Brak sprzedaży a odliczenie VAT

Pytanie:

"Dwa miesiące temu założyłam firmę. Poniosłam dosyć znaczne koszty związane z wyposażeniem biura, zakupem licencji itp. Na razie, z racji specyfiki działalności nie wystawiłam żadnej faktury sprzedażowej i taki stan rzeczy będzie się jeszcze utrzymywał przez następne 2-3 miesiące. Czy mam możliwość uzyskania zwrotu naliczonego podatku VAT, czy też muszę najpierw wygenerować określone przychody, które spowodują, że będę miała również podatek należny?"

Odpowiedź prawnika: Brak sprzedaży a odliczenie VAT

Zgodnie z art. 86 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Przepis powyższy przewiduje zatem bezwzględną zasadę przenoszenia kwoty podatku naliczonego na kolejne okresy rozliczeniowe, aż do czasu wygenerowania sprzedaży i podatku należnego (a więc w pewnych sytuacjach opóźnia możliwość odzyskania podatku naliczonego na miesiące, a nawet lata). W przeciwieństwie do poprzednio obowiązujących przepisów (art. 19 ust. 4 poprzedniej ustawy VAT) podatnik nie traci możności do rozliczenia podatku naliczonego po upływie 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym otrzymał fakturę lub dokument celny dokumentujący nabycie towaru lub usługi w przypadku niewykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika