Darowizna dla syna a wspólnota majątkowa

Pytanie:

"Moi rodzice przekazują mi w styczniu 2009 r. darowiznę pieniężną. Mam zamiar skorzystać ze zwolnienia zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nie mamy z żoną rozdzielności majątkowej. Zamierzam za te pieniądze kupić mieszkanie dla swojej rodziny. Czy przy zakupie US nie uzna, że darowizna tak naprawdę dotyczy mnie i mojej żony, i nie zażąda zapłaty zaległego podatku od darowizny?"

Odpowiedź prawnika: Darowizna dla syna a wspólnota majątkowa

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych (a więc również pieniędzy) przez małżonka, zstępnych (a więc również syna), wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz

  2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (9.637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

Zatem w przypadku darowania darowizny pieniędzy przez rodziców na rzecz syna darowizna taka – pod warunkiem zachowania wskazanych wyżej warunków – będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

 

Krąg obdarowanych, którzy skorzystają z powyższego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, został określony bardzo ściśle. Nie obejmuje w szczególności synowej. Zatem darowizna na rzecz synowej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn jak dla pierwszej grupy podatkowej (podlega opodatkowaniu darowizna o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł).

 

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego (a więc nie do wspólnego) każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Zatem żona (tak w przypadku wspólności majątkowej jak i rozdzielności) nie jest obdarowana i nie płaci podatku, jeśli darowizna zostanie udzielona jej mężowi (synowi darczyńców).

 

Co do zasady decyduje wola darczyńców, stąd jeśli w umowie darowizny wskażą, że dokonują darowizny na rzecz syna, nie powinno być wątpliwości, iż darowizna została dokonana tylko na jego rzecz. Z kolei syn ma swobodę wykorzystania tych środków np. na pokrycie wspólnych wydatków małżonków (np. zakup wspólnego mieszkania). Oczywiście w ten sposób dochodzi do darowizny między małżonkami, która jednak może korzystać ze zwolnienia od podatku na zasadach określonych wyżej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika