Informacje strona 95

Więcej pieniędzy na zdrowie

14.9.2017

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przewiduje zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Pieniądze na inwestycje zostaną zapewnione (...)

Wyższa płaca minimalna w 2018 r.

14.9.2017

2100 złotych – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 roku. To o 5% i jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Od stycznia wzrośnie też minimalna stawka godzinowa z 13 do 13,70 zł. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego (...)

Podatkowe preferencje w związku z nawałnicami

14.9.2017

Materiały budowlane dla poszkodowanych w nawałnicach są z 0% VAT. Poza tym nowe przepisy pomogą poszkodowanym w nawałnicach w sierpniu 2017 r. Rozszerzają one obszar dotknięty żywiołem, na którym poszkodowani mogą korzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku od darowizn. Wydłużają (...)

Roszczenia pracowników niewypłacalnych firm pod ochroną

13.9.2017

Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych rozszerza ochronę roszczeń pracowników i przyspiesza udzielanie pomocy finansowej.

Stypendia NAWA bez podatku

13.9.2017

1 października 2017 r. zacznie działać nowa agencja rządowa Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Stypendia przyznawane na podstawie decyzji Dyrektora NAWA będą zwolnione od podatku.

Gwałciciele dostaną za swoje...

10.9.2017

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększa ochronę ofiar gwałtów.

Urlopy dla rodziców

8.9.2017

Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r. Ile urlopów przysługuje rodzicom?

Dłużej preferencyjne składki ZUS dla przedsiębiorców?

6.9.2017

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, żeby okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców wydłużyć o rok, czyli do 3 lat. Projekt zmian skierowany został do konsultacji społecznych. 

Darowizny znaków towarowych kwestionowane przez skarbówkę

6.9.2017

Szef KAS poinformował, że zajmuje w opisanych sprawach stanowisko wskazujące na występowanie uzasadnionego przypuszczenia możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, z zastrzeżeniem, iż ocena ta następuje wyłącznie na podstawie opisu przedstawianego przez (...)

Obowiązek meldunkowy pozostaje

6.9.2017

Pozostawiając obowiązek meldunkowy, zaproponowano istotne uproszczenia przy jego realizacji – od 1 stycznia 2018 r. przewidziano możliwość elektronicznego meldunku, czyli bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie. 

Co nowego w rejestracji oświadczeń dla cudzoziemców?

5.9.2017

Od 1 września 2017 r. powiatowe urzędy pracy (pup) nie rejestrują oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi przewidujących wykonywanie pracy przez cudzoziemca po dniu 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że od 1 września do końca grudnia 2017 r. możliwe będzie rejestrowanie (...)

Rozpoczęcie zajęć w przedszkolach w roku szkolnym 2017/2018

1.9.2017

Od 1 września 2017 r. wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat mają prawo do edukacji przedszkolnej. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie miejsca w placówkach wychowania przedszkolnego wszystkim uprawnionym dzieciom, których rodzice chcą, aby korzystały z edukacji przedszkolnej.

Projekty dot. branży budowlanej

1.9.2017

1 września rozpoczęły się konsultacje publiczne projektów ustaw regulujących funkcjonowanie administracji budowlanej oraz zawodów architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty. Chodzi o 2 ustawy towarzyszące Kodeksowi urbanistyczno-budowlanemu, przygotowane jako element spójnej (...)

Ochrona polskich dzieci

31.8.2017

Proponowana ustawa ma zreformować postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę, wynikającymi z Konwencji Haskiej. Projekt daje również instrumenty prawne niezbędne do reagowania w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra dziecka.

Walka z ASF

31.8.2017

Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród dzików gwałtownie rośnie, stwarzając coraz większe zagrożenie dla trzody chlewnej. W celu ograniczenia tego zjawiska Ministerstwo Środowiska wprowadziło przepisy umożliwiające całoroczne polowanie na dziki w całym (...)

Krajowy Zasób Nieruchomości

31.8.2017

Utworzony zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem Rady Ministrów), w formule najmu lub najmu z opcją (...)

Wszystko gotowe na przywrócenie wieku emerytalnego

30.8.2017

Już 1 października wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do sprawnej obsługi osób chcących przejść na emeryturę. 

Większa przejrzystość we władzach polskich związków sportowych

30.8.2017

Nowelizacja ma służyć zwiększeniu przejrzystości działania polskich związków sportowych i zapobieganie konfliktom interesów poprzez wprowadzenie dodatkowych ograniczeń, które wykluczają zasiadanie we władzach polskich związków sportowych. Wykluczenie zjawisk (...)

Dobro dzieci ma być jeszcze bardziej chronione

30.8.2017

Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka i o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących władzy rodzicielskiej.

Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?

29.8.2017

Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza jasne zasady pokrywania kosztów postępowań prowadzonych przez straż gminną lub miejską. Zmiany zagwarantują, że świadkowie w takich sprawach otrzymają należny im zwrot kosztów udziału w czynnościach wyjaśniających.

Przejrzyste zasady utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego

29.8.2017

Zmiany w ustawie o zapasach zwiększają bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego oraz przejrzystość i efektywność systemu zapasów obowiązkowych. Nowelizacja przepisów to kolejny element transformacji systemu zapasów, zapoczątkowanej rok temu. Zasadniczym celem ustawy (...)

Wdrożenie środków z funduszy Unii Europejskiej

27.8.2017

Powoli zaczyna wchodzić w życie pakiet rozwiązań, które uproszczą procesy związane z wykorzystaniem funduszy UE. Nowelizacja ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (tzw. „ustawa wdrożeniowa”) (...)

Będą ułatwienia dla spółdzielni socjalnych?

27.8.2017

Ułatwienia w zakładaniu i funkcjonowaniu spółdzielni socjalnych, poszerzenie zakresu wsparcia dla tych podmiotów oraz doprecyzowanie celu ich działalności – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych. 

Kto ma koncesję na obrót bronią?

26.8.2017

MSWiA uruchomiło ogólnodostępny elektroniczny spis przedsiębiorców, którzy posiadają koncesję na wytwarzanie lub obrót bronią, materiałami wybuchowymi i podobnymi wyrobami.

500+ dla samotnych rodziców

26.8.2017

Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia 500+. W przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci prawo do świadczenia 500+ (...)

Pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic

26.8.2017

Osoby poszkodowane w wyniku nawałnic mogą ubiegać się o pomoc, także finansową. Ponadto 18 sierpnia br. przyjęto Rządowy program pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom (...)

Studenci do woja...

26.8.2017

Już niedługo studenci-ochotnicy będą mogli doświadczyć wojskowego drylu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej uruchomi pilotażowy program „Koncepcja edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”, który ruszyć ma (...)

Polska przeciw relokacji

26.8.2017

Szef MSWiA podpisał kolejną odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące nieprzyjmowania imigrantów do Polski.

Jaka będzie nowa konstytucja?

26.8.2017

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że „Polska ma być Rzecząpospolitą, a więc rzeczywiście demokratycznym państwem obywateli”. „Chcemy, żeby około 10 pytań w referendum dotyczącym konstytucji to były pytania, które stanowić będą efekt pogłębionej rozmowy (...)

Jaki będzie budżet na rok 2018?

25.8.2017

Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt ustawy budżetowej na rok 2018, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Finansów. Projekt spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów według metodyki unijnej niższego niż 3% PKB. Przewidziano m.in. wzrost PKB w (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika