WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACE A ODPRAWA - forum prawne
MAM PYTANIE I PROSZE O POMOC BO NIE JESTEM W STANIE POMOC KOLEZANCE.OTOZ ZAWARLA ONA UMOWE O PRACE W DNIU 30.08.01 DO DNIA 31.12.2004.KOLEŻANKA DOSTAŁA WYPOWIEDZENIE "ROZWIĄZUJE UMOWE O PRACE ZAWARTĄ W DNIU 30.08.01 Z ZACHOWANIEM DWUTYGODNIOWEGO WYPOWIEDZENIA DO 3.08.2002" PRACODAWCA DOPISAŁ PODCZAS SKLADANIA WYPOWIEDZENIA DO UMOWY"...UMOWA ZAWARTA DO... (Z DWUTYGODNIOWYM WYPOWIEDZENIEM)TA INFORMACJA ZOSTALA DOPISANA DOPIERO PRZY WYPOWIEDZENIU DO UMOWY-KOLEZANKA SIE ZGODZILA BO NIBY SZEFOWA POSZLA JEJ NA RĘKE.ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACE ZA WYPOWIEDZENIEM W TRYBIE ART.30 PAR.1PKT2. DODAM ZE FIRMA ZOSTAŁĄ LIKWIDOWANA. CZY W TAKIM PRZYPADKU NALEZY SIE KOLEZANCE ODPRAWA??
(asia)
Odpowiedzi w temacie: WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACE A ODPRAWA (10)
PROSZE O ODP.PILNE
2002.10.29 11:30:51
pośpiech jest złym doradcą - co właściwie dopisał pracodawca? - jeśli klauzulę o możliwości wypowiedzenia umowy terminowej to nie ma to wpływu na prawo pracownika do odprawy; bez względu na rodzaj umowy przysługuje odprawa jeśli przyczyną zwolnienia są zmiany organizacyjne u pracodawcy i prowadzą one do zmniejszenia zatrudnienia; dopisanie takiej klauzuli może wskazywać na próbe wykazywania przez pracodawcę innych przyczyn zwolnienia lecz jeśli naprawdę zlikwidował firmę ( np. 0 zatrudnienia) to nie ma to szans; proponuję zażądać odprawy
2002.11.3 16:33:37
to chodzi o kolezanke.szefowa w dniu kiedy dawala jej wypowiedzenie dopisala do umowy o prace w nawiasie "umowa zawarta do ..2004 (za dwutygodniowym wypowiedzeniem) do tej pory caly czas informowala kolezanke o tym ze dostanie odprawe a teraz twierdzi ze jej sie nie nalezy gdyz wypowiedzenie bylo skrócone (niby księgowa jej tak powiedział)Firmy juz nie ma jest w czasie likwidacji.Z tego co ja wiem to odprawa sie nalezy bez wzgledu na to jaki rodzaj wypowiedzenia jest czy skrócony czy normalny..Gdzie kolezanka może sie od tego odwoływac albo zlozyc skarge ?
2002.11.4 9:30:19
"dopisanie" do umowy nowej klauzuli (np. zgody stron na wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony) może być traktowane jako dobrowolne przekształcenie treści tej umowu. W tym przypadku - jeśli dobrze zrozumiałem to szefowa podopisywała do umowy zarówno to, że umowa została zawarta na czas określony jak i to, że można ją wypowiedzieć (po 14dniach).; ale co to znaczy dopisała? Jeśli Twoja koleżnaka zgodziła się na to ( i nie ważne, czy jej się to podobało) to zgodziła się na zmianę treści umowy - w takim wypadku niech wystąpi do Sądu o odprawę z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, gdyż reszta opisu Twego postu w pełni uzasadniania to roszczenie. Natomiast w przypadku, gdy szefowa dokonała tych zmian bez porozumienia z koleżanką to nie wywołują one żadnych skutków (te dopiski) - w tej sytuacji przypuszczam, że koleżanka dysponuje swoim egzemplażem umowy wolnym od dopisków - wówczs może wykazać przed Sądem bezskuteczność "dopisków" i w związku z wypowiedzeniem dochodzić od szefowej: odszkodowania za bezprawne wypowiedzenie( zapewne w pisemnym wypowiedzeniu brak przyczyny wypowiedzenia), odszkodowania za skrócenie okrsu wypowiedzenia(jeśli uszefowej pracowała dłużej niż 6miesięcy) i oczywiście powyższej odpraw, bo taka była rzeczywista przyczyna zwolnienia. Jeśli pozwoliła na dopiski na swoim egzemplażu umowy poprzestałbym na żądaniu odprawy.
P.S. Jest jeszcze Państwowa Inspekcja Pracy
2002.11.5 0:49:13
kolezanka zgodziła się na ten dopisek dlatego że niby szefowa poszła jej na ręke i dała jej wypowiedzenie pózniej niż chciała tak aby koleżance należal sie zasiłek.Jesli dała by jej wypowiedznie z tym samym dniem co innym pracownikom kolezance do zasiłku brakowało by 2 dni.Ale nigdy wczesniej nie było mowy o tym że nie należy jej się odprawa.Co proponujesz najpierw PIP?
2002.11.5 10:34:45
Proponuję zwrócić się do pracodawcy o odprawę a w przypadku omowy złożyć pozew w sądzie pracy; jest szansa na wygranie sprawy jeśli pracodawca zeczywiści zlikwidował działalność (czyli de facto zmniejszył zatrudnienie)
a tak na marginesie, to z tym zasiłkiem poszła na prawde kolażance na ręke
2002.11.5 22:53:9
dzieki teraz zmobilizuje koleznke zeby jednak nie popuscila szefowej ;-)
2002.11.6 10:25:24
Racja po stronie osoby która napisała Ci odpowiedź...odprawa przysługuje. Pytanie- dlaczego tak długo z tym zwlekałaś?należało zaraz po rozwiazniu umowy udać sie do Sądu Pracy
2002.12.2 20:54:7
Mam pytanie zmieniam pracę w chwili obecnej jestem na urlopie wypoczynkowym czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę w czasie urlopu wypoczynkowego ? Żeby odrobić ten dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Aby Podjąć nową prace Bezpośrednio po urlopie bez odrabiania okresu dwutygodniowego ? Prosze Odpowiedziec na mojego e-maia PILNE ! Dawidpiotr@op.pl
2007.7.18 23:1:52
niestety ale tak jak pracownika nie mozna zwolnic kiedy jest na uroplie wypoczynkowym tak i pracownik nie moze zlozyc wypowiedzenia w okresie urlopu. Mozesz wrocic do pracy przerywajac urlop, albo zlozyc wypowiedzenie dopiero po urlopie.
2007.11.7 13:3:8
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?