Forum prawne

Zakup licencji do nagrywania audiobooków i późniejsze prawa autorskie

Witam. Wiem ze podobne wątki już były ale nie pomogły mi w kilku kwestiach. Temat częściowo już sprawdziłem osobiście ale potrzebuje jak to mówią czarno na białym.

Przymierzam się do nagrywania audiobooków, profesjonalnie, oficjalnie, bez kombinowania. Wiem, że muszę mieć zgodę autora. Wiem też, że odbywa się to na zasadzie okresowych licencji. Nie jestem pewien ale uważam, że muszę mieć zgodę autora jeśli adaptuje oryginał, lub zgodę od autora tłumaczenia, w przypadku polskiej wersji danej książki. Tu zaczynają się schody. Nie łatwo dotrzeć do takich osób (tłumaczy), więc może ktoś coś doradzi. Sęk w tym, że nie mogę dojść do końca jak to się ma w stosunku do licencji jaką ma wydawnictwo tego tłumaczenia. Mianowicie czy mogą mieć umowę licencyjną, która nie pozwala na wykorzystanie tłumaczenia przez inne osoby?

Pytanie też czy teoretycznie, mając wykupioną licencje od tłumacza, czyli autora danego tłumaczenia, jeśli nie godzi w inne licencje np wydawnictwa, i pomijając takie rzeczy jak okładki, ilustracje itd, to moge nagrywać i sprzedawać moja wersję audio?

I kolejne pytanie, czy po nagraniu audiobooka, ja jako lektor, posiadam swoje prawa autorskie do wersji audio, tak jak tłumacz do tłumaczenia?

Ostatnie pytanie, czy wykupując licencję na rok i nagrywając w tym czasie audiobooka, moge go sprzedawać bez ograniczeń? Tzn wiem, że jak licencja wygaśnie to nie mogę już nagrywać, ale to co nagrałem w czasie licencji, mogę już sprzedawać zawsze? Audiobook nie ma nakładu jak wersja papierowa więc sam nie wiem.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i porady.

2017.12.11 21:31:15

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Zakup licencji do nagrywania audiobooków i późniejsze prawa autorskie

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika