Informacje strona 96

Program dla szkół: mleko oraz owoce i warzywa

25.8.2017

Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz zmianie niektórych innych ustaw stwarza podstawę prawną niezbędną do wdrożenia, począwszy od początku roku szkolnego 2017/2018, nowego programu (...)

Co będzie z podstawową opieką zdrowotną?

25.8.2017

Rządowy projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej przewiduje poprawę organizacji i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W szczególności ma poprawić się koordynacja opieki i pracy zespołowej lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

24.8.2017

1 października 2017 roku zacznie działać nowa instytucja, która ma ściągnąć nad Wisłę najlepszych naukowców – tych zagranicznych, i tych polskich, którzy robią karierę poza granicami kraju. 

Legitymacje dla osób niepełnosprawnych w nowym wydaniu...

22.8.2017

Od 1 sierpnia legitymacje osób niepełnosprawnych są przyznawane i wydawane na nowych zasadach. Z kolei z dniem 1 września wejdą w życie przepisy zmieniające wygląd wzoru legitymacji. Wydane wcześniej legitymacje zachowają jednak ważność i nie będzie potrzeby ich wymiany.

Ruszają paczki żywnościowe...

22.8.2017

Rusza Podprogram 2017 w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. W tej edycji paczka jest większa i droższa – każdy uczestnik otrzyma 19 produktów o wartości 269 zł. 

Nowe zasady członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych

22.8.2017

Ustawodawca zdecydował m.in., że członkostwo w spółdzielni powinno powstawać z mocy prawa i przysługiwać wyłącznie osobie związanej węzłem prawnym ze spółdzielnią. Członkostwo z mocy prawa wiązać się ma z brakiem obowiązku składania deklaracji członkowskiej i niewnoszeniem (...)

Jak będzie rozwijane partnerstwo publiczno-prywatne?

20.8.2017

Rada Ministrów przyjęła „Politykę Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego”. To pogłębiona diagnoza rynku i zestaw konkretnych działań na rzecz rozwoju PPP. Jej głównym celem jest zwiększenie skali i efektywności inwestycji realizowanych w formule (...)

Prokuratura uderza w mafie VAT-owskie

20.8.2017

Prokurator Generalny wydał wytyczne w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa związane z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) oraz innych oszukańczych uszczupleń w tym podatku. Mają one na celu podwyższenie (...)

Wykorzystywanie marihuany w celach medycznych

20.8.2017

Nowelizacja przepisów zmierza do uregulowania w polskim ustawodawstwie kwestii wykorzystywania tzw. marihuany w celach medycznych. Po jej wejściu w życie ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych (...)

Co nowego w Ordynacji podatkowej?

20.8.2017

Nowelizacja Ordynacji podatkowej, ustawy o finansach publicznych oraz Przepisów wprowadzających ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej m.in. zobowiązuje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wystąpienie do Szefa KAS o opinię dot. wydania interpretacji indywidualnej jedynie w przypadku, (...)

Szykuje się nowe Prawo zamówień publicznych

19.8.2017

Ministerstwo Rozwoju i Urząd Zamówień publicznych rozpoczęły wspólne prace nad nową ustawą dotyczącą zamówień publicznych. Założenia, które przyświecają pracom nad ustawą, to m.in.: wprowadzenie mechanizmów pozwalających lepiej przygotować (...)

Mandat zapłacisz kartą na Policji

19.8.2017

Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu opłacić mandat - na przykład kartą lub innym instrumentem płatniczym. Wybór formy płatności (...)

Elektroniczna dokumentacja medyczna nie tak prędko

18.8.2017

Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje, że administratorami danych związanych z rejestrami medycznymi będą podmioty, które prowadzą te rejestry. Rejestry medyczne są wykorzystywane m.in. na potrzeby prowadzenia działalności naukowej oraz badawczo-rozwojowej. (...)

Zmiany dot. odnawialnych źródeł energii

17.8.2017

Głównym celem nowelizacji jest zmiana wysokości jednostkowej opłaty zastępczej poprzez powiązanie jej wysokości z cenami praw majątkowych, liczonymi odrębnie dla tzw. \"zielonych\" oraz \"błękitnych\" certyfikatów, a w konsekwencji także dostosowanie wysokości opłaty zastępczej (...)

Nowe obowiązki w związku z zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt

17.8.2017

Nowelizacja zmierza do zwiększenia skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych obowiązków m.in dla myśliwych, dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, posiadaczy gospodarstw, a także umożliwienie Inspekcji Weterynaryjnej (...)

„Wyprawka szkolna”

16.8.2017

Dofinansowanie zakupu podręczników dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi to główny cel rządowego programu „Wyprawka szkolna” przyjętego przez Radę Ministrów. Wsparcie dotyczy zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w (...)

Przepisy usprawniające pracę sądów weszły w życie

16.8.2017

Podstawowym celem nowych regulacji jest więc usprawnienie działania sądów, tak aby zaczęły działać szybko, efektywnie, a wyroki wydawane przez sędziów budziły zaufanie Polaków. Nowelizacja uniezależnia sędziów od nacisków przełożonych, przywracając (...)

Miasta będą adaptowane do zmian klimatu

14.8.2017

44 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska biorą udział w projekcie, którego celem jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu. W polskich miastach zdiagnozowane zostały zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Najbardziej wrażliwe (...)

Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych

14.8.2017

Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych obowiązywać będzie od roku szkolnego 2019/2020 w klasie pierwszej: 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz 3-letniej branżowej szkoły I stopnia, do której od roku szkolnego 2019/2020 uczęszczać (...)

Przewóz towarów ma być monitorowany elektronicznie

10.8.2017

Proponowana nowelizacja zakłada, że w szczególności przewóz paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego będzie nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych. Zmiany obejmą regulacje dotyczące monitorowania drogowego przewozu tych towarów (rejestrowania), (...)

Narodowy Program Mieszkaniowy i nowy rodzaj najmu

8.8.2017

Rada Ministrów zapoznała się z informacją o realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego, przygotowaną przez ministrów: rozwoju i finansów oraz infrastruktury i budownictwa, a także Bank Gospodarstwa Krajowego. Tymczasem przyjęta przez parlament ustawa o Krajowym Zasobie (...)

„Programy motywacyjne” na muszce skarbówki

8.8.2017

Szef KAS ostrzegł, że do opisanych tzw. programów motywacyjnych stosowanych przez pracodawców służących optymalizacji podatkowej może zostać zastosowana klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania.

Quo vadis skarbówko?

8.8.2017

W zarządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kierunków działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej na lata 2017-2020 zostały wskazane misja i wizja KAS, cele do osiągnięcia, wskaźniki ich pomiaru oraz zasady składania raportów.

Zmiany dot. ochrony zabytków

7.8.2017

Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw wyposaża Generalnego Konserwatora Zabytków w silniejsze środki oddziaływania na organy terenowe – wojewódzkich konserwatorów zabytków, przy utrzymaniu dotychczasowego (...)

Komornik do opłaty egzekucyjnej nie doliczy VAT

7.8.2017

Komornik sądowy nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, pobieranej na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, o podatek od towarów i usług.

Nowości w gospodarce nieruchomościami

3.8.2017

Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw mają m.in. zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami.

Wsparcie dla rodzin zmienione

31.7.2017

Nowelizacja wprowadza zmiany dla polskich rodzin dotyczące programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, opieki żłobkowej oraz Karty Dużej Rodziny. Zmiany w programie „Rodzina 500+” mają uszczelnić program i gwarantować pobór świadczenia (...)

Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach

31.7.2017

Weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami i agentami. Kredyt hipoteczny udzielany będzie tylko w walucie, w której konsument uzyskuje większość dochodów. To pierwsza ustawa, która kompleksowo reguluje reklamę, oferowanie, zawieranie (...)

Co z reformą sądownictwa?

31.7.2017

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i zapowiedział przygotowanie w ciągu dwóch miesięcy własnych projektów dotycząceych tych instytucji. Prezydent podpisał natomiast (...)

Reaguj na przemoc wobec dzieci – to Twój obowiązek!

28.7.2017

13 lipca weszły w życie przepisy zapewniające lepszą prawnokarną ochronę dzieci przed najcięższymi przestępstwami. Kary dla przestępców będą nie tylko surowsze, ale przede wszystkim przepisy wprowadzają prawny obowiązek zawiadamiania organów ścigania przez osoby, które (...)

Komisja Europejska podjęła działania w obronie praworządności w Polsce

27.7.2017

Komisja uzasadniła swoje poważne zastrzeżenia dotyczące planowanej reformy sądownictwa w Polsce w zaleceniu w sprawie praworządności skierowanym do polskich władz. W jej ocenie rzeczona reforma prowadzi do zwiększenia systemowego zagrożenia praworządności w Polsce. Komisja (...)

Początek reformy polskiej dyplomacji ekonomicznej...

27.7.2017

Ustawa o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. to usankcjonowanie dotychczasowych prac Agencji i Polskiego Funduszu Rozwoju nad zmianą systemu wspierania ekspansji polskiego biznesu. Agencja będzie realizowała szereg zadań. (...)

Zaostrzenie wymogów dla sprzedawców ubezpieczeń?

27.7.2017

Rządowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przygotowany przez ministra rozwoju i finansów, zawiera rozwiązania zwiększające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia. Klienci będą korzystać z jednakowej ochrony niezależnie od różnic między kanałami (...)

Zmiany w pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi

27.7.2017

Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi umożliwi przyjmowanie przez banki kredytujące w 2017 r. i 2018 r. wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do poziomu 100% limitu określonego na dany rok (obecnie do 95%) oraz wznowienie przyjmowania (...)

Wsparcie na bardziej praktyczne kształcenie zawodowe

26.7.2017

Celem projektu jest przetestowanie 5 modeli kształcenia praktycznego w miejscu pracy i opracowanie rozwiązania, które będzie promowane jako rekomendowane do wdrożenia w innych regionach. Kluczowym aspektem projektu będzie zwiększenie częstości, długości i jakości kształcenia w (...)

Poluzowany program społecznego budownictwa czynszowego

26.7.2017

Ustawa z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw ma na celu ułatwienie realizacji inwestycji budownictwa mieszkaniowego nie tylko w formie mieszkań na wynajem, ale także w formie spółdzielczych (...)

Wynagrodzenie zasadnicze pracowników wykonujących zawody medyczne

26.7.2017

Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych reguluje kwestię płac minimalnych w ochronie zdrowia. Docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego będzie osiągnięta (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika