e-prawnik.pl Porady prawne

ZUS TANIEJ?

Odpowiedzi w temacie (17)

-

24.8.2004

Czy ktoś może słyszał o tym że mozna płacić mniejsza składkę na zus prowadząc działalność gospodarczą i to całkiem legalnie ponoć na podstawie art.9 ust.1-3 Ustawy z dnia 13 X 1998r.
(Andrzej)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

wkor

2004-08-25 17:25:36

Oczywiście, że tak - pół Polski przecież tak prowadzi działalność. Ale już niedługo :-((, bo Hausner na gwałt kombinuje jak to uszczelnić. Ale co tam, wymyśli się coś innego

KERI

2004-08-27 08:40:31

Mój przedmówca ma rację, jest taka możliwość i wszyscy z niej skwapliwie korzystają - można bowiem prowadzić pozarolnicza działalność i jednocześnie być zatrudnionym na podstawie umowy np. zlecenia z wynagrodzeniem np. 150 zł miesięczxnie i od tej kwoty jest nalezna składka, a nie od minimalnej podstawy wymiaru z tytułu działalności. Przy zbiegach ubezpieczeń -np. działalność gospodarcza i umowa zelcenia - istnieje prawo wyboru tytułu ubezpieczenia i w tym przypadku wszyscy wybieraja oczywiście to, które jest korzystniejsze pod względem opłacania składek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda składska wpływa na wysokość naszej przyszłej emerytury i unikanie opłacania wyższej składki zaowocuje niższym świadczeniem emerytalnym.

Zora

2004-08-27 14:20:22

A czy ktos słyszał o zmianie w przepisach od nowego roku, tzn. ze beda jakies preferencyjne warunki dla nowo powstałych firm ?

Andrzej

2004-08-27 14:58:40

A czy przy zbiegu świadczeń jeśli wybiorę składkę z umowy zlecenia to muszę jednocześnie opłacać składkę zdrowotną z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?

Vitto

2004-08-27 15:40:39

A czy będąc studentem i prowadząć działalnośc gospodarcza można jakoś całkowicie obejśc ZUS?

KERI

2004-08-28 16:07:33

Z tego co jest mi wiadome składkę na ubezpieczenie zdrowotne płaci się zawsze z każdego tytułu tzn. jeżeli masz np. umowę o pracę, prowadzisz działalność gospodarczą i wykonujesz umowe zlecenia, to głównym tytułem ubezpieczenia będzie zawsze umowa o pracę a pozostałe ubezpieczenia dobrowolne to jednak składkę na zdrowotne płaci sie z każdego tytułu.

KERI

2004-08-28 16:14:34

Niestety nie - tylko w przypadku stdenta który nie ma jeszcze 26 lat życia i jest wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia nie opłaca sie składki na ubezpieczenia społeczne. Obowiązkowi ubezpieczeń społecznych podlegają jednak ci uczniowie i studenci do ukończenia 26 lat, jeżeli umowe taką zawarli z pracodawcą, z ktorym pozostają w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuja pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy.

kaska

2004-09-02 14:56:31

znam firme ktora pomaga obnizyc koszty zus jakby ktos byl zainteresowany piszcie na maila firma_export@poczta.fm

szafarz

2005-02-12 21:48:38

A ja mam pytanie? Płace misiecznio ponad 8000tys. ZUS za pracowników, mają oni wysokie wypłaty stąd taka kwota. Chciałbym im obnizyć pensje do najniższej krajowej na umowie, ale kase dostawali by taką jak teraz. Co zrobić żeby nie płacic tak dużego ZUSU a pieniądze które dostaną były wypłacone w sposób legalny, na nich a nie z mojej kieszeni bo to wtedy zwiększy mój dochód. Na jakiej zasadzie można im wyopłacić, czy da coś jeżeli będą zatrudnieni u mnie na najniższą krajową a w drugiej firmie zostana zatrudnieni na 1/2 etatu z dość dużym wynagrodzeniem, czy nadal zus będzie tak wysoki. A może ktoś ma jakiś sposób na niepłacenie wysokich składek.

Mariusz

2005-02-26 11:00:45

Czy może to działać w ten sposób? Witam Po przeczytaniu tego działu wnioskuję że: 1. zakładam firmę świadczącą usługi "a" i "b" 2. zatrudniam się w firmie znajomego świadczącego usługi "a" 3. wykonuję dla znajomego na podstawie umowy zlecenia usługi "a" i "b" 4. do ZUS płacę 100 zł ubezpieczenia z racji mojej działalności i 150 zł z racji umowy zlecenia. Z góry dziękuję za zainteresowanie. Mariusz mail: mariusz0709@o2.pl

******@*****.**.**

2005-09-05 15:06:01

Proszę Panstwa, podobno teraz dla poczatkujących skladka ZUS wynosi ok. 290 zł a nie jak do tej pory 800 i to przez dwa lata, czy to prawda? Mam bardzo wazne pytanie , pracuję oraz chcialbym rozpocząć własną działalność, tj salon fryzjerski dla mojej zony, co muszę zrobić? czy składaki będe mial jeszcze mniejsze w przpadku kiedy pracuję? Czy wogóle moge skorzystac z tej ulgi 290 zł? Czy ktoś moze mi doradzic? Pozdrawiam, jezeli nie sprawi problemu to moj mail: lukash@konin.lm.pl

Mały ZUS

2005-10-02 16:27:37

Jeśli ktoś chciałby obniżyć koszty opłacanych składek na ZUS to proszę o mail'a: zapart@fr.pl - pomogę!

meda

2005-10-05 21:41:11

zus się wzął za mnie i mnie za zbieżność ubezpieczeń udupił zaczeły się sprawy w rzeszowie i jest taka jazda z tym ubezpieczeniem że włos się jeży trzeba bardzo uważać bo szukają pieniędzy i w tym kraju wszystko jest możliwe .nieważne są przepisy , paragrafy itp.jedną sprawę przegrałem druga jest w apelacyjnym .nie wiem jak to się skończy!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Alen

2005-12-07 21:50:38

Bardzo chciałabym obniżyć koszty składek ZUS ale nie wiem jak:( Jesli by Pan mógł pomóc mi w tym, to z góry dziękuje. Czekam na odpowiedź. Oto mój e-mail: Alen7@poczta.fm

nailsilvia

2007-01-08 09:41:22

Chcę rozpocząc dzialanosc gospodarcza-uslugowa. jestem samotnie wychowującą matką , czy sa jakies dodatkowe obniżenia skladek w moim przypadku? nailsilvia@op.pl

kolanek

2008-01-03 21:20:07

A jeżeli jestem zatrudniony na umowę o pracę to jak założę własną firmę czy będę mógł płacić ten niższy ZUS z umowy o pracę?

marek456

2010-05-28 22:26:12

Jak wyrejestrowac sie z polskiego zusu, i miec oplacane skladki w wielkiej brytanii - krok po kroku znajdziecie tu: [url]http://www.zuswuk.pl[/url] Stare regulacje EWG z 1971 a ratyfikowane w 1999 przez Unie mówią wyraźnie ze osoba zatrudniona o umowe o prace podlega ustawodawstwu państwa w którym jest zatrudniona , nawet jeśli większość czasu zamieszkuje na terenie innego państwa. Wielka Brytania ma kozystny system placenia skladek emerytalnych i zdrowotnych. Jeśli pracownik jest zatrudniony w WB może z tego systemu korzystac otrzymujac pelne zabezpieczenie. Jesli polskie ustawodawstwo nie wprowadzilo ustawy regulujacej nadrzedne prawo unijne, a takiej nie ma, podatnik nie ma obowiązku płacenia podwójnej składki emerytalno - zdrowotnej. Czasy się zmieniają i Polska musi przyjąć fakt ze jest tylko częścią Uni Europejskiej i jej przepisy sa nadrzędne.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM