Informacje

Postępowanie z odpadami z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej

22.10.2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wytyczne ws. postępowania z odpadami z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej do Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego: Dolnośląskiego, Śląskiego, Opolskiego, Lubuskiego i Zachodniopomorskiego. Dokument 25 września (...)

Zmiany dla krwiodawców

22.10.2024

Ustawa o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi dotyczy przeniesienia przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego, w celu bardziej elastycznego określania przelicznika donacji składników (...)

Zmiany w podatku od nieruchomości

18.10.2024

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Jego celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów dotyczących ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach (...)

Zasady wykorzystania sztucznej inteligencji

18.10.2024

Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa AI, interpretacje dla firm, informacja o mocach obliczeniowych i zapotrzebowaniu na energię czy rekomendacje w zakresie stosowania AI – to główne rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o systemach sztucznej inteligencji, która ma uregulować (...)

Zachowanie ważności orzeczeń o niepełnosprawności

18.10.2024

Nowelizacja dotyczy uchylenia regulacji, która umożliwiała zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności (w okresie trwania procedury ubiegania się o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) nie dłużej niż do dnia ukończenia przez osobę niepełnosprawną 16 roku (...)

Nowe zasady sprzedaży drewna

8.10.2024

Rząd twierdzi, że stawia na proklimatyczną lokalność, a celem zmian jest ograniczenie eksportu drewna poza kraje Unii Europejskiej i wzmocnienie lokalnych przedsiębiorców. Tymczasem decyzja minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski ze stycznia 2024 r., która chroni (...)

Ułatwienia dla polskich transportowców

6.10.2024

4 października 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawach połączonych od C-541/20 do C-555/20 - Litwa i in. przeciwko Parlamentowi i Radzie UE, w którym Trybunał w znacznej mierze potwierdził ważność Pakietu mobilności. Stwierdził jednak nieważność obowiązku (...)

Kiedy odbędą się egzaminy w roku szkolnym 2024/2025?

30.9.2024

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 13-15 maja, a egzaminy maturalne potrwają od 5 do 24 maja 2025 r. Egzamin zawodowy oraz egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w sesji "zima" odbędą się w dniach 9-20 stycznia 2025 r.

Ważna uchwała dotycząca Prokuratora Krajowego

30.9.2024

W myśl uchwały Sądu Najwyższego z 27 września br. przepisy, na podstawie których prokurator Dariusz Barski został w 2016 roku przywrócony do służby, miały i mają nadal moc obowiązującą. Tym samym ten został skutecznie powołany na urząd Prokuratora Krajowego.

Kasowy PIT coraz bliżej

29.9.2024

Sejm przyjął ustawę umożliwiającą wybór kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, czyli tzw. kasowego PIT. Rozwiązanie to ma dotyczyć przedsiębiorców, którzy nie uzyskali więcej niż 1 mln zł przychodów (...)

Projekt ustawy o elektrowniach wiatrowych

29.9.2024

Znaczne zwiększenie dopuszczalnego obszaru pod inwestycje wiatrowe, wzrost mocy odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym i tym samym przyspieszenie transformacji energetycznej kraju oraz poprawę cen energii dla odbiorców – to m.in. główne cele projektu (...)

Zmiany w przepisach dotyczących transgranicznego przemieszczania odpadów

29.9.2024

20 maja 2024 r. weszło w życie nowe rozporządzenie unijne regulujące zasady transgranicznego przemieszczania odpadów, tj. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1157 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie przemieszczania odpadów, zmiany rozporządzeń (UE) nr 1257/2013 (...)

Skutek decyzji o nadaniu statusu uchodźcy

25.9.2024

18 czerwca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie C-753/22 - Bundesrepublik Deutschland, który dotyczy (Skutek decyzji o nadaniu statusu uchodźcy. Wynika z niego, że pństwo członkowskie nie jest zobowiązane do uznania w sposób automatyczny statusu uchodźcy nadanego (...)

CEIDG coraz bardziej przyjazna przedsiębiorcom

23.9.2024

Jeden wniosek przy rejestracji spółki cywilnej, coraz szerszy wachlarz e-usług, a finalnie pełna cyfryzacja – to kolejne rozwiązania, które resort rozwoju opracował, aby ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Ruszyły konsultacje publiczne projektu nowelizacji (...)

Zmiany dotyczące nieruchomości rolnych Skarbu Państwa

23.9.2024

Ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw dotyczy uwzględnienia zmian wynikających z rozporządzenia (...)

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy

19.9.2024

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący naliczania stażu pracy jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i opiniowaniu. Autorem regulacji jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stan klęski żywiołowej w 3 województwach

16.9.2024

W związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce, Rada Ministrów zdecydowała o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Przepisy zostały wprowadzone na 30 dni.

Orzekanie o szkodzie w pojeździe mechanicznym

14.9.2024

W dniu 11 września 2024 r. Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie wydał uchwałę w sprawie ustalania wysokości odszkodowania (szkoda częściowa) w przypadku wystąpienia następczej niemożliwości przywrócenia stanu poprzedniego, co ma miejsce (...)

Projekt ustawy modyfikujący obowiązki w VAT

12.9.2024

Rząd przyjął projekt ustawy upraszczający i modyfikujący obowiązki w podatku VAT m.in. dla małych przedsiębiorstw z siedzibą działalności gospodarczej w UE. Nowe przepisy oznaczają uproszczenie obowiązków administracyjnych dla małych przedsiębiorstw dzięki wprowadzeniu możliwości (...)

Projekt ustawy o zarządzaniu danymi

12.9.2024

Można wziąć udział w konsultacjach publicznych dotyczących projektu ustawy o zarządzaniu danymi. Swoje uwagi można zgłaszać do 2 października 2024 r.

Sąd UE będzie wydawał orzeczenia prejudycjalne...

5.9.2024

Wprowadzenie w życie częściowego przekazania przez Trybunał Sprawiedliwości Sądowi właściwości do orzekania w trybie prejudycjalnym wpisuje się w reformę ram sądowych Unii Europejskiej i dotyczyć będzie pytań prejudycjalnych przedstawionych od 1 października 2024 r.

Honorowe świadczenia dla stulatków

5.9.2024

Rządowy projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia dotyczy unormowania prawnego wieloletniej tradycji szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat życia, w postaci przyznawania im świadczenia honorowego, finansowanego przez budżet (...)

Zmiana Kodeksu karnego dotycząca gwałtu

29.8.2024

Ustawa z dnia 28 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw ma na celu zmianę definicji przestępstwa zgwałcenia oraz oparcia jej na braku dobrowolnej i świadomej zgody oraz zmiany kategorii prawnej tego czynu z występku na zbrodnię.

Usprawnienie działań wojska...

29.8.2024

Dowiedz się, co przewiduje ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Nowelizacja dotyczy uregulowania kwestii użycia Sił Zbrojnych (...)

PUE ZUS staje się eZUS

29.8.2024

Od 29 sierpnia 2024 r. użytkownicy Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zalogują się do systemu na nowym ekranie. To pierwsza odsłona nowej wersji PUE ZUS, czyli eZUS.

Wsparcie dla polskich przewoźników

27.8.2024

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący wsparcia branży transportowej. Przyjęte rozwiązania mają pozwolić skutecznie walczyć z nieuczciwą konkurencją ze strony firm spoza Unii Europejskiej.

Pakiet deregulacyjny na finiszu

27.8.2024

Szybsze procedury, precyzyjne przepisy i odciążenie z nadmiaru obowiązków administracyjnych - przyjazne prawo gospodarcze ma wspierać przedsiębiorców na każdym etapie prowadzonej przez nich działalności. Kończą się prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym i już wkrótce (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika