Informacje strona 95

Pracowitym cudzoziemcom będzie łatwiej przenieść się do Polski

15.7.2017

Zaproponowana przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy o cudzoziemcach dostosuje nasz porządek prawny do obowiązującej dyrektywy unijnej. W nowych przepisach szczególną uwagę poświęcono cudzoziemcom, którzy przyjeżdżają do Polski (z kraju nienależącego do UE) w (...)

Transgraniczne postępowania upadłościowe w UE

15.7.2017

26 czerwca br. weszły w życie w całej Unii Europejskiej zaproponowane przez Komisję w 2012 r. i przyjęte przez ustawodawców UE w 2015 r. nowe przepisy dotyczące transgranicznych postępowań upadłościowych. Nowe przepisy mają ułatwić dochodzenie wierzytelności w transgranicznych (...)

Nowe zasady w ochronie zdrowia zwierząt?

15.7.2017

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt przewiduje zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych obowiązków m.in dla myśliwych, dzierżawców lub zarządców (...)

Tylko kwalifikowany e-podpis do założenia spółki z o.o.

15.7.2017

Nowelizacja m.in. Kodeksu spółek handlowych likwiduje możliwość korzystania ze „zwykłego” podpisu elektronicznego przy zakładaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet (tryb S-24). Ma to zwiększyć bezpieczeństwo obrotu prawnego. Do podpisywania (...)

Zmiany w postępowaniu przed sądami administracyjnymi

14.7.2017

Nowelizacja dostosowuje Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi do obowiązującej od 1 stycznia 2017 r. ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Uzupełnia uprawnienia Prokuratorii Generalnej o możliwość podjęcia czynności przed sądami administracyjnymi za organy (...)

Racjonalne wydatkowanie środków na cele ochrony przeciwpożarowej

14.7.2017

Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej ma na celu racjonalne i efektywne wydatkowanie środków finansowych na ochronę przeciwpożarową i równomierne wsparcie wszystkich jednostek. Całość środków, płaconych obowiązkowo przez zakłady ubezpieczeń na ochronę (...)

JPK_VAT ma być rozbudowany

14.7.2017

Ze względu na wyniki analiz Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie funkcjonalności schemy JPK_VAT, a także z powodu sygnałów, które docierają do niego od przedsiębiorców, planuje ono wprowadzenie zmian do schemy jednolitego pliku kontrolnego (...)

Świadczenia dla dawnych opozycjonistów

12.7.2017

Nowa ustawa zakłada przyznanie nowych uprawnień działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym z powodów politycznych o potwierdzonym statusie działacza opozycji lub osoby represjonowanej.

„Bank ziemi” przejmie nieruchomości...

11.7.2017

Utworzony zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, w szczególności przeznaczając je pod budowę dostępnych mieszkań o atrakcyjnym czynszu (czynszu normowanym), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia (...)

Za foliówkę trzeba będzie zapłacić...

11.7.2017

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za każdą lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (tzw. opłata recyklingowa). Nowe przepisy dostosowują polskie prawo (...)

W obronie przed windykacją...

11.7.2017

Proponowane przez resort sprawiedliwości przepisy wzmacniają prawa konsumentów – zobowiązują sąd do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione. Jeśli po analizie materiału dowodowego sąd stwierdzi, że upłynął termin przedawnienia, oddali powództwo. I żadna czynność (...)

Będą nowe możliwości odkładania na emeryturę?

8.7.2017

Dzięki planom Komisji Europejskiej dotyczącym stworzenia nowej klasy produktów zabezpieczenia emerytalnego europejscy konsumenci będą wkrótce korzystać z szerszego wyboru możliwości oszczędzania na swoje emerytury.

Interoperacyjność systemów informacyjnych w UE

8.7.2017

W pierwszej kolejności Komisja proponuje wzmocnić mandat unijnej agencji ds. zarządzania operacyjnego wieloskalowymi systemami informatycznymi (eu-LISA), tak aby mogła ona opracowywać i wprowadzać rozwiązania techniczne służące interoperacyjności unijnych systemów informatycznych. Komisja (...)

Nici z polskiego podatku od handlu detalicznego?

7.7.2017

Komisja Europejska uznała, że polski podatek w sektorze sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa. Komisja stwierdziła, że dzięki progresywnym stawkom opartym na wielkości przychodów przedsiębiorstwa o niskich obrotach mają przewagę nad konkurentami.

Nieprawidłowy przewóz tzw. olejów smarowych surowo karany

5.7.2017

Ministerstwo Finansów ostrzegło przed przewozem tzw. olejów smarowych (o różnej nazwie handlowej) klasyfikowanych do kodów CN od 27101971 do 27101999, przemieszczanych przez obszar RP w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych i w obrocie krajowym, z użyciem (...)

Obsługa kart płatniczych a VAT od 1 lipca 2017 r.

2.7.2017

Minister ds. finansów wyjaśnił zwolnienie od podatku od towarów i usług czynności wykonywanych przez organizacje płatnicze na rzecz agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych lub innych instrumentów płatniczych oraz agentów rozliczeniowych (...)

Nowe rozwiązania w medycynie szkolnej?

30.6.2017

Niebawem do konsultacji publicznych trafi projekt założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Minister Zdrowia zapowiedział wprowadzenie 3 elementów nowego systemu medycyny szkolnej: szkolnych gabinetów zdrowotnych, szkolnych gabinetów (...)

Rejestr Zastawów Skarbowych w nowych rękach

30.6.2017

1 lipca 2017 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa, które dotyczą Rejestru Zastawów Skarbowych. Rejestr będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Jak uzyskać wypis lub zaświadczenie z Rejestru (...)

Co będzie należytą starannością w VAT?

30.6.2017

Ministerstwo Finansów planuje opracowanie możliwie kompletnej i precyzyjnej listy przesłanek należytej staranności po stronie nabywcy w transakcjach krajowych. Ich spełnienie w momencie zawierania transakcji skutkowałoby brakiem podstaw do kwestionowania u podatników prawa do (...)

Nowe Prawo wodne a ceny wody dla mieszkańców

29.6.2017

Projekt nowego Prawa wodnego ma na celu wdrożenie unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej. Uregulowano w nim m.in. gospodarowanie wodami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, w szczególności kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami (...)

Skuteczne karanie za drobne kradzieże?

28.6.2017

Do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych trafił przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, która ma pozwolić skutecznie walczyć z plagą „drobnych” kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa czy zniszczenia cudzej rzeczy. Przewidziano w nim np. stały próg (...)

Zmiany w podatkach samorządowych

28.6.2017

Nowelizacja ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym wprowadza korzystne rozwiązania dla podatników. Ustawa ogranicza zasadę solidarnej odpowiedzialności w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku (...)

Zmiana ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych

28.6.2017

Nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz niektórych innych ustaw pozwoli ograniczyć zjawiska nadmiernego zadłużania się gmin. Zakłada też zmiany w zakresie wyborów na prezesów izb.

Segregacja śmieci od lipca

28.6.2017

1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju wejdzie w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory będziemy dzielić je na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło (...)

Siedziba Agencji Frontex w Polsce

28.6.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji umowy w sprawie siedziby między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), podpisanej w Warszawie 9 marca 2017 r. oraz uchwałę Rady Ministrów w sprawie przedłożenia umowy w sprawie (...)

Zmiany w ochronie prawnej odmian roślin

27.6.2017

Ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin wprowadza nowe rozwiązania w relacjach pomiędzy hodowcami oraz organizacjami hodowców a posiadaczami gruntów rolnych oraz organizacjami posiadaczy gruntów rolnych - w zakresie pobierania (...)

„Za Życiem” - wsparcie dla rodzin

27.6.2017

Rozwój sieci mieszkań chronionych, wsparcie dla rodzin w obowiązkach domowych czy ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych – to niektóre ze zmian przyjętych przez parlament. Nowelizacje niektórych ustaw związane są z realizacją programu „Za życiem”.

Świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej

27.6.2017

Nowelizacja zmienia definicję osoby represjonowanej, zasady przyznawania świadczenia pieniężnego i pomocy pieniężnej oraz wydawania legitymacji i nadawania odznaki działacza opozycji lub osoby represjonowanej.

Uwaga na outsourcing pracowniczy

27.6.2017

Firmy zamierzające skorzystać z outsourcingu pracowniczego powinny zwrócić szczególną uwagę na skutki zawierania tego rodzaju umów.

Zmiany w organizacji niektórych rynków rolnych?

26.6.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Zmiany dot. obligacji

26.6.2017

Celem uchwalonej ustawy jest umożliwienie zakładom ubezpieczeń i zakładom reasekuracji emisji obligacji podporządkowanych, posiadających cechy jakościowe określone w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego (...)

Akcyza na elektroniczne papierosy i wyroby nowatorskie

25.6.2017

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Przewiduje też obowiązek oznaczania znakami akcyzy (banderolami) płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów (...)

Biznes i prawa człowieka

25.6.2017

Rada Ministrów przyjęła \"Krajowy Plan Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020\". KPD poprzez implementację \"Wytycznych ONZ\"  ma przede wszystkim służyć zwiększeniu ochrony praw człowieka i poszerzeniu możliwości (...)

Ekologiczne pożyczki EBI

25.6.2017

Co najmniej 75 mln euro trafi do Polskich firm i samorządów dzięki pożyczce Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonej Bankowi Ochrony Środowiska. Unijne pieniądze mają wesprzeć małe i średnie inwestycje proekologiczne realizowane w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy. BOŚ planuje (...)

Będą zmiany w programie społecznego budownictwa czynszowego

22.6.2017

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu wyeliminowanie sygnalizowanych przez inwestorów barier w ubieganiu się o finansowanie zwrotne w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika