Forum prawne

Wypadek samochodowy

Witam. Parę dni temu mój ojciec miał wypadek samochodowy, oślepiło go słońce i nie zauważył pędzącego samochodu, wymusił więc pierszeństwo. Ojciec wylądował w szpitalu, przeszedł operację i nie jest w najlepszym stanie. W drugim aucie znajdowały się 3 osoby, jedna tego samego dnia została zwolniona do domu, druga została na obserwacji natomiast trzecia ma poobijaną twarz. Wina jest po stronie mojego ojca, ale kierowca drugiego samochodu wjeżdżał na skrzyżowanie z prędkością bliską 100km/h. Martwię się bardzo czy grozi mojemu ojcu więzienie lub utrata prawa jazdy?. Jest najbardziej poszkodowany, wszyscy byli trzeźwi, jest to pierwszy wypadek mego ojca w życiu a jeździ już ponad 30 lat. Jeżeli straci prawo jazdy to nie mam pojęcie co dalej, gdyż ojciec dziennie musi jeździć do biura w którym pracuje ponad 30 km, bez prawa jazdy nie wyobrażam sobie jego dalszej pracy. Proszę o pomoc! Z góry dziękuję za odpowiedź.

2007.12.2 18:47:51

Odpowiedzi w temacie: Wypadek samochodowy (6)

Raczej więzienie, ani utrata prawa jazdy ojcu nie grozi, choć pewnie skierowanie na badania lekarskie, by skontrolować jego zdrowie na pewno tak. Grozi mu po pierwsze pewnie grzywna i pokrycie kosztów procesu. Resztę kosztów załatwi pewnie ubezpieczenie OC. Warto pomyśleć nad załatwieniem tej sprawy pozaprocesowo - może sąd, który będzie tą sprawę rozpatrywał zgodzi się na to, by ojciec dobrowolnie poddał się karze (jakaś kwota grzywny), choć badanie u biegłego, określające stan zdrowia ojca (czy dalej może jeździć), jest raczej pewne.

2007.12.3 10:21:21

witam mam takie pytanie co może mi grozić w sytuacji gdzie doszło do wypadku kierowca był po spozyciu alkoholu byłem pasażerem i też piłem.Co mi grozi? czy mogą odebrac mi prawo jazdy? z góry dziekuję za odpowiedzi

2010.8.5 11:35:24

Witam .. Mam taka sprawę: Doszło do wypadku samochodowego, którego byłem sprawcą.. poszkodowany doznał obrażeń powyżej 7dni. Na miejscu wypadku panowie policjanci wlepili mi mandat. Proszę mi wyjaśnić czy w tym momencie CI panowie funkcjonariusze mają prawo mi wlepić mandat? Czy o mojej winie i karze będzie decydował sąd ? Czy jest jakaś podstawa prawna która to reguluje ?

2011.9.22 21:44:56

Policja jak najbardziej ma takie prawo.

2011.9.23 16:15:26

witam ale czy gdy wiadomo już że to będzie wypadek a nie kolizja ? Czy o winie i karze nie decyduje sąd ?

2011.9.23 19:35:46

Postępowanie mandatowe ma miejsce jeżeli dopuścił się Pan wykroczenia.Funkcjonariusze uznali,iż Pana czyn jest wykroczeniem,skoro ukarali Pana mandatem karnym.Mieli zatem takie prawo.Natomiast,jeżeli Panu zależy na postępowaniu sądowym,to mógł Pan odmówić przyjęcia mandatu,względnie może Pan w terminie 7 dni od jego przyjęcia złożyć do sądu wniosek o uchylenie mandatu karnego.Jest to nadzwyczajny środek zaskarżania,w sytuacji,gdy uważa Pan,że wykroczenie nie miało miejsca.

2011.9.25 14:15:56

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika