Informacje strona 97

Będzie można odzyskać pieniądze przelane na złe konto

30.5.2017

Prezydent RP skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. Celem proponowanych zmian ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw jest umożliwienie skutecznego odzyskiwania kwot transakcji płatniczych wykonanych z (...)

UE przeciw unikaniu opodatkowania przez koncerny wielonarodowe

30.5.2017

Przedstawiciele państw UE przyjęli 29 maja 2017 r. regulacje, które mają pomóc w walce z unikaniem opodatkowania przez międzynarodowe koncerny. Nowe przepisy mają utrudnić korporacjom korzystanie z różnic w regulacjach w Unii i krajach trzecich. Zmiana w dyrektywie (...)

Nowe zasady wnoszenia skarg na interpretacje indywidualne

30.5.2017

1 czerwca 2017 r. zmienia się sposób zaskarżania interpretacji indywidualnych. Podatnik, który nie zgadza się z wydaną interpretacją, wniesie skargę od razu do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skróci to drogę odwoławczą, a tym samym czas oczekiwania (...)

Proponowane zmiany w postępowaniu przed sądami administracyjnymi

29.5.2017

Prezydencki projekt zmian dotyczy dostosowania przepisów Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi do obowiązującej od dnia 1 stycznia 2017 r. ustawy o Prokuratorii Generalnej RP, a tym samym uzupełnienienia uprawnień Prokuratorii Generalnej o możliwość podejmowania czynności (...)

Zmiany dla pracowników tymczasowych

27.5.2017

Gotowe zmiany dla pracowników tymczasowych mają na celu poprawę warunków zatrudnienia i podniesienie standardów pracy. Najważniejsza zmiana ma zapobiec nadużywaniu terminów zatrudnienia. Nowe przepisy wprowadzają też większą ochronę ciężarnych wykonujących (...)

Wyższy ryczałt za zatrudnienie więźniów

27.5.2017

Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności m.in. wprowadza ulgi dla przedsiębiorców poprzez zwiększenie ryczałtu przysługującego przedsiębiorcom z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności.

Surowe kary dla piratów drogowych

27.5.2017

Celem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw jest zaostrzenie kar dla piratów drogowych, którzy będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków, powodują najgroźniejsze wypadki komunikacyjne ‒ ze skutkiem śmiertelnym (...)

Charakter gier na automatach

27.5.2017

Resort finansów przypomniał, czym są gry na automatach według ustawy hazardowej i co oznacza losowość w grach hazardowych. W przypadku wątpliwości można wystąpić do Ministra Rozwoju i Finansów o rozstrzygnięcie charakteru gier na automatach.

Alimenty będą lepiej ściągane

27.5.2017

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma umożliwić skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego. Ustawa przewiduje np., że osoba, której dług alimentacyjny stanowi równowartość (...)

Bazy ofert pracy dla nauczycieli

27.5.2017

W okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego ustawodawca zobowiązał dyrektorów szkół do zamieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów oświaty. Jakim nauczycielom przysługuje pierwszeństwo w zatrudnieniu? Gdzie można (...)

Nie unikniesz abonamentu RTV!

25.5.2017

Rzadowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Przykładowo dostawcy usług płatnej telewizji będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne (...)

Reforma systemu metrologii

25.5.2017

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie ma na celu dokonanie reformy systemu metrologii instytucjonalnej w Polsce. 

Małoletni nie skorzysta z solarium

25.5.2017

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu RP projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Celem projektu jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane (...)

Będą zmiany w Prawie prasowym?

21.5.2017

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo prasowe, przygotowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przewiduje zmiany przepisów dotyczących autoryzacji. Proponowana nowelizacja wprowadzi także regulacje "dekomunizacyjne".

Ułatwienie międzynarodowego handlu polskimi ziemniakami

21.5.2017

Począwszy od sezonu uprawowego 2017 r., w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 kwietnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się bakterii (...)

Jedna wpłata do ZUS

21.5.2017

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksie pracy przewidują, że każdy płatnik będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał wszystkie opłaty ZUS. Oznacza to, że będzie dokonywał tylko jednej wpłaty zamiast dotychczasowych trzech lub (...)

Jaka płaca minimalna w 2018 r.?

19.5.2017

MRPiPS skierowało na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w 2018 r. na poziomie 2.100 zł. Byłby to pięcioprocentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia. Jakie jeszcze stawki wzrosną razem z płacą minimalną w przyszłym (...)

Aplikacja do mierzenia nierówności płac...

19.5.2017

Żeby ułatwić zainteresowanym pracodawcom zweryfikowanie, czy za taką samą pracę wynagradzają w równy sposób, MRPiPS przygotowało aplikację komputerową „Równość płac”, pozwalającą w łatwy sposób oszacować różnice w wynagrodzeniach (...)

Doping w sporcie będzie zwalczany

19.5.2017

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie w sposób kompleksowy reguluje wszystkie aspekty zwalczania dopingu w sporcie. Przewiduje ona m.in. powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). Ma ona działać jako państwowa osoba prawna nadzorowana (...)

Będzie Filmo­teka Narodowa - Instytut Audiowizualny

19.5.2017

Zmiany w kinematografii są związane z planowanym połączeniem Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego i utworzeniem państwowej instytucji kultury: „Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego”.

Przełomowe zmiany w służbie komorników?

18.5.2017

Rządowe dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w propozycji zupełnie nowej, liczącej wraz z uzasadnieniem prawie 200 stron, kompleksowej ustawy o komornikach sądowych, (...)

Rusza weryfikacja reprywatyzacji w Warszawie

18.5.2017

5 maja 2017 r. weszła w życie, przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, ustawa z 9 marca 2017 roku, która przewiduje powołanie Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Komisja (...)

Co z Magdaleną Żuk?

18.5.2017

Ciało Magdaleny Żuk trafiło już do kraju. Trwają intensywne czynności śledcze.

Jaka pomoc z programu „Za życiem”?

18.5.2017

Mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych, ułatwienia w powrocie na rynek pracy dla ich opiekunów czy zwiększenie liczby asystentów rodziny – to tylko niektóre z nowych form wsparcia, jakie resort rodziny chce wprowadzić w ramach programu „Za życiem”. (...)

Rodziny zyskają na zmianach w żłobkach?

17.5.2017

Dzięki zaproponowanym przez resort rodziny zmianom w tzw. ustawie żłobkowej przybędzie nowych placówek opieki i miejsc w już istniejących. Co ważne, w projekcie nowelizacji dużą wagę przywiązano do kwestii bezpieczeństwa i poprawy warunków przebywania maluchów w żłobkach. 

Konsekwencje wystawiania pustych faktur np. za paliwo

17.5.2017

Resort finansów wyjaśnił, jakie mogą być skutki wystawiania pustych faktur np. za paliwo. Jakie konsekwencje niesie to dla stacji paliw i dla odbiorcy faktury? Jaka odpowiedzialność karna skarbowa może spotkać uczestników? Jakie jeszcze procedery skarbówka (...)

Rodzice na urlopach

14.5.2017

Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). 

Krajowa Administracja Skarbowa w operacji POSTBOX

14.5.2017

KAS wraz ze służbami z 16 innych krajów uczestniczyła w operacji POSTBOX. Głównym celem wspólnych działań było zwalczanie nielegalnego międzynarodowego obrotu towarami, w szczególności narkotykami, produktami podrobionymi oraz bronią. W trakcie operacji (...)

Nowelizacja ustawy o systemie informacji oświatowej

11.5.2017

Nowelizacja ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw dotyczy m.in. architektury systemu informacji oświatowej – będzie ją stanowiła jedna, skonsolidowana baza danych, a komunikacja użytkowników z nią będzie się dobywać za pomocą aplikacji internetowej.

KE upomina Polskę o e-rejestr transportowców

6.5.2017

Komisja Europejska ma zastrzeżenia do funkcjonowania rynku transportowego w Polsce. Chodzi o brak krajowego rejestru elektronicznego przedsiębiorców transportu drogowego i połączenia go z rejestrami innych państw członkowskich. Taki wymóg pojawił się po wyroku Trybunału Sprawiedliwości (...)

Wizy z wzajemnością

6.5.2017

Nie będzie czasowego zawieszenia ruchu bezwizowego dla obywateli Kanady i Stanów Zjednoczonych. Komisja Europejska nie zgodziła się z rezolucją Parlamentu Europejskiego, która sugerowała takie kroki w związku z brakiem wzajemności wizowej dla niektórych państw UE. Obecnie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika