Zachowek - darowizna nieruchomosci obciazonej sluzebnoscia

Odpowiedzi w temacie (0)

MarcinMarcin151

18.3.2019

Dzien dobry, Matka przekazala mi i zonie dom w formie darowizny ponad 20lat temu. W akcie/ksiedze wieczystej wpisana jest sluzebnosc dla matki i ojca, ktorzy mieszali z nami do smierci. Ojciec zmarl 10 lat temu, matka w tym roku. Przyrodnia siostra (wspolna matka) domaga sie odemnie zachowku. Wartosc nieruchomosci to kolo 100tys, jak obliczyc wartosc sluzebnosci? (2 pokoje, kuchnia, lazienka i mozliwosc korzystania z czesci wspolnej, tj ogrod, piwnica, warsztat, garaz...) Czy dobrze rozumuje, ze skoro dziadek zmarl ponad 5 lat temu, to po nim sie sprawa przedawnia, darowizna na zone tez ulega przedawnieniu (ponad 10lat). A sluzebnosc mozna policzyc jako liczbe miesiecy razy koszt najmu podobnego mieszkania (2 pokoje...) Czy to mozliwe, aby wartosc sluzebnosci byla wyzsza od wartosci nie ruchomosci? Czy jezeli wartosc sluzebnosci jest wyzsza niz wartosc nieruchomosci to mozna to potraktowac jako dlug po matce i moge domagac sie od siostry o podzial dlugu miedzy mnie a nia?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 20.11.2017

  Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • 16.7.2018

  Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

 • 7.7.2016

  Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)