego przyznajemy, bo inaczej sobie tego nie wyobrażam. niech mi pan to wyjaśni.

PPHUEDMAR

2012-02-16 02:31:19

Do dzunior62 - czy uważa Pan, ze tylko jeżeli nas ktoś nagra to będzie dowód na składanie fałszywych zeznań ? :) Jeżeli chodzi o przestępstwa kryminalne, to ok. 5% wydawanych wyroków w Polsce jest oparte na fałszywych zeznaniach. Zarówno zeznaniach pomocnych obronie oskarżonego, jak i pomocnych prokuraturze. (Dane w/g Fundacji Helsińskiej Praw Człowieka). W zależności od skali przestępstwa, zwłaszcza kiedy potwierdzamy wersję oskarżonego, lub zatajamy fakty, które są pomocne oskarżonemu w sprawie którego jako świadek składamy zeznania jest tyle możliwych technik operacyjnych i psychologicznych, które mogą ujawnić "krętactwa" świadka, że tylko od dobrej woli policji i prokuratury zależy, czy osoba, która faktycznie zeznaje nieprawdę, lub zataja część prawdy odpowie za składanie fałszywych zeznań. Temat zawiera zbyt wiele aspektów natury psychologicznej i praktycznie jest bardzo indywidualny w stosunku do konkretnej, zeznającej osoby, jej stopnia zażyłości, zależności, rodzaju znajomości z oskarżonym. Powyższy opis nawiązuje tylko do spraw kryminalnych w których ktoś zeznaje jako świadek stroy oskarżenia, lub obrony w procesie karnym.

MagdaNN

2013-09-20 14:19:50

Otóż podczas składania zeznań przeze mnie - świadka- doszło na skutek stresu do złożenia fałszywego zeznania. Udzielając odpowiedzi na pytanie Sądu miałam na myśli zupełnie co innego, niż zrozumiał to Sąd i zostało to zakwalifikowane jako składanie fałszywych zeznań. Byłam przekonana iż na wszystkie pytania odpowieziałam inaczej, natomiast po ogłoszeniu wyroku okazało się iż odpowiedzi były inne. Ponieważ nie miałam stycznośći z dokumentami, to do momentu ogłoszenia wyroku nawet nie byłam świadoma rozbieżności jakie powstały. Sąd stwierdził, iż skieruje do Prokuratuty moją sprawę.. i co teraz? nie działałam świadomie i celowo a mogę mieć problemy. Jest jakiś sposób by z tego wybrnać?

dianka65

2014-07-05 17:05:01

Witam mam pytanie złożyłam zawiadomienienie na policje w sprawie na tle seksualnym noi postepowanie takie ze policja potem sad i prokuratura noi tam szukali sprawców ale ze nie ma zadnego punktu uczepienia stwierdzili ze prawdopodobnie kłamie. I chodzi o to czy ja jako osoab którazłożyła zawiadomienie na policje moge jakoś napisac jakieś podanie by sprawe umorzyli gdyż ja już nie chce sie z tym męczyc chodzic tam i wogole. jestem nawet w stanie powiedzie ze tak kłamałam tylko ze wiem ze grozi mi to 3 lata chyba ze jest jakoś to cudem można ominąc czy jeste taka możliwośc ze albo napisac prosbe o umorzenie postepowania albo napisac inne zeznanania które beda wygladac na to ze kałmałam i ominąc 3 lata wyroku ???

maria02

2015-11-28 20:45:08

Otóż podczas składania zeznań przeze mnie - świadka- doszło na skutek stresu do złożenia fałszywego zeznania. Udzielając odpowiedzi na pytanie Sądu miałam na myśli zupełnie co innego, niż zrozumiał to Sąd i zostało to zakwalifikowane jako składanie fałszywych zeznań. Byłam przekonana iż na wszystkie pytania odpowieziałam inaczej, natomiast po ogłoszeniu wyroku okazało się iż odpowiedzi były inne. Ponieważ nie miałam stycznośći z dokumentami, to do momentu ogłoszenia wyroku nawet nie byłam świadoma rozbieżności jakie powstały. Sąd stwierdził, iż skieruje do Prokuratuty moją sprawę.. i co teraz? nie działałam świadomie i celowo a mogę mieć problemy. Jest jakiś sposób by z tego wybrnać?

albert 2

2016-08-17 20:17:49

witam kolega ma problem wracał z imprezy coś mu dosypali do alkocholu stracił pamięć co się w tedy wydarzyło dopiero po dwóch miesiącach coś mu się przypomniało ale niejest pewien spodkał policjanta na kladce schodowej zaczoł coś tam zeznawaćpolicjant zadzwonił na dyżurke z prywatnego telefonu a tamten nagrywał rozmowe chłopak jakieś poczęści gupoty opowiadał o jakimś dilerze nie pamięta czy podał prawdziwe dane osobowe czy kolegi chłopak jest załamany psychicznie i fizycznie ma małego synka kredyt wspólny z dziewczyną niewie czy na kogoś coś nagadał ma koszmary w nocy pomuszcie co ma robić wszystkiego nie jest pewien czy to się wydarzyło czy nie nie potrafi mormalnie żyć szkoda chłopaka

akk69

2017-01-11 01:36:24

witam mam taki problem 4 stycznia mialo zdarzenie kolizi drogowej w ktorej zekomo bralem udzal tylko ze wtedy bylem poza krajem zona zlorzyla na polici wszelkie wyjasnienia ale znalazl se jakis swiadek ktory zeznal ze widzal wlasnie mie i podal wszystkie namiary na mie co mogie z tym zrobic zeby udupic swiatka czy tam itp dzieki

111

2017-03-01 09:11:26

Składanie fałszywych zeznań w sprawie szkoły w Urzędzie Pracy. Powiedziałam, że uczę się niestacjonarne, natomiast na świadectwie wykazane było że ukończyłam szkołę w trybie stacjonarnym. Odbyłam później staż płatny. Czy jeżeli się przyznam do winy to może obejść się bez opłaty karnej i tylko zwrot kosztów stażu będę musiała zwrócić? Czy obowiązuje mnie kara pozbawienia wolności?

Ggg

2017-03-21 12:28:19

Witam, od 3 lat pobieram dodatek na samotnie wychowujaca dziecko, poniewaz ojciec nie uznawal dziecka I nie byl wpisany w akcie urodzenia. Jednak od 4 miesiecy zyjemy ze soba I zrobilismy uznanie ojcostwa. Czy wyniknie jakas kara z tego tytulu ze mieszkalam z partnerem a wczesniej tego nie zglaszalismy? I czy mozna uznac ze skladalam falszywe oswiadczenie ze samotnie wychowuje dziecko mimo, ze wiedzialam kto jest ojcem ?

....

2017-06-25 00:22:29

Witam, jeśli podczas przesłuchania niezostałem poinformowany, że składanie fałszywych zeznań jest karalne i pod wpływem stresu skłamałem to czy za to coś grozi?

Michal140222

2017-12-21 17:21:38

Mam pytanie 4 miesiace temu pobili mojego kolege przy przystanku dzisiaj poszedlem na policje i ukrylem kilka faktow w zwiazku z ta sprawa bo wiem kto go pobil ale ta osoba handluje marihuana i sie go poprostu boje jestem wbwieku 15 lat koncze 16 za 1.5 miesiaca co mam zrobic. ?

Karla

2018-06-03 13:49:55

Mam pytano co grozi za złożenie fałszywych zeznań na prokuraturze tym bardziej że kolega nie był wcześniej karany. I kolega był przesłuchiwany jako świadek?

MarcinPys1995

2023-01-23 17:24:20

Jeżeli szukasz profesjonalnego adwokata do spraw karnych na terenie Gdańska i Trójmiasta, to Magdalena Rymkiewicz-Aranowska będzie doskonałym wyborem. Jest ona specjalistką od tego typu postępowań sądowych oraz posiada bogate doświadczenie w tym zakresie. Potrafi skutecznie negocjować, aby osiągnąć pozytywny rezultat dla swojego klienta. Ponadto oferuje ona również płatne porady prawne w formie on-line. Serdecznie polecam! 509 393 129 https://adwokat-rymkiewicz-aranowska.pl/

Martynarozalska

2023-01-23 17:27:31

Jeżeli szukasz profesjonalnego adwokata do spraw karnych na terenie Gdańska i Trójmiasta, to Magdalena Rymkiewicz-Aranowska będzie doskonałym wyborem. Jest ona specjalistką od tego typu postępowań sądowych oraz posiada bogate doświadczenie w tym zakresie. Potrafi skutecznie negocjować, aby osiągnąć pozytywny rezultat dla swojego klienta. Ponadto oferuje ona również płatne porady prawne w formie on-line. Serdecznie polecam! 509 393 129 https://adwokat-rymkiewicz-aranowska.pl/

PanMaciek

2023-02-13 14:00:37

Magdalena Rymkiewicz-Aranowska to najlepszy wybór do spraw karnych na terenie Gdańska i Trójmiasta. Pani Adwokat posiada bogate doświadczenie w sprawach karnych i pomaga osiągnąć oczekiwane rezultaty w sprawie. Można u niej również zasięgnąć płatnej porady on-line. Zdecydowanie polecam! 509 393 129 https://adwokat-rymkiewicz-aranowska.pl/

Martynarozalska

2023-02-18 03:38:31

Magdalena Rymkiewicz-Aranowska to najlepszy wybór do spraw karnych na terenie Gdańska i Trójmiasta. Pani Adwokat posiada bogate doświadczenie w sprawach karnych i pomaga osiągnąć oczekiwane rezultaty w sprawie. Można u niej również zasięgnąć płatnej porady on-line. Zdecydowanie polecam! 509 393 129 https://adwokat-rymkiewicz-aranowska.pl/

Martynarozalska

2023-02-25 02:23:40

Magdalena Rymkiewicz-Aranowska to najlepszy wybór do spraw karnych na terenie Gdańska i Trójmiasta. Pani Adwokat posiada bogate doświadczenie w sprawach karnych i pomaga osiągnąć oczekiwane rezultaty w sprawie. Można u niej również zasięgnąć płatnej porady on-line. Zdecydowanie polecam! 509 393 129 https://adwokat-rymkiewicz-aranowska.pl/

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • składanie fałszywych zeznań Otóż podczas składania zeznań przeze mnie - świadka- doszło na skutek stresu do złożenia fałszywego zeznania. Udzielając odpowiedzi na pytanie Sądu miałam na (...) czytaj dalej»

 • Składanie fałszywych zeznań Mam pytanie: Chciałbym się dowiedzieć co może grozić za składanie fałszywych zeznań. bardzo proszę o odpowiedź... czytaj dalej»

 • Składanie fałszywych zeznań witam Co grozi za składanie fałszywych zeznań? Jeżeli nikt na tym nie ucierpiał, sprawa została umorzona... czytaj dalej»

 • składanie fałszywych zeznań Proszę o pomoc, jakie środki karne mogą zostać wymierzone sprawcy , który składał fałszywe zeznania? Wiem że składał bo mi o tym powiedział. Witam, Wszystko (...) czytaj dalej»

 • Składanie fałszywych zeznań Syn się zamieszał w straszne gó... Obawiamy sie z żoną że niestety składał fałszywe zeznania. Nie chce sie przyznać ale jego dziewczyna troche zbyt głośno rozmawiała (...) czytaj dalej»

 • Renta socjalna a zatajenie ukończenia studiów - wpadka Witam Głupia sprawa, aż wstyd się przyznać ale co zrobić Od 2001r do maja 1012r pobierałem rentę socjalną okresowo przyznawaną (najpierw (...) czytaj dalej»

 • Fałszywe zeznania (?) Miałem niedawno przykry przypadek. Wraz z trzema kolegami umówiliśmy się, że pojedziemy do naszego wspólnego znajomego. Ten zaproponował, ze przyjedzie po nas w umówione (...) czytaj dalej»

 • Fałszywe zeznania Właśnie otrzymałam pismo z sądu z informacją, że mój mąż, z którym się rozwodzę (alkoholizm męża, znęcanie się nad rodziną, wyrok za znęcanie się), powołał kilka (...) czytaj dalej»

 • pozew o składanie fałszywych zeznań Witam. chcialbym sie zapytac czy jesli policjant sklada falszywe zeznania w mojej sprawie to czy jest mozliwe zeby prokurator z urzedu moze rozpoczac sprawe i ktorego (...) czytaj dalej»

 • Składanie fałszywych.. Czy ktoś mógłby mi napisać wzór pisma do prokuratury o składanie fałszywych zeznań? Bądź też podać stronę lub wysłać na maila. Podejdź do najbliższego posterunku (...) czytaj dalej»

 • Fałszywe zeznania świadka Witam! Czy są jakies sytuacje w polskim prawie które usprawiedliwiają, fałszywe składanie zeznań? Blagam o pomoc. Pozdrowienia Np. kiedy świadek nie (...) czytaj dalej»

 • Składanie fałszywych zeznań na policji PILNIE ! Witam mam pytanie dostałam wezwanie na oplicje wraz z mamą za zakłócanie ciszy nocnej. Dodam, że obie miałyśmy na wezwaniu napisane jako podejrzanego. (...) czytaj dalej»

 • składanie fałszywych zeznań, grozi za to wysoka kara? w sprawie darowizny, w której zeznawała jedna ze stron i która została pouczona o odp.karnej, poświadczona została nieprawda na niekorzyść (...) czytaj dalej»

 • zajęcie komornicze, a ślub Witam, Chciałam prosić o radę, bo nie znalazłam odpowiedzi na moje pytania w poprzednich postach. Za miesiąc wychodzę za mąż za mężczyznę po rozwodzie. Za czasów (...) czytaj dalej»

 • Fałszywe zeznania Witam, czy składanie odmiennych zeznań na policji i w sądzie jest traktowane jak składanie fałszywych zeznań? Na policji znajomy nakłamał w pewnej sprawie, bo był wystraszony, (...) czytaj dalej»

 • Fałszywe zeznania nieistotne w sprawie Jestem świadkiem w sprawie przeciwko mojemu ojcu. Pijany awanturował się, więc wezwałam policję. Po jej przybyciu ojciec pobił funkcjonariusza na moich oczach. (...) czytaj dalej»