Forum prawne

Vat od ciężarówki

Art 88 ust 1 pkt 3 z 11 marca 2004 mowi o odliczeniu Vat od paliwa do samochodu ciężarowego. z podanego wzoru wynika iz moje mondeo combi ma za małą (o 1 kg) ładownośc i nie moge go odliczać. i teraz pytanie czy ustawa może działąć wstecz? kupiłem auto w lutym i gdybym wiedział że coś takiego nastapi kupilbym inny samochów. pomóżcie

(Grzesp)

2004.5.4 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Vat od ciężarówki (4)

W przypadku zakupów paliwa oraz kosztów eksploatacji nie można mówić o prawach nabytych, gdyż odliczenie VATu odbywa się na zasadach zgodnych z obowiązującym prawem w dniu zawarcia transakcji kupna paliwa lub usług eksploatacyjnych.
Inaczej rzecz się ma z odliczaniem VATu od zakupu lub leasingu środka ttrasportu. Transakcja miała miejsce w stanie prawnym przewidującym odliczenie VAT - toteż takie prawo jest prawem nabytym - stąd przepisy przejściowe w ustawie o VAT mówiące o zachowaniu prawa do odliczenia dla tych, którzy zawarli umowę przed 1 maja 2004.
PS. Jestem w podobnej sytuacji. Uważam, że brak możliwości odliczenia VATu od paliwa samochodu uzywanego w działalności gospodarczej jest wysoce niesprawedliwa i niezgodne z założeniami podatku od wartości dodanej. VAT w tym przypadku staje się wysokim podatkiem obrotowym.

2004.5.5 10:59:9

To jest rozbój w biały dzień. Ja nie kupuję paliwa do swojej ciężarówki dla własnej przyjemnośći.

2004.5.5 17:27:42

To już nie rozbój to bandytyzm. Gdzie jest Rzecznik Praw Obywatelskich, gdzie Konstytucja.
Niestety żyjemy w państwie bezprawia.

2004.5.9 18:7:13

Ode mnie Urzad Skarbowy żąda teraz zwrotu pełnej kwoty VAT-u naliczonego, którą otrzymałem w lipcu 2001 roku , rozliczjąc zakup tzw. kratki dla mojej firmy. Obecnie firmę likwiduję ( po zawale) i chcę oddać 22% VAT od ceny aktualizowanej amortyzacją. Skarbowcy jednak powiedzieli, że ustawa o VAT z marca 2004 r działa wstecz,teraz trzeba liczyć VAT od tzw"wartosci nabycia" w takim, jak mój przypadku. To jest granda, łobuzeria i rozbój .!! Parwo działa jednak wstecz,gdy sluży do grabienai podatnikó !

2005.2.7 10:34:9

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika