spolki jawne czy cywilne - forum prawne
Chce zalozyc spolke i zastanawiam sie nad forma spolka cywilna czy jawna jaka jest korzystniejsza i czy u notariusza ma byc podpisana.
(alf)
Odpowiedzi w temacie: spolki jawne czy cywilne (8)
Najkorzystniejsza jest spółka z o.o. - odpowiadasz tylko swoimi w niej udziałami. Zarówno w spółce cywilnej jak i jawnej wierzyciela mogą "dobrać się" do całego twojego majątku. Spółka jawna jest o tyle lepsza, że zrobia to dopiero po ezskutecznej egzekucji z majątku spółki.
marek.szczepanski@op.pl
Wybór formy prawnej zależy od wielu czynników, np. cel działalności, skala przedsięwzięcia, kapitał, plany rozwoju i inne. Musisz dokładniej określić
Najpierw zadaj sobie pytanie jakiego rzędu spodziewasz się obrotów? Na początek bez problemów możesz uruchomić s.c., lecz pamiętaj że to nic innego jak tylko umowa dwóch lub więcej działalności gospodarczych i odpowiadasz faktycznie przed wierzycielami swoim majątkiem.
Natomiast sp. z o.o. wymaga wniesienia kapitału w wysokości 50 tyś. i wcale nie musi być to gotówka.
Spółka cywilna to najszybszą formą działalności i jeżeli nie planujesz większego przedsęwzięcia to taka forma dział. gosp. jest ok.
Spółka jawna jest jakby szczebel wyżej i zakładając że skala Twojego przedsięwzięcia będzie większa to raczej nie baw się w s.c. - unikniesz wtedy zabawy z KRS i przekształcaniem spółki.
Z o.o. natomiest wymaga wniesienia kapitału ale i tu odpowiadasz za zobowiązania spółki - jako wspólnik wniesionym wkładem, a jako członek zarządu - całym majątkiem (podobnie w sp. jawnej), jezeli majątek spółki nie wystarcza na pokrycie zobowiązan spółki.
nie mam pojęcia sama chcialabym sie dowiedziec czegos o tej formie
Skontaktuje sie z firma Lexicover - PORADY PRAWNE DLA FIRM. Maja dobre ceny i dobrych prawnikow
Skontaktuje sie z firma Lexicover - porady prawne dla firm. Maja dobrych prawnikow i dobre ceny
Tak nie jest do końca , jak pisze MAREK , bo odpowiedzialność także istnieje na zasadzie 299ksh z majatku prywatnego!A po wiele takich odpowiedzialności sięgają wierzyciele ,co moge powiedzieć ze swojej praktyki!Pozdrawiam
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?