e-prawnik.pl Porady prawne

śmierć w wypadku a zadośćuczynienie rodzinie

Odpowiedzi w temacie ()

SylwiaM

17.11.2009

Moja dobra koleżanka poniosła śmierć na miejscu z winy motorniczego. Nie zatrzymując się na czerwonym świetle, wjechał na nią gdy przechodziła na swoim zielonym świetle! Koszmarna śmierć i cierpienie dla jej dzieci. Słyszałam,że mogą dochodzić zadośćuczynienia, tylko jak i do kogo kierować wniosek? Chcę im w tym pomóc. Proszę o radę.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2009-11-20 13:31:56

Pojazd którym kierował motorniczy zapewne jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Być może firma w której pracuje motorniczy ma jeszcze jakieś dodatkowe ubezpieczenia. Ale to jest trudna sprawa i proponuję nie działać bez prawnika. W pierwszej kolejności proszę poszukać kancelarii prawnej, która się takimi sprawami zajmuje. Proszę jedynie uważać na specjalne firmy prawnicze, które żądają wysokich udziałów w uzyskanych odszkodowaniach, bo część z nich żeruje na braku wiedzy swoich klientów i często zawierają szybkie i "tanie" ugody, żeby tylko zgarnąć kasę. Proszę popytać wśród znajomych lub poszukać w Internecie. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez udziału sądu. Motorniczy będzie też miał sprawę karną, gdzie będą zebrane dowody w sprawie przez prokuraturę. Te dowody będą przydatne w procesie cywilnym o zadośćuczynienie, więc dobrze mieć już tu adwokata, który może również w procesie karnym wystąpić w roli oskarżyciela posiłkowego i zadbać o należyte zebranie dowodów i zbadanie sprawy. Proszę też sprawdzić, czy s ZUS-u nie należy się jakaś renta na dzieci, ale to też prawnik będzie w stanie określić.

Oakmoss

2009-11-25 13:51:05

Podstawowa zasada odpowiedzialności opartej na winie sprawcy szkody, zobowiązuje do jej naprawienia. Przedsiębiorstwo transportowe posługujące się mechanicznymi środkami komunikacji odpowiada na zasadzie ryzyka określonej w art. 435 k.c., za szkody w związku z ruchem tych środków, wyrządzone osobom trzecim, przez nie, jako całość, a nie przez wchodzące w jego skład środki komunikacyjne (tramwaje). Odpowiedzialność taka powstaje, jeśli szkoda pozostaje w normalnym związku przyczynowym z ruchem przedsiębiorstwa. Roszczenie to przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jeżeli okaże się, że w postępowaniu karnym sąd prawomocnym orzeczeniem zakwalifikował czyn jak przestępstwo, wówczas roszczenie takie przedawnia się z upływem 20 lat od popełnienia przestępstwa. Na podstawie art. 446§1 k.c., jeżeli poszkodowany poniósł śmierć wskutek zdarzenia, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł. Jeśli chodzi o dzieci zmarłej, mogą żądać na podstawie art. 446§2 k.c., renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego. Jeśli wskutek śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej najbliższych członków rodziny, są może przyznać im stosowne odszkodowanie oraz odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Z tymi czterema roszczeniami należy wystąpić z powództwem cywilnym. Ponieważ są to roszczenia majątkowe przeciwko przedsiębiorcy powództwo można wytoczyć przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub oddział. Roszczenia przysługują zarazem z czynu niedozwolonego i wówczas można je wytoczyć przed sąd, w okręgu którego nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Ta właściwość sądowa wydaje się najodpowiedniejsza.

 

 

 

 

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Odszkodowania - pomoc Jeśli masz pytania dotyczące odszkodowań za szkody - napisz - pomożemy bezpłatnie mkolary@wp.pl Miałeś wypadek? Odniosłeś obrażenia? Ktoś zginął? Należy Ci się (...) czytaj dalej»

 • Eutanazja Eutanazja budzi wiele kontrowersji. Ma swoich zwolenników jak i przeciwników. W większości krajów europejskich jest ona nielegalna, wyjątek stanowi np. Holandia. Prawo zezwala tam na eutanazje (...) czytaj dalej»

 • Zadośćuczynienie i odszkodowanie z OC sprawcy Ogólnie rzecz biorąc, prawo do wypłaty zadośćuczynienia i odszkodowania z OC sprawcy mają poszkodowani. W zależności od tego, kto uczestniczył (...) czytaj dalej»

 • Śmierć dziecka w wypadku komunikacyjnym Kancelaria Vox Veritas ma duże doświadczenia w walce o wysokie zadośćuczynienia i odszkodowania dla naszych klientów za śmierć ich dzieci. Nasza bogata (...) czytaj dalej»

 • Zadośćuczynienie za śmierć dziecka Kancelaria Vox Veritas ma duże doświadczenia w walce o wysokie zadośćuczynienia i odszkodowania dla naszych klientów za śmierć ich dzieci. Nasza bogata praktyka (...) czytaj dalej»

 • Śmierć dziecka - zadośćuczynienie Kancelaria Vox Veritas ma duże doświadczenia w walce o wysokie zadośćuczynienia i odszkodowania dla naszych klientów za śmierć ich dzieci. Nasza bogata praktyka (...) czytaj dalej»

 • Śmierć dziecka - zadośćuczynienie Kancelaria Vox Veritas ma duże doświadczenia w walce o wysokie zadośćuczynienia i odszkodowania dla naszych klientów za śmierć ich dzieci. Nasza bogata praktyka (...) czytaj dalej»

 • Zadośćuczynienie za śmierć dziecka Kancelaria Vox Veritas ma duże doświadczenia w walce o wysokie zadośćuczynienia i odszkodowania dla naszych klientów za śmierć ich dzieci. Nasza bogata praktyka (...) czytaj dalej»

 • odszkodowanie za śmierć ojca Witam, czy dostanę z pracy jakieś odszkodowanie z ZUS-u albo PZU w przypadku śmierci rodziców? Jest to moja pierwsza praca i jestem zatrudniona na okres próbny. Jeśli (...) czytaj dalej»

 • dręczenie psychiczne Mam 37 lat. Od zawsze mieszkam w mieszkaniu, którego właścicielem jest moja matka. Moi rodzice rozwiedli się jak byłam bardzo mała. W dzieciństwie matka pod byle pretekstem (...) czytaj dalej»

 • Leczenie alkoholika Witam, Mam w domu osobę uzależnioną od alkoholu. Moja mam pije juz około 6 lat. Powodując przy tym rozkład rodziny (mieszkamy z siostrą mamy jej mężem, ja z narzeczonym i 4 (...) czytaj dalej»