Odpowiedź prawnika: Delegacje zagraniczne pracowników
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera pojęcia delegacji służbowej. Została ona natomiast zawarta w art. 77[5] § 1 Kodeksu pracy. W Kodeksie pracy pojęcie podróży służbowej zostało określone jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. I tak, dla definicji podróży służbowej istotne jest wykonywanie zadania poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, a nie tylko poza siedzibą pracodawcy. Wykonanie pracy w uzgodnionym przez strony miejscu pracy, nie rodzi obowiązku płacenia temu pracownikowi diet (ekwiwalent pieniężny na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania, w czasie podróży służbowej). Świadczenie pracy będzie uznane za wykonane w ramach podróży służbowej jedynie wtedy, gdy odbywa się w miejscu, które według umowy o pracę nie jest miejscem stałego jej wykonywania. Równocześnie ustawodawca nie określił jak długo może trwać podróż służbowa.

Jednocześnie, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku (dot. pracownika otrzymującego świadczenia z tytułu podróży służbowej) są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych przepisach ustawy lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
Generalnie w związku z podróżą służbową pracownikowi przysługują: diety, zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów, noclegów, innych wydatków, określonych przez pracodawcę, odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki pracownika. Jej wysokość za dobę podróży służbowej w poszczególnych państwach określa załącznik do wyżej wymienionego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (w przypadku Niemiec jest to EUR 42 na dobę diety i EUR 103 limitu na nocleg na dobę). W związku z powyższym, należności otrzymywane przez pracowników z tytuły odbywania podróży służbowej poza granicami kraju, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w granicach limitu określonego w tym przepisie (nie będą przychodem pracowników, a zatem nie będą wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym składanym we właściwym urzędzie skarbowym). Należności te nie będą również podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
