umowa dożywocia

Odpowiedzi w temacie (5)

gabi-greta

6.8.2006

Czy można oddać mieszkanie spółdzielcze za dożywocie? Przysługuje mi własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Czy mogę oddać go w zamian za dożywocie? Jakie formalności trzeba załatwić, aby przedmiotem umowy dożywocia było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Czy trzeba będzie założyć księgę wieczystą? Co z prawami do zachowku?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Dominik35

2011-06-27 11:57:39

Moja matka daje mi mieszkanie na umowę dożywocia. Mieszkanie jest odrębna ą własnością. Czy moja żona będzie musiała zapłacić zachowek moim dwom siostrą w razie moje śmierci?

Wiki1955

2011-07-02 15:51:45

Witam. Mam zamiar zawrzeć umowę dożywocia z synem, mam jeszcze córkę która już ma swoją rodzinę i kontakt ze mną jest niezbyt częsty. Czy jeżeli podpiszę umowę dożywocia z synem, musi on mieszkać ze mną ? Czy może przebywać poza miejscem mojego zamieszkania. Jestem sprawna i na razie nie potrzebuję pomocy ani w robienu zakupów czy remontach ani finansowej, sama sobie dobrze daję radę. może za 10 lat .... sytuacja się zmieni. Czy syn w chwili obecnej musi mi zabezpieczać opiekę, opał, media itp, kiedy ja dzisiaj jestem w stanie sama sobie poradzić. Kto wycenia wartość domu aby odporowadzić podatek 2 % czy musimy szukać rzeczoznawcy ? Bardzo proszę o informację, pozdrawiam serdecznie

prokopiew

2011-07-06 11:55:44

witam, mam takie pytanie co do osoby która ma umowę dożywocia w domu w którym mieszka też mój narzeczony, jak od strony prawnej wygląda własność domu dla takiej osoby? jest ona bardzo uciążliwa, jakie są sposoby pozbycia się jej?

manka22

2012-08-27 10:10:12

Witajcie serdecznie. Moja prababcia lat 90, przepisuje na mnie mieszkanie na zasadzie umowy dożywocia. Tzn. w skrócie babcia se zyje w teoretycznie \"moim\" mieszkaniu. Babcia będzie tam mieszkała tak jak do tej pory aż do smierci. Bo tka ustalilismy ponad to. Ja babcie odwiedzam, robie zakupy, sprzątam itd. Pytanie brzmi, czy jak już mieszkanie przejdzie na mnie w zwiazku z umową to za to muszę płacić podatek?!

balbin46

2012-08-28 12:29:26

Ze swojego przykładu powiem, tak trzeba zapłacić za to podatek. Bo jest to poniekąd darowizna.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.7.2016

  Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

 • 13.4.2016

  Umowa dożywocia

  Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. (...)

 • 27.9.2017

  Umowa dożywocia

  Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)

 • 18.10.2011

  Podatek od czynności cywilnoprawnych - ustalenie podstawy opodatkowania w drodze oszacowania

  W przypadku podatku od czynności cywilnoprawnej strony w niektórych sytuacjach same określają podstawę opodatkowania. Określenie to następuje na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie. (...)

 • 8.6.2015

  Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

  Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w treści samej umowy o pracę jak również w osobnym dokumencie.