Służebność czy dożywocie?

Odpowiedzi w temacie (0)

Question

16.6.2019

Witam, chcialem poprosić o poradę w sprawie zamieszkiwanego przeze mnie mieszkania ktore zostalo mi darowane w 1993 roku. Formą prawną jest akt notarialny a rozchodzi sie o Umowę Darowizny co stoi na pierwszej stronie. Mam wątpliwości co do interpretacji dwóch paragrafów. 1. "Obdarowani ustanawiaja na rzecz darujacej dożywotnią i bezplatną służebność mieszkania składającego sie z pomieszczeń na parterze budynku z prawem swobodnego poruszania sie po całej nieruchomości i przyjmowania do mieszkania krewnych i znajomych w odwiedziny." 2. "Obdarowani zobowiązują się zapewnić darującej pomoc, pielęgnację i opiekę lekarską w razie choroby lub niedołężności starczej, dostarczać jej światło i opał oraz sprawić jej pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym". Pierwszy paragraf wskazuje jakby to byla służebność, drugi to w treści niemal definicja prawa dożywocia. Umowa byla jednak darowizną. W dalszej części aktu podane są tez roczna i skapitalizowana wartość służebności. Czy na podstawie powyższych zapisów słusznie myślę że chodzi tu jednak po prostu o służebność, i tym samym nie jestem zobowiązany do zapewniania darującej jedzenia, ubrań itp (póki co jej stan zdrowotny jest dobry) ani nie musze pokrywać za nią opłat za media gdyż powinna za nie płacić sama? Nie wiem po co jest podana ta wartość służebności? Czy chodzi tu o szacunek moich kosztów w sytuacji gdy stan zdrowia obdarowującej się pogorszy? Dodatkowo jeszcze zastanawiam sie co oznacza 'dostarczanie światła'? Dziękuję bardzo za pomoc i przepraszam za jakies przejawy laickości. Jestem z wielu względów skołowany i zacząłem sie obawiać ze może prawnie chodzi tu jednak mimo wszystko o prawo dożywocia mimo że takie stwierdzenie w akcie bezpośrednio nie pada. Był to rok 1993 i może wtedy działało to inaczej niz w czasach obecnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.9.2017

  Umowa dożywocia - Na czym polega? Jak zawrzeć umowę dożywocia?

  Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)

 • 7.7.2016

  Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

 • 13.4.2016

  Umowa dożywocia

  Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. (...)

 • 24.9.2018

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 28.12.2017

  Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej

  Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia jest prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy polega na (...)