e-prawnik.pl Porady prawne

Vat od ciężarówki

Odpowiedzi w temacie (4)

-

4.5.2004

Art 88 ust 1 pkt 3 z 11 marca 2004 mowi o odliczeniu Vat od paliwa do samochodu ciężarowego. z podanego wzoru wynika iz moje mondeo combi ma za małą (o 1 kg) ładownośc i nie moge go odliczać. i teraz pytanie czy ustawa może działąć wstecz? kupiłem auto w lutym i gdybym wiedział że coś takiego nastapi kupilbym inny samochów. pomóżcie
(Grzesp)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

suavec

2004-05-05 10:59:09

W przypadku zakupów paliwa oraz kosztów eksploatacji nie można mówić o prawach nabytych, gdyż odliczenie VATu odbywa się na zasadach zgodnych z obowiązującym prawem w dniu zawarcia transakcji kupna paliwa lub usług eksploatacyjnych. Inaczej rzecz się ma z odliczaniem VATu od zakupu lub leasingu środka ttrasportu. Transakcja miała miejsce w stanie prawnym przewidującym odliczenie VAT - toteż takie prawo jest prawem nabytym - stąd przepisy przejściowe w ustawie o VAT mówiące o zachowaniu prawa do odliczenia dla tych, którzy zawarli umowę przed 1 maja 2004. PS. Jestem w podobnej sytuacji. Uważam, że brak możliwości odliczenia VATu od paliwa samochodu uzywanego w działalności gospodarczej jest wysoce niesprawedliwa i niezgodne z założeniami podatku od wartości dodanej. VAT w tym przypadku staje się wysokim podatkiem obrotowym.

Arnilom

2004-05-05 17:27:42

To jest rozbój w biały dzień. Ja nie kupuję paliwa do swojej ciężarówki dla własnej przyjemnośći.

tadie

2004-05-09 18:07:13

To już nie rozbój to bandytyzm. Gdzie jest Rzecznik Praw Obywatelskich, gdzie Konstytucja. Niestety żyjemy w państwie bezprawia.

Piotr

2005-02-07 10:34:09

Ode mnie Urzad Skarbowy żąda teraz zwrotu pełnej kwoty VAT-u naliczonego, którą otrzymałem w lipcu 2001 roku , rozliczjąc zakup tzw. kratki dla mojej firmy. Obecnie firmę likwiduję ( po zawale) i chcę oddać 22% VAT od ceny aktualizowanej amortyzacją. Skarbowcy jednak powiedzieli, że ustawa o VAT z marca 2004 r działa wstecz,teraz trzeba liczyć VAT od tzw"wartosci nabycia" w takim, jak mój przypadku. To jest granda, łobuzeria i rozbój .!! Parwo działa jednak wstecz,gdy sluży do grabienai podatnikó !

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...) czytaj dalej»

 • Demontaż kratki W newsletterze e-prawnika z 28 lipca 2005 znalazł się skrót artykułu Gazety Prawnej pt. "Zdemontuj kratkę w bagażniku?", w którym czytamy, że właściciele aut z kratką, (...) czytaj dalej»

 • VAT-25 Witam, Zakupiłem motocyl w Stanach Zjednoczonych, motocyl przyszedl w kontenerze do Gdyni, nastepnie zostal oclony w Niemczech, gdzie zostało zapłacone 6% cło oraz 19% VAT od wartości motocykla, (...) czytaj dalej»

 • Kierowca zawodowy a niekaralność Witam, chciałem zapytać jak wygląda sytuacja w przypadku kierowcy zawodowego autobusu lub ciężarówki, posiadającego wszystkie uprawnienia oraz aktualne badania, (...) czytaj dalej»

 • Rejestracja pojazdu a homologacja Mam problem posiadam busa rejestrowanego jako ciężarówka. Zamierzam zmienić liczbę miejsc w samochodzie w związku z czym dokonałem zmian określonych w przepisach, (...) czytaj dalej»

 • częściowe przekazanie lokalu na cele mieszkaniowe z vat W lipcu 2007 r. od Spółki nabyto lokal użytkowy. Od zapłaconej kwoty uzyskano zwrot VAT w części dotyczącej sprzedaży opodatkowanej. W (...) czytaj dalej»

 • Brak wynagrodzenia Witam, Nie wiem od czego zacząć w sumie.... Podjąłem pracę u Niemieckiego pracodawcy 1 maja 2019 ( właściciel Polak, który otworzył firmę w Niemczech - blisko granicy Polsko (...) czytaj dalej»

 • Porzucenie pracy, brak wynagrodzenia NIEMCY Witam, Nie wiem od czego zacząć w sumie.... Podjąłem pracę u Niemieckiego pracodawcy 1 maja 2019 ( właściciel Polak, który otworzył firmę w Niemczech (...) czytaj dalej»

 • Zakaz ruchu ciężarówek w święta W święta Bożego Narodzenia (przez prawie całą sobotę i niedzielę, od godz. 8 do 22) ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton będą miały (...) czytaj dalej»

 • Odliczenie VAT z deklaracji celnej od VAT kwartalnego Dzień dobry, Jeśli ktoś orientuje się to bardzo proszę o informację/sugestie w sprawie podatku VAT: Moja firma (sp. z o.o.) zakupiła towary (...) czytaj dalej»

 • wynajem lokalu a podatek VAT Chciałabym wynająć firmie , która jest podatnikem podatku VAT pomieszczenia biurowe. Pamieszczenia te mieszczą się w domu jednorodzinnym , którego jestem właścicielką, (...) czytaj dalej»

 • Zwrot VAT za materiały budowlane witam. mam pytanie odnośnie tytułu prawnego do budynku mieszkalnego. dana osoba remontująca i chcąca odliczyć VAT ma tytuł prawny do danego budynku ale jest zameldowana (...) czytaj dalej»

 • Niezłożone deklaracje vat-7 ... będą kłopoty ?? Witam No i chyba mam problem w styczniu 2007 wyslalem deklaracje pit-5 i vat-7 do urzedu skarbowego Pozniej dowiedzialem sie ze pit-5 nietrzeba wysylac (...) czytaj dalej»

 • VAT a sprzedaż z Polski do Szewcji? Witam! Mam pytanie, jak rozwiązać kwestię podatku VAT w następującej sytuacji: I wersja sp. z o.o. (czynny podatnik VAT) II wersja osoba fizyczna prowadząca (...) czytaj dalej»

 • zwrot Vat poprawność odliczenia Ubiegam sie o zwrot vatu w terminie 180 dni na konto. Dowiedziałam sie, że w odpowiednim czasie będę musiała dostarczyć ewidencje do US i wszystkie faktury. Sprawdzając (...) czytaj dalej»