Zapłata za okres wypowiedzenia, wypowiedzenie umowy z ?ważnych powodów? i szanse na apelację - forum prawne
Tytuł wątku: Zapłata za okres wypowiedzenia, wypowiedzenie umowy z ?ważnych powodów? i szanse na apelację
Treść zapytania:
Dzień dobry,
Mam pytania dotyczące mojej sytuacji prawnej w sporze z byłym zleceniodawcą i będę wdzięczny za każdą opinię.
1. Zapłata za okres wypowiedzenia
Podpisałem umowę B2B, w której przewidziano trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Mój zleceniodawca wypowiedział umowę, ale już następnego dnia zablokował mi wszystkie dostępy do systemu, uniemożliwiając wykonywanie dalszej pracy. Czy w takiej sytuacji mogę domagać się wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, skoro formalnie umowa nadal obowiązywała, ale fizycznie nie mogłem pracować?
2. Wypowiedzenie umowy z ważnych powodów, które nie są wskazane w umowie
Zleceniodawca powołał się na ?ważne powody? (rzekomy brak kompetencji), ale w umowie jasno określono, że można ją rozwiązać w trybie natychmiastowym jedynie w przypadku naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa, co nigdy nie miało miejsca. Dodatkowo, konkretne zarzuty dotyczące mojego rzekomego braku wiedzy technicznej nie mają żadnego odzwierciedlenia ani w treści umowy, ani w rozmowie rekrutacyjnej ? nigdy nie określono konkretnych wymagań w zakresie umiejętności związanych z bazami danych.
Problem pojawił się dopiero w trakcie realizacji zlecenia, gdy padł temat baz danych i nie wszystko zrobiłem tak szybko i dokładnie, jak sobie tego życzył zleceniodawca. Czy w takiej sytuacji pracodawca mógł powołać się na ogólną klauzulę ?ważnych powodów?, mimo że umowa nie przewidywała takiej podstawy do natychmiastowego rozwiązania współpracy?
3. Szanse na apelację po przegranej w I instancji
Sąd Rejonowy oddalił moje powództwo, uznając, że wypowiedzenie było skuteczne, a ja nie udowodniłem prawa do wynagrodzenia. Uważam, że sąd nie uwzględnił wszystkich dowodów i nieprawidłowo ocenił podstawy prawne wypowiedzenia. Czy w praktyce sądy II instancji często zmieniają takie wyroki? Jakie mam realne szanse na wygraną w apelacji?
Będę wdzięczny za każdą opinię i podpowiedzi co do dalszych kroków.
Dziękuję!
Odpowiedzi w temacie: Zapłata za okres wypowiedzenia, wypowiedzenie umowy z ?ważnych powodów? i szanse na apelację (1)
Dzień dobry,
1. Co do zasady tak. Jeżeli umowa przewiduje okres wypowiedzenia, to prawa i obowiązki stron (w tym zobowiązanie do zapłaty wynagrodzenia) wygasają dopiero z upływem tego okresu. Oczywiście zakładając, że umowa została rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia, a jej postanowienia nie przewidywały wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym.
Zgodnie treścią art. 750 k.c. do umów oświadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Przepis art. 750 k.c. dotyczy, co do zasady, takich umów oświadczenie usług, których przedmiotem jest dokonywanie czynności faktycznych lub czynności faktycznych i prawnych (tak wyrok SN dnia 5 grudnia 2013 r., V CSK 30/13).
W opisanym stanie rzeczy oraz w świetle regulacji art. 750 w zw. z art. 744 k.c. przyjmuje się, że roszczenie o zapłatę wynagrodzenia staje się wymagalne z chwilą dokonania zleconej czynności, której dotyczy zlecenie. W sytuacji gdy zlecona czynność nie została dokonana, przyjmującemu zlecenie należy się wynagrodzenie, jeżeli wykaże, że dokonał wszelkich działań w celu wykonania umowy i dołożył w tym zakresie należytej staranności, zaś niedokonanie czynności prawnej nastąpiło na skutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności (zob. wyrok SA w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2012 r., I ACa 67/12).
2. Umowę świadczenia usług można wypowiedzieć z ważnych powodów, nawet gdy nie są wskazane w umowie.
Zgodnie z art. 746 § 3 k.c. nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Nie stoi to natomiast na przeszkodzie wprowadzeniu do umowy okresu wypowiedzenia - w judykaturze dominuje pogląd akceptujący skuteczność tego rodzaju ograniczenia (zob. wyrok SN z dnia 15 października 2014 r., V CSK 684 13, wyrok SN z dnia 20 kwietnia 2004 r., V CK 433/03, wyrok SA w Warszawie z dnia 12 października 2012 r., I A Ca 450/12).
To, czy umowa przewiduje możliwość wypowiedzenia z ważnych powodów bez zachowania przewidzianego okresu wypowiedzenia wymaga analizy i interpretacji postanowień umowy.
3. Nie da się ocenić szans powodzenia apelacji bez znajomości akt postępowania przed sądem I instancji.
Natomiast generalnie uwzględniany jest dosyć duży odsetek złożonych apelacji, jeśli dobrze pamiętam statystykę, to ok 50%.
Na początku zalecam się zastanowić, czy w ogóle pod względem formalnym złożenie apelacji będzie możliwe (czy wniósł Pan o uzasadnienie wyroku, czy nie upłynął termin do wniesienia apelacji?)
Do tego trzeba pamiętać, że sąd w II instancji nie rozpoznaje sprawy "od nowa". Jeżeli pewnych rzeczy nie dopilnowano przed sądem I instancji (np. nie wniósł Pan o przeprowadzenie dowodów), to trudno będzie to naprawić przed sądem II instancji.
2025.2.18 18:54:17
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?