Informacje strona 98

Wizy z wzajemnością

6.5.2017

Nie będzie czasowego zawieszenia ruchu bezwizowego dla obywateli Kanady i Stanów Zjednoczonych. Komisja Europejska nie zgodziła się z rezolucją Parlamentu Europejskiego, która sugerowała takie kroki w związku z brakiem wzajemności wizowej dla niektórych państw UE. Obecnie (...)

Coraz więcej firm korzysta z elastycznych form czasu pracy

3.5.2017

W województwach śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim pracodawcy najchętniej wprowadzają w swoich firmach elastyczny czas pracy. W sumie już 2 366 firm i instytucji zdecydowało się w Polsce na tę formę organizacji systemu pracy. Z jakich rozwiązań uelastyczniających czas (...)

Zmiany w rejestrach publicznych

3.5.2017

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych wprowadza zmiany służące umożliwieniu obywatelom załatwienia szeregu spraw z administracją publiczną (...)

Procedury administracyjne przychylniejsze dla petenta

1.5.2017

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw ma na celu usprawnienie procedur administracyjnych i sądowoadministracyjnych, co ma umożliwić przyspieszenie postępowań administracyjnych i sądowych przed (...)

Ułatwienie dochodzenia wierzytelności

1.5.2017

Celem ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności jest wzmocnienie praw i gwarancji dla wierzycieli, w szczególności będących przedsiębiorcami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Nowelizacja (...)

Wkrótce zniesienie wiz dla Ukraińców

1.5.2017

Obywatele Ukrainy będą mogli podróżować do Unii Europejskiej bez wiz krótkoterminowych. To efekt poparcia Parlamentu Europejskiego dla projektu przepisów wstępnie uzgodnionych z prezydencją Rady UE. Ukraińcy posiadający paszporty biometryczne będą mogli udać się (...)

Jak wprowadzano GMO do Polski?

1.5.2017

Poznaj historię GMO w Polsce oraz nowy projekt zmian rozpatrywany w Sejmie i postulowane przez resort środowiska zmiany.

Wkrótce upomnienia dotyczące nieprawidłowości w JPK_VAT

1.5.2017

Po przeprowadzonej weryfikacji Jednolitych Plików Kontrolnych JPK_VAT przy wykorzystaniu kompleksowego elektronicznego narzędzia ANALIZATOR_JPK, zidentyfikowano przypadki niezgodności w przesłanych plikach Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej za luty 2017 r. W najbliższym czasie w (...)

Dbajmy o bezpieczeństwo w pracy

29.4.2017

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym roku zgłoszono ponad 87 tys. wypadków przy pracy. 87 183 osoby uległy wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim (o 0,4% więcej niż w 2015 r.), 464 osoby - wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała (analogicznie o 7,6% mniej), wypadkom (...)

Od połowy 2018 roku zwolnienia tylko elektronicznie

29.4.2017

Senat przyjął bez poprawek zmiany ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Od połowy 2018 r. zastąpią one całkowicie zwolnienia na drukach papierowych. Jakich zaświadczeń lekarskich dotyczą wprowadzane zmiany?

Będą doktoraty wdrożeniowe

27.4.2017

W nowych regulacjach dotyczących stopni naukowych przewidziano ustanowienie programu „Doktorat wdrożeniowy”, który ma ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym. Celem pracy badawczej doktoranta (...)

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

26.4.2017

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzi nową formę czasowej rejestracji pojazdów. Nowe przepisy umożliwią przedsiębiorcom zajmującym się dystrybucją (sprzedażą prowadzoną w ramach handlu), produkcją oraz badaniem pojazdów wykonywanie jazd testowych – bez konieczności (...)

Sprawdź swoje punkty karne on-line

26.4.2017

Kierowcy w całym kraju mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. E-usługa jest dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać, potrzebny jest Profil Zaufany (eGO). Prezentacja danych zawiera sumę punktów (...)

Nadchodzi gruntowna reforma więziennictwa

25.4.2017

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak \"program pracy więźniów\" i rozbudowa systemu dozoru elektronicznego, dojdą kolejne zmiany. Dzięki nim Służba Więzienna ma stać się nowoczesną, (...)

Nowe wieloletnie plany rządu

25.4.2017

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie „Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2017-2020” oraz przyjęła dokument „Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020”. Aktualizacja 2017/2018”, przedłożone przez ministra (...)

Pomoc dla repatriantów

25.4.2017

Ustawa o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw ma usprawnić proces repatriacji.

Gospodarowanie odpadami a gospodarka o obiegu zamkniętym

24.4.2017

Parlament Europejski chce więcej recyklingu, mniej wysypisk i mniej marnotrawstwa żywności. Odsetek odpadów przeznaczanych do recyklingu, który wynosi obecnie w UE 44%, powinien osiągnąć 70% do roku 2030. Składowanie odpadów, które ma bardzo zły wpływ na środowisko (...)

Zmiany przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet

22.4.2017

Przyjęte przez Sejm zmiany dotyczą stosowania podpisu elektronicznego przy zawieraniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet oraz składania wniosku o rejestrację spółki z o.o. zawiązanej w tym trybie do Krajowego Rejestru Sądowego. Przewidziano, (...)

Zaostrzenie kontroli jakości żywności w UE

22.4.2017

Przepisy wprowadzające skuteczniejsze inspekcje żywności podczas kolejnych etapów podroży od producenta na stoły konsumentów mają poprawić możliwość śledzenia żywności, ułatwić walkę z oszustwami oraz przywrócić zaufanie konsumentów. Na czym będą polegały (...)

Łatwiej o ulgi dla uczących się polskiego

21.4.2017

Nowa ustawa uprawnia konsula do wydawania bez pobierania opłaty konsularnej dokumentów poświadczających prawo do ulg komunikacyjnych oraz ulgowego wstępu do muzeów i parków narodowych, przyznanych ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych (...)

Platforma internetowego rozstrzygania sporów konsumenckich

21.4.2017

W pierwszym roku funkcjonowania platformy internetowej przeznaczonej do rozstrzygania sporów konsumenckich skorzystało z niej 24 tys. osób. System ten może pomóc jedynie w przypadku sporów pomiędzy przedsiębiorstwami a konsumentami. Platforma internetowego rozstrzygania (...)

Ekologiczne z elektronicznym certyfikatem

21.4.2017

Rusza system certyfikacji elektronicznej, który pozwoli lepiej monitorować import produktów ekologicznych. Dzięki niemu UE stanie się światowym liderem w zakresie identyfikowalności i gromadzenia wiarygodnych danych na temat handlu tymi produktami.

Za życiem dla rodzin

20.4.2017

Wsparcie w ramach mieszkań chronionych, aktywizacja zawodowa opiekunów osób niepełnosprawnych, nowe zadania asystenta rodziny i centra usług w gminach – to niektóre z propozycji zmian w związku z realizacją programu „Za życiem”. Przypomnijmy, że rządowy (...)

Zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci

19.4.2017

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego. Celem ustawy jest zaostrzenie systemu kar przewidzianych dla sprawców, popełnionych na szkodę małoletnich oraz osób nieporadnych, przestępstw (...)

Egzamin gimnazjalny i rekrutacja do szkół w 2017 r.

19.4.2017

Ponad 349 000 uczniów z blisko 7 000 szkół w terminie 19-21 kwietnia br. przystąpi do egzaminu gimnazjalnego. Rozporządzenie Minister Edukacji Narodowej w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 (...)

Koniec wolności w pośrednictwie przy przewozie osób?

19.4.2017

Wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób zakłada propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Co przewidziano w projekcie?

Program Leki 75+ z korzyścią dla pacjentów

19.4.2017

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów powstał w oparciu o dane Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące ilości zrealizowanych recept na leki w okresie poprzedzającym utworzenie tej listy. Obecnie liczy 1.333 pozycje (1.333 preparaty). Na liście znajdują się leki stosowane w leczeniu (...)

UOKiK zachęca do donosów...

19.4.2017

Wiesz o zmowie przedsiębiorców? Możesz anonimowo zawiadomić UOKiK. Ruszył pilotażowy program pozyskiwania informacji od tzw. sygnalistów. Możesz anonimowo zgłosić naruszenie reguł konkurencji, możesz też rozważyć złożenie formalnego zawiadomienia o możliwości (...)

Przeciwko bestialskiemu traktowaniu zwierząt

18.4.2017

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy wymierzonej przeciwko bestialskiemu traktowaniu zwierząt. Przewidziano m.in. zaostrzenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi. Ma to pomóc w zapobieganiu popełniania przestępstw na ich szkodę. W przypadku skazania za przestępstwo (...)

Zaliczenie nadpłaty podatku - kiedy nie można?

18.4.2017

Naczelnik US nie może zaliczyć nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku VAT na poczet zobowiązań podatkowych, do których określenia czy ustalenia właściwy jest organ jednostki samorządu terytorialnego.

Będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

18.4.2017

Ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa określa zasady funkcjonowania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ma ona na celu poprawę sytuacji w obszarze agencji rolnych, w tym racjonalizację podziału zadań i optymalizacji ponoszonych na nie wydatków. (...)

Zalew Wiślany zostanie połączony z Zatoką Gdańską

17.4.2017

Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma na celu usprawnienie przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Uzyskiwanie tytułu lekarza specjalisty

16.4.2017

Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia określa zasady ustalania programu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, zasady uzyskiwania akredytacji do prowadzenia szkolenia (...)

Jaka będzie sieć szpitali?

16.4.2017

Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  wprowadza tzw. sieć szpitali. Nowelizacja ma zapewnić pacjentom lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych, ambulatoryjnych i rehabilitacyjnych, a także uelastycznić zarządzanie szpitalami (...)

Apteka dla aptekarza

16.4.2017

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego (tzw. „apteka dla aptekarza”), którą przyjął już Sejm, dotyczy równomiernego rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych i równego dostępu do usług farmaceutycznych. Nowelizacja dotyczy tylko nowych aptek. Projekt (...)

Kiedy należności wobec administracji rządowej można umorzyć?

16.4.2017

Celem ustawy z dnia 10 lutego o zmianie ustawy o finansach publicznych jest wyeliminowanie wątpliwości powstałych na skutek stosowania przepisów ustawy o finansach publicznych w zakresie umarzania w całości albo w części, a także odraczania i rozkładania na raty spłaty (...)

Zmiany w sądach

16.4.2017

Nowelizacja ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych ma na celu uporządkowanie systemu pracy dyrektorów sądów i zwiększenie sprawności w zarządzaniu kadrami i finansami sądów. Zmiana odciąży prezesów sądów od obowiązków z zakresu administrowania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika