Informacje strona 95

Miasta będą adaptowane do zmian klimatu

14.8.2017

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu. W polskich miastach zdiagnozowane zostały zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Najbardziej wrażliwe (...)

Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych

14.8.2017

Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych obowiązywać będzie od roku szkolnego 2019/2020 w klasie pierwszej: 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz 3-letniej branżowej szkoły I stopnia, do której od roku szkolnego 2019/2020 uczęszczać (...)

Przewóz towarów ma być monitorowany elektronicznie

10.8.2017

Proponowana nowelizacja zakłada, że w szczególności przewóz paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego będzie nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych. Zmiany obejmą regulacje dotyczące monitorowania drogowego przewozu tych towarów (rejestrowania), (...)

Narodowy Program Mieszkaniowy i nowy rodzaj najmu

8.8.2017

Rada Ministrów zapoznała się z informacją o realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego, przygotowaną przez ministrów: rozwoju i finansów oraz infrastruktury i budownictwa, a także Bank Gospodarstwa Krajowego. Tymczasem przyjęta przez parlament ustawa o Krajowym Zasobie (...)

„Programy motywacyjne” na muszce skarbówki

8.8.2017

Szef KAS ostrzegł, że do opisanych tzw. programów motywacyjnych stosowanych przez pracodawców służących optymalizacji podatkowej może zostać zastosowana klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania.

Quo vadis skarbówko?

8.8.2017

W zarządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kierunków działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej na lata 2017-2020 zostały wskazane misja i wizja KAS, cele do osiągnięcia, wskaźniki ich pomiaru oraz zasady składania raportów.

Zmiany dot. ochrony zabytków

7.8.2017

Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw wyposaża Generalnego Konserwatora Zabytków w silniejsze środki oddziaływania na organy terenowe – wojewódzkich konserwatorów zabytków, przy utrzymaniu dotychczasowego (...)

Komornik do opłaty egzekucyjnej nie doliczy VAT

7.8.2017

Komornik sądowy nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, pobieranej na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, o podatek od towarów i usług.

Nowości w gospodarce nieruchomościami

3.8.2017

Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw mają m.in. zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami.

Wsparcie dla rodzin zmienione

31.7.2017

Nowelizacja wprowadza zmiany dla polskich rodzin dotyczące programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, opieki żłobkowej oraz Karty Dużej Rodziny. Zmiany w programie „Rodzina 500+” mają uszczelnić program i gwarantować pobór świadczenia (...)

Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach

31.7.2017

Weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami i agentami. Kredyt hipoteczny udzielany będzie tylko w walucie, w której konsument uzyskuje większość dochodów. To pierwsza ustawa, która kompleksowo reguluje reklamę, oferowanie, zawieranie (...)

Co z reformą sądownictwa?

31.7.2017

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i zapowiedział przygotowanie w ciągu dwóch miesięcy własnych projektów dotycząceych tych instytucji. Prezydent podpisał natomiast (...)

Reaguj na przemoc wobec dzieci – to Twój obowiązek!

28.7.2017

13 lipca weszły w życie przepisy zapewniające lepszą prawnokarną ochronę dzieci przed najcięższymi przestępstwami. Kary dla przestępców będą nie tylko surowsze, ale przede wszystkim przepisy wprowadzają prawny obowiązek zawiadamiania organów ścigania przez osoby, które (...)

Komisja Europejska podjęła działania w obronie praworządności w Polsce

27.7.2017

Komisja uzasadniła swoje poważne zastrzeżenia dotyczące planowanej reformy sądownictwa w Polsce w zaleceniu w sprawie praworządności skierowanym do polskich władz. W jej ocenie rzeczona reforma prowadzi do zwiększenia systemowego zagrożenia praworządności w Polsce. Komisja (...)

Początek reformy polskiej dyplomacji ekonomicznej...

27.7.2017

Ustawa o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. to usankcjonowanie dotychczasowych prac Agencji i Polskiego Funduszu Rozwoju nad zmianą systemu wspierania ekspansji polskiego biznesu. Agencja będzie realizowała szereg zadań. (...)

Zaostrzenie wymogów dla sprzedawców ubezpieczeń?

27.7.2017

Rządowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przygotowany przez ministra rozwoju i finansów, zawiera rozwiązania zwiększające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia. Klienci będą korzystać z jednakowej ochrony niezależnie od różnic między kanałami (...)

Zmiany w pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi

27.7.2017

Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi umożliwi przyjmowanie przez banki kredytujące w 2017 r. i 2018 r. wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do poziomu 100% limitu określonego na dany rok (obecnie do 95%) oraz wznowienie przyjmowania (...)

Wsparcie na bardziej praktyczne kształcenie zawodowe

26.7.2017

Celem projektu jest przetestowanie 5 modeli kształcenia praktycznego w miejscu pracy i opracowanie rozwiązania, które będzie promowane jako rekomendowane do wdrożenia w innych regionach. Kluczowym aspektem projektu będzie zwiększenie częstości, długości i jakości kształcenia w (...)

Poluzowany program społecznego budownictwa czynszowego

26.7.2017

Ustawa z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw ma na celu ułatwienie realizacji inwestycji budownictwa mieszkaniowego nie tylko w formie mieszkań na wynajem, ale także w formie spółdzielczych (...)

Wynagrodzenie zasadnicze pracowników wykonujących zawody medyczne

26.7.2017

Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych reguluje kwestię płac minimalnych w ochronie zdrowia. Docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego będzie osiągnięta (...)

Nowe obowiązki sprawozdawcze dot. paliw ciekłych

26.7.2017

Sprawozdania o podmiotach zlecających usługi magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych (art. 4ba ustawy - Prawo energetyczne) należy składać w terminie 14 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie. Sprawozdania o rodzajach oraz (...)

Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych

26.7.2017

Ustawa z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw zmierza m.in. do wzmocnienia nadzoru administracyjnego Ministra Sprawiedliwości nad działalnością sądów powszechnych. W związku z powyższym, ustawa (...)

Zakup środków trwałych od razu zaliczysz w koszty

24.7.2017

Z nowej ulgi będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w danym roku podatkowym kupią maszyny lub urządzenia (grupy 3-6 oraz 8 Klasyfikacji Środków Trwałych) za kwotę nie mniejszą niż 10 tysięcy złotych. Dzięki rozwiązaniom zawartym w nowelizacji ustawy o PIT i CIT uzyskają (...)

Podsumowanie zeszłego roku - sprawozdanie z wykonania budżetu państwa

24.7.2017

  Sejm podjął uchwałę o udzieleniu Radzie Ministrów absolutorium i przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. Deficyt budżetu państwa był niższy od zakładanego o 15,7%. Tempo wzrostu spożycia prywatnego wyniosło (...)

Zakaz propagowania komunizmu

20.7.2017

Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej wprowadzi instrumenty prawne, które umożliwią usunięcie z przestrzeni publicznej pomników i nazw promujących komunizm (...)

Aby dalej otrzymywać świadczenie 500+, złóż wniosek

20.7.2017

Korzystanie ze świadczenia wychowawczego w zbliżającym się okresie zasiłkowym wymaga złożenia nowego wniosku. Będzie to możliwe już od 1 sierpnia. Od tego dnia można ubiegać się także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres. Jak i gdzie złożyć (...)

Kelner musi wydać paragon fiskalny klientowi

18.7.2017

W przypadku świadczenia usług gastronomicznych osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej istnieje obowiązek zaewidencjonowania tych usług na kasie fiskalnej. Kelner obsługujący klienta, dla którego świadczona jest taka usługa, powinien zarejestrować na kasie fiskalnej (...)

Rozszerzenie ochrony roszczeń pracowników niewypłacalnych firm

17.7.2017

Proponowane w nowelizacji zmiany mają na celu rozszerzenie ochrony roszczeń pracowników, którzy w sytuacji niewypłacalności pracodawcy zostali pozbawieni zatrudnienia oraz świadczeń przysługujących im z tego tytułu, jak też przyspieszenie udzielania pomocy finansowej pracownikom (...)

Podatek powiązany z miejscem uzyskiwania dochodu?

17.7.2017

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustaw podatkowych, który zakłada m.in. odbudowanie źródeł dochodów w CIT. Upowszechnienie opodatkowania związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej zwiększy wpływy do budżetu państwa. (...)

Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...

15.7.2017

Nadeszło lato, czas odpoczynku i rekreacji. Duża rodzina to spore wydatki związane z organizacją czasu wolnego. Jednak z Kartą Dużej Rodziny można sporo zaoszczędzić. W programie uczestniczy wiele instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych i turystycznych oraz centrów rozrywki. (...)

Reforma sądownictwa gotowa

15.7.2017

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Obie ustawy reformują polski wymiar sprawiedliwości. Nowe przepisy zakładają zmianę sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa (...)

Sieć szpitali - co nas czeka?

15.7.2017

 Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że informacje prasowe dotyczące wydłużenia kolejek i utraty pracy przez lekarzy nie mają uzasadnienia. 

Pracowitym cudzoziemcom będzie łatwiej przenieść się do Polski

15.7.2017

Zaproponowana przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy o cudzoziemcach dostosuje nasz porządek prawny do obowiązującej dyrektywy unijnej. W nowych przepisach szczególną uwagę poświęcono cudzoziemcom, którzy przyjeżdżają do Polski (z kraju nienależącego do UE) w (...)

Transgraniczne postępowania upadłościowe w UE

15.7.2017

26 czerwca br. weszły w życie w całej Unii Europejskiej zaproponowane przez Komisję w 2012 r. i przyjęte przez ustawodawców UE w 2015 r. nowe przepisy dotyczące transgranicznych postępowań upadłościowych. Nowe przepisy mają ułatwić dochodzenie wierzytelności w transgranicznych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika