wypowiedzenie umowy - forum prawne
jestem na chorobowym a poniewaz od pazdziernika mam nowa prace potrzebuje złozyc wymowienie w obecnej firmie. Czy podczas chorobowego moge zlozyc wymowienie. Czy to jest zgodne z prawem
Odpowiedzi w temacie: wypowiedzenie umowy (17)
Kodeks Pracy nie dopuszcza wręczenia pracownikowi wypowiedzenia w czasie trwania choroby, nie zabrania jednak pracownikowi złożenia wypowiedzenia. Myślę więc, że tak. Na wszelki wypadek jednak skontaktuj się z PIP.
2009.9.24 13:23:31
Witam
Ponad rok temu wynajęłam mieszkanie, na czas nieokreślony. Niestety wynajmujący był dosyć uciążliwy dlatego też wypowiedziałam ją ( zgodnie z umową okres wypowiedzenia trwał miesiąc)po tym okresie wynajmujący niestety się nie wyprowadził i w cale nie chce tego zrobić.
Co teraz?? Czy mam zadzwonić na policję i wyrzucić go na siłę?
Miał ktoś z Państwa taki problem??
2010.5.4 11:34:21
witam
Mam pewien problem, Dostałam wypowiedzenie z pracy z dniem na okres dwóch tygodni, kończy się ono w sobotę i chciałam się zapytać czy powinnam dostać wynagrodzenie za ten dzień? Czy może ktoś był w takiej sytuacji?
Z góry dziekuję za odpowiedź
2010.8.3 9:0:25
Witam
Mam pytanie ponieważ idę teraz na urlop i czy mogę złożyć wypowiedzenia w formie listu ponieważ biuro będzie zamknięte oraz mam jeszcze pytanie czy mogę rozwiązać umowę bez takiego wypowiedzenia skoro wynagrodzenia dostałam za wcześniejszy miesiąc później niż 10 dni kolejnego miesiąca. Z góry dziękuje za pomoc
2010.8.3 10:9:11
witam
Chciałam się zapytać czy jest prawdą to, że wypowiedzenie umowy o pracę liczy się dopiero od soboty tygodnia w którym zostało ono złożone?Z góry dziękuję za pomoc
2010.8.3 11:24:42
witam serdecznie
Przez ostatnie 9 miesięcy pracowałam w firmie, niestety od tygodnia byłam zwolnieniu lekarskim i w po powrocie pierwszego już dnia dostałam wypowiedzenie, pracodawca powiedział mi, ze powodem mojego zwolnienia jest redukcja pracowników, ale dowiedziałam się że za chwile zatrudnił nowego pracownika i chciałam się zapytać czy mam jakieś szanse w sadzie pracy? Z góry dziękuję za odpowiedź
2010.8.3 11:48:11
witam, wynajmuję lokal pewnym ludziom i pod koniec lipca powiedziałem im, że do końca sierpnia mają się z mieszkania wyprowadzić. teraz oni mówią, że skoro podpisywali pisemną umowę to muszą mieć wypowiedzenie na piśmie. czy to rzeczywiście tak działa czy ustne zerwanie umowy wystarczy? odpowiedzcie, to ważne bo chce się pozbyć ich jak najszybciej, a w innym przypadku będą u mnie zalegać do końca września...
2010.8.4 14:23:34
Jeżeli umowa najmu lokalu mieszkalnego miała formę pisemną, to takiej samej formy wymaga wypowiedzenie jej.
2010.8.11 14:45:22
Witam,
chcę złożyć wypowiedzenie w firmie w której pracuję, czy jest jakaś możliwość by skrócić okres wypowiedzenia? kiedy ją najlepiej zlożyć by było najkorzystniej dla mnie?
2010.8.12 14:24:56
Witam wszystkich.
złożyłam wypowiedzenie w piątek, przed weekendem, natomiast pracodawca powiedział, że ono zaczyna obowiązywać w poniedziałek z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, kto ma rację? czy on może ustalać od kiedy zaczyna się wypowiedzenie?
2010.8.12 14:28:2
WITAM
Od 2,5 roku pracuje w pewnej ins. finansowej jako kierownik regionalny.
W pracy modny jest wszechobecny mobbing.
Obecnie jest kilka spraw w sądzie pracy + pozew zbiorowy (sprawy przeciw jednej pani ds Sprzedaży)
W najbliższym czasie zamierzam odejść z firmy...ale jak zarazie poszerzam moją kolekcję dowodów przeciw pracodawcy(meile, nagrania, dokumentacje nadgodzin, leczę się u psychiatry na wszelki wypadek..itd-potem również wybieram się do sądu)
Ze względu na napięta sytuacje miedzy mną a Panią ds. Sprzedaży wszytko morze się wydarzyć....i tu mam pytanie....
...chciałabym wypowiedzieć prace z art. 55 bez wypowiedzenia w wyniku naruszenia prac pracownika (czytaj mobbing)...chce się wstrzymać do czasu aż znajdę inna pracę...ale jestem przygotowana również na to, ze to pracodawca może dać mi wypowiedzenie...i tu pytanie właściwe..
"czy jeżeli kierowniczka da mi wypowiedzenie (bez podania przyczyny bo tak robią)- będę mogła go nie przyjąć i wręczyć swoje już wcześniej przygotowane oczywiście art.55?
2011.3.16 21:33:22
Witam,
Zawarta została umowa o wykonywanie i konserwacje oznakowania pionowego, wykonywanie i konserwację urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (słupków przeszkodowych ?pylonów ) na terenie pewnego miasta. Umowa została zawarta w styczniu na rok.
Z powodu nakładania na Wykonawcę różnego rodzaju kar i ogólnego "robienia pod górkę" :) Wykonawca chce wypowiedzieć umowę Zamawiającemu.
Zastanawia mnie jaki jest termin wypowiedzenia w tym przypadku, jeżeli postanowienia umowy nie wspominają o sposobie jej wypowiedzenia a zawierają jedynie stwierdzenie, że: W sprawach nieuregulowanych umową zastosowanie mają powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a w szczególności przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz przepisy Kodeksu Cywilnego.
Dziękuje za wszelką pomoc :)
2011.8.24 12:35:34
Przed rozpoczęciem pracy zostałam poinformowana, że będe musiała odbyć szkoelnia niezbędne do wykonywania swojej pracy. Koszt szkoleń ponosił pracodawca. Jednkże prze odbyciem szkoleniem musiałam podpisać oświadczenie, że jeżeli w ciągu 6 m-c od odbycia szkolenia zwolnię się z firmy lub zostanę zwolniona dyscyplinarnia muszę zwrócić koszty szkoleń. Ostatnio okazało się, że przełożony oszukiwał Nas - pracowników i premię, które nam się należały zabierał dla siebie oraz, że na comiesięczych listach kontrolnych fałszował podpisy pracwoników. Czy wobec powyższej sytuacji mam możliwość wypowiedzenia umowy bez konieczności ponoszenia kosztów za odbyte szkolenia?
Bardzo liczę na pomoc.
2013.7.11 18:42:46
W takiej sytuacji może Pani rozwiązać umowę o pracę bez zachwiania okresu wypowiedzenia (dyscyplinarka dla pracodawcy) podając jak powód ciężkie naruszenia praw pracowniczych polegających na wyżej opisanej sytuacji. Sugeruję Pani wcześniejszą konsultację z Państwową Inspekcją Pracy w tym temacie. PIP ma obowiązek bezpłatnie doradzać pracownikom z zakresu prawa pracy.
2013.7.12 15:49:14
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie bo nie zostało to do końca sprecyzowane, czy w związku z powyższą sytację ciężkie naruszenie praw pracowniczych uchroni mnie przed zwrotem kosztów za odbyte szkolenia. W oświadczeniu znajduje się za zapis: rozwiązanie umowy z inicjatywy Pracownika, lub w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego..
Z góry dziękuje za pomoc.
2013.7.14 22:16:45
Moim zdanie nie będzie musiała Pani zwracać tych kosztów i generalnie mam wątpliwości, czy taki zapis w umowie jest zgodny z prawem. Są sytuacje, kiedy pracodawca kieruje pracownika na kursy, szkolenia czy studia na jego wniosek lub dofinansowuje je i wtedy taka umowa jest objęta klauzulą zwrotu kosztów, jeśli pracownik zwolni się przed upływem jakiegoś okresu. Szkolenie w celu umożliwienia pracownikowi prawidłowego wykonywania swoich obowiązków jest w interesie pracodawcy i to on musi ponieść jego koszty. Natomiast to jest wypowiedź tak na "chłopski rozum", prawo nie zawsze tak funkcjonuje, więc sugeruję Pani zadanie tego pytania radcy prawnemu PIP.
2013.7.15 9:27:34
Dzień dobry,
Jestem studentem oraz pracuje w jednej z Warszawskich firm. Jest to praca, aby opłacić studia, kompletne nie chciałbym tutaj pracować, ale muszę bo mam umowę o pracę. otrzymałem oferte pracy w zawodzie, czyli tam gdzie bardzo chciałbym pracować. Niestety pracodawca nie chce pójść mi na rękę i przyjąć wypowiedzenia za porozumieniem stron. Muszę pracować miesiąc zanim odejdę. Czy jest na to jakie sposób? Jest to moja pierwsza praca i myślałem, aby ją rzucić z dnia na dzien, wiadomo że w świadectwie pracy miałbym napisane zwolnienie dyscyplinarne. Także proszę o jakieś sugestie, bo bardzo mi zależy na nowej pracy, a wątpię aby mój nowy pracodawca czekał tak długo.
Dziękuję.
2017.9.22 23:52:23
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?