Darowizna dla fundacji

Pytanie:

"1. Fundacja w drodze darowizny staje się właścicielem nieruchomości magazynowo-przemysłowej. Na darowanej nieruchomości ustalona jest hipoteka kaucyjna. W celu pozyskania środków na cele statutowe oraz spłatę hipoteki Fundacja zamierza zawrzeć umowę leasingu (zwrotnego). Później ewentualnie sprzedać tę nieruchomość. 2. Fundacja w drodze darowizny staje się właścicielem gospodarstwa rolnego, konkretnie ziemi rolnej. Na tym terenie fundacja zamierza prowadzić swoją działalność statutową. Czy fundacja w tych konkretnych przypadkach zwolniona jest od podatku, jeśli nie, to w jakiej wysokości i jaki będzie musiała zapłacić podatek?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna dla fundacji

Transakcja leasingu zwrotnego obejmuje sprzedaż składnika aktywów przez sprzedającego i wzięcie go w leasing przez tego samego sprzedającego. Opłaty leasingowe i cena sprzedaży zależą od siebie wzajemnie. Umożliwia on więc odzyskanie gotówki "zamrożonej" w zakup środków trwałych. Opodatkowanie transakcji leasingu zwrotnego zależy od warunków transakcji i rodzaju leasingu. Umowa leasingu zwrotnego może być bowiem skonstruowana w oparciu o leasing operacyjny lub finansowy. W tej umowie Fundacja może również zapewnić sobie prawo odkupu nieruchomości po zakończeniu umowy leasingu. Warto tu zauważyć, iż nieruchomość czasowo zmienia właściciela, zaś hipoteka obciąża każdoczesnego właściciela nieruchomości.

Kwestie związane z opodatkowaniem leasingu zostały omówione w następujących artykułach: Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym, Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym, Leasing podatkowy, Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?, Umowa leasingu w prawie cywilnym 

Podatek od spadków i darowizn obciąża jedynie osoby fizyczne. Oznacza to, że np. nabycie własności rzeczy przez zasiedzenie podlega podatkowi od spadków i darowizn tylko wtedy, gdy dokonywane jest przez osobę fizyczną. Osoba prawna (np. Fundacja), nabywając nieodpłatnie własność rzeczy czy inne prawa majątkowe, wlicza ich wartość do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r., nr 54, poz. 654, ze zmianami) przewiduje zaś (w art. 17 ust. 1), że wolne od podatku są m.in.:

  • dochody podatników (a dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym), z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele;
  • dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej,  

Wedle ust. 2 tego artykułu  zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:  

  • dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, 
  • dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k [dot. leasingu],  
  • dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.  

Ust. 1b przewiduje natomiast, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. 

Jeśli chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki, to obecnie zwolnione są od podatku jako strony czynności cywilnoprawnych m.in. organizacje pożytku publicznego, jeżeli dokonają czynności cywilnoprawnych wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.)].Ostatnia nowelizacja zniosła z końcem 2006 roku zwolnienie podmiotowe dla osób prawnych, których celem statutowym jest prowadzenie działalności dobroczynnej, naukowej, kultu religijnego czy w zakresie ochrony środowiska itp.[skreślony z dniem 1 stycznia 2007 r. art. 8 pkt 3 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005 r., Nr 41, poz. 399, ze zm.)], a to ze względu na istniejące już zwolnienie dla organizacji pożytku publicznego [zawarte w art. 8 pkt 2a]. Jednakże oczywistym jest, że nie zawsze podmioty objęte dotychczasowym zwolnieniem muszą być organizacjami pożytku publicznego. Zmiana ta ogranicza zatem zakres przysługujących zwolnień podatkowych. 


 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika