Forum prawne

zawieszona działalność gospodarcza a kredyt na firmę

czy jeśli zostaje zawieszona działalność gospodarcza, a wcześniej firma zaciągnęła kredt, to bank powinien zostać poiformowany o zaiweszeniu?

(1czer64)

2004.8.14 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: zawieszona działalność gospodarcza a kredyt na firmę (2)

Oczywiście, że tak. W umowie kredytowej jest z pewnością napisane, że kredytobiorca będzie informował bank o wszystkich zdarzeniach mogących mieć wpływ na jego zdolność kredytową. A takim zdarzeniem jest bez wątpienia zawieszenie działalności. Jeżeli nie jest napisane - znaczy, że bank przeoczył (zdarza się).

Jeżeli takiego zapisu nie było, to art. 74 Prawa Bankowego mówi, że taką informację kredytobiorca jest obowiązany przedstawić dopiero na żądanie banku.

Niezależnie jednak od tego (od tego jak bank się o tym dowiedział), na podstawie art 75 PB taki kredyt wypowie. Okres wypowiedzenia to 30 dni.

2004.8.16 15:25:20

wkor, dzięki za odpowiedź.
Kredyt był zaciągnięty przez męża (obecnie byłego).
Ponieważ szukały go różne osoby, którym był winien pieniądze, postanowiłam sprawdzić, czy kredyt jest spłacony, jak zapewniał. Zależało mi na tym ponieważ zabezpieczeniem jest hipoteka zwykła na dom, w którym mieszkam. Z własnej inicjatywy ustaliłam, że kredyt nie jest spłacany od 2002 r. Obecnie dokumentacja znajduje się w zespole kredytów trudnych. Bank nie wysyłał do mnie żadnych monitów (sprawdziłam to w obrcnosci pracownika). Była tam tylko 1 kopia monitu, po którym została wpłacona rata. Więcej nic nie przychodziło, więc byłam spokojna. Czy to norma, ze bank nie informuje mnie o stanie kredytu zwłaszcza w chwili ekstremalnej, gdy przekazuje dokumenty do zespołu kredytów trudnych?
Toczy się też w tej sprawie dochodzenie przeciw byłemu meżowi o doprowadzenie mnie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. zachodzi prawdopodobieństwo spreparowania zaświadczenia o dochodach. Napisz co o tym sądzisz.
Pozdrawiam

2004.8.16 19:48:34

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika