Forum prawne

Umowa o pracÄ™ a okres wypowiedzenia

Witam mam pewien problem. Otóż niedługo kończy mi się staż w jednej z firm i prawdopodobnie przedstawiona zostanie mi propozycja pozostania w tej pracy dłużej. Niestety w firmie nie bardzo mi się podoba (i nie chodzi tu tylko o warunki finansowe) i nie chcę wiązać się z nią na dłużej. Zdaję sobie jednak sprawę z tego że sytuacja na rynku pracy nie wygląda najlepiej i dlatego nie chcę z niej rezygnować. Jednym słowem jestem w kropce. Najlepszym rozwiązaniem byłoby podpisanie umowy i w trakcie jej trwania szukanie sobie innej pracy. Tutaj jednak pojawia się pewien problem ponieważ istnieje możliwość, że pracodawca będzie chciał podpisać ze mną na początku umowę na czas określony na 6 miesięcy. Z tego co słyszałem takiej umowy nie można w żaden sposób rozwiązać przed upływem tych 6 miesięcy. W związku z tym nawet gdybym znalazł lepszą ofertę pracy to nie mógłbym zrezygnować z tej dotychczasowej. Mam zatem kilka pytań, które wypunktowałem poniżej.
1. Czy to prawda że umowy zawartej na czas określony, na 6 lub mniej miesięcy nie można rozwiązać przed upływem tych 6 miesięcy? Tzn że nie będę mógł zrezygnować z pracy ani pracodawca nie będzie mógł mnie zwolnić dopóki nie wygaśnie okres umowy?
2. Jeśli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to czy prawdą jest, że wszelkie zapisy w umowie zawartej na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, dotyczące długości okresu wypowiedzenia są bezprawne? Tzn że jeżeli w takiej umowie są nawet zawarte warunki odstąpienia od tej umowy to nie mają one mocy prawnej?
3. Jak sytuacja wygląda w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, gdzie nie określono długości okresu wypowiedzenia? Czy wtedy ten okres wypowiedzenia jest określony przez jakieś przepisy kodeksu pracy?

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Maciej!

2013.4.21 10:2:6

Odpowiedzi w temacie: Umowa o pracÄ™ a okres wypowiedzenia (1)

Nie ma czegoś takiego, że umowy o pracę nie da się rozwiązać. Warunki zawarte w umowie o pracę nie mogą być gorsze niż regulacje prawne zawarte w kodeksie pracy i tu sugeruję jego uważną lekturę.

2013.4.22 16:43:40

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika