Urlop ojcowski

Odpowiedzi w temacie (4)

butruszka

19.7.2010

Witam wszystkich, jak to jest z urlopem ojcowskim? W pracy mojego męża poinformowano go, że może wziąć taki urlop zawsze wtedy, kiedy przedstawi odpowiednie zaświadczenie, że matka dziecka pracuje i nie przebywa na żadnym urlopie. W telewizji natomiast mówią co innego, że ten urlop jest po to, żeby ojciec mógł przebywać z matką i dzieckiem zaraz po porodzie. Czy ktoś wie z Was jak ta sprawa się tak naprawdę przedstawia? Niedługo rodzę i chciałabym wiedzieć zawczasu:) Pozdrawiam

Nie znalazłeś odpowiedzi?

hanna12

2010-08-06 09:14:26

Witam Mam pytanie czy tylko jednemu z rodziców przysługuje urlop macierzyński? W jakiej sytuacji taki urlop może dostać ojciec dziecka? z góry dziękuję

lidiaM79

2010-12-28 15:27:45

Witam, kiedy można wziąć ten urlop ojcowski? W zakładzie pracy mojego męża powiedziano mu ze może wykorzystać taki urlop, tylko wtedy, gdy dostarczy pisemny wniosek że matka dziecka nie przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim, czy jakimkolwiek zwolnieniu,tj.pracuje. Z tego co wyczytałam to chodzi o to by ojciec mógł byc z matka i dzieckiem zaraz po porodzie. Jak to jest?

dtk

2010-12-30 07:50:50

Zgodnie z prawem nie ma znaczenia to co robi matka dziecka (urlop, praca itd) dla skorzystania z urlopu ojcowskiego. Można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 1rż a jedynym warunkiem jest zgłoszenie go na piśmie pracodawcy na tydzień przed planowanym terminem skorzystania z urlopu. PODSTAWA PRAWNA Został on wprowadzony Ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654). Wymiar urlopu ojcowskiego w latach 2010 -2011 wyniesie 1 tydzień. Na podstawie art.182 [3] par. 1 K.p. będzie on udzielany pracownikowi ? ojcu dziecka ?(...) nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia?. Pracownik- ojciec wychowujący dziecko będzie mógł skorzystać z tego uprawnienia w dowolnym okresieMoże to mieć miejsce: 1)w czasie korzystania przez pracownicę - matkę dziecka z podstawowego urlopu macierzyńskiego; 2)w czasie korzystania przez pracownicę ? matkę dziecka z fakultatywnego urlopu macierzyńskiego; 3)w czasie korzystania przez pracownicę ? matkę dziecka z urlopu wychowawczego; 4)w czasie korzystania przez pracownicę ? matkę dziecka z urlopu wypoczynkowego; 5) w czasie, gdy matka dziecka po zakończeniu urlopu macierzyńskiego powróciła do pracy. Ważny jest tutaj tylko i wyłącznie wiek dziecka. pozdr darek

cosmopolitanin

2011-05-05 10:45:20

Witam,

mam pytania dotyczące warunków udzielenia urlopu ojcowskiego w 2010r.:
1. czy będe mógł wziąć tydzień urlopu i wykorzystać go w czasie kiedy moja żona przebywała na urlopie macierzyńskim, czy też nie możemy przebywać na na tych urlopach równocześnie?
2. jeżeli nie możemy przybywać na urlopach równocześnie to czy muszę wykorzystać ten tydzień urlopu ojcowskiego bezpośrednio po wykorzystaniu całego macierzyńskiego mojej żony czy tez mogę go wykorzystać w dowolnym czasie do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy?

Prosze o odpowiedź!

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: