Delegacje zagraniczne pracowników

Pytanie:

Firma polska zawarła umowę o pracę z polskimi pracownikami. W umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy jest napisane: miejscowość Zielona Góra, teren kraju. Firma polska zawarła kontrakt z firmą niemiecką na roboty budowlane. Pracownicy polscy zostali przewiezieni na teren Niemiec samochodem służbowym, w okolicach których to będą wykonywać prace budowlane. Pracownicy nie otrzymują żadnego wyżywienia i nie otrzymują żadnego zakwaterowania - nocleg sami muszą sobie zorganizować. Praca taka będzie trwała nieustannie od 01.01.2007 do 31.12.2007 r. - czyli cały rok. Do Polski będą zjeżdżać tylko sporadyczne - kilka razy w roku na święta. Pracownicy mają poświadczony druk E-101 na cały 2007 rok. Pracownicy otrzymują wynagrodzenie w złotych (PLN) wpłacane na ich konto w Polsce. Ponadto otrzymują dietę 42 EURO oraz ekwiwalent za nocleg w wysokości 30 % limitu stawek noclegowych. Czy otrzymane diety i ekwiwalenty za nocleg podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i składkami ZUS? Czy to jest przychód pracowników? W jakim kraju pracownicy mają się rozliczyć z podatku rocznego PIT dochodowego, skoro cały rok pracują w Niemczech?

Masz inne pytanie do prawnika?

14.3.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Delegacje zagraniczne pracowników

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera pojęcia delegacji służbowej. Została ona natomiast zawarta w art. 77[5] § 1 Kodeksu pracy. W Kodeksie pracy pojęcie podróży służbowej zostało określone jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. I tak, dla definicji podróży służbowej istotne jest wykonywanie zadania poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, a nie tylko poza siedzibą pracodawcy. Wykonanie pracy w uzgodnionym przez strony miejscu pracy, nie rodzi obowiązku płacenia temu pracownikowi diet (ekwiwalent pieniężny na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania, w czasie podróży służbowej). Świadczenie pracy będzie uznane za wykonane w ramach podróży służbowej jedynie wtedy, gdy odbywa się w miejscu, które według umowy o pracę nie jest miejscem stałego jej wykonywania. Równocześnie ustawodawca nie określił jak długo może trwać podróż służbowa.

Porady prawne

Jednocześnie, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku (dot. pracownika otrzymującego świadczenia z tytułu podróży służbowej) są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych przepisach ustawy lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Generalnie w związku z podróżą służbową pracownikowi przysługują: diety, zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów, noclegów, innych wydatków, określonych przez pracodawcę, odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki pracownika. Jej wysokość za dobę podróży służbowej w poszczególnych państwach określa załącznik do wyżej wymienionego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (w przypadku Niemiec jest to EUR 42 na dobę diety i EUR 103 limitu na nocleg na dobę). W związku z powyższym, należności otrzymywane przez pracowników z tytuły odbywania podróży służbowej poza granicami kraju, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w granicach limitu określonego w tym przepisie (nie będą przychodem pracowników, a zatem nie będą wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym składanym we właściwym urzędzie skarbowym). Należności te nie będą również podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Diety za delegacje zagraniczne

Diety za delegacje zagraniczne

Diety dla pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej w kraju i zagranicą określa rozporządzenie właściwego ministra. Warunki wypłacania należności za podróż służbową zatrudnionym u innego pracodawcy są zapisane (...)

Prawo działalności gospodarczej a ustawa o swobodzie działalności gospodarczej - najważniejsze zmiany

Prawo działalności gospodarczej a ustawa o swobodzie działalności gospodarczej - najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r.Prawo działalności gospodarczej.Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczejDefinicja działalności gospodarczejDziałalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz (...)

Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

Kiedy mamy do czynienia z zagraniczną podróżą służbową żołnierza? Zagraniczną podróżą służbową żołnierza jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza granicami państwa w terminie i miejscu określonych w poleceniu odbycia zagranicznej podróży służbowej, wydanym (...)

Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?

Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Dieta w czasie podróży (...)

Delegacja służbowa - od 1 marca nowe stawki diet

Delegacja służbowa - od 1 marca nowe stawki diet

Od 1 marca obowiązywać zaczną nowe stawki diet za delegacje krajowe i zagraniczne. Wczoraj minister pracy i polityki społecznej podpisał rozporządzenie w sprawie ich wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce (...)

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

Co to jest zagraniczna podróż służbowa? Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Jak obliczyć czas trwania zagranicznej podróży służbowej? Czas pobytu pracownika poza granicami kraju (...)

Zalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Zalecenia dla zakładów pracy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, MR - we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - przygotowało zalecenia dla zakładów pracy. ##baner## Co się zaleca? Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra). Promować regularne i dokładne (...)

Jak założyć swoją firmę w krajach Unii Europejskiej?

Jak założyć swoją firmę w krajach Unii Europejskiej?

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej każdy polski obywatel ma prawo założyć własne przedsiębiorstwo na terenie Unii. Wiele w tym zakresie zależy od regulacji unijnych, choć nadal nie wolno zapominać o indywidualnych dla każdego kraju przepisach. Co jest podstawą swobodnego prowadzenia działalności (...)

Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

Stan faktyczny Proszę o wskazanie konsekwencji podatkowych i ZUS (składki emerytalna rentowa chorobowa FP GŚP) w sytuacji wypłaty kwoty ugody sądowej dla byłego pracownika, który był zatrudniony w naszej firmie do 31.10.2003 r. Pozew pracownika zawierał zasądzenie od naszej firmy kwoty brutto (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą stopniowo: od 1 lipca 2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.; od 1 stycznia 2020 r. – firmy (...)

Zagraniczne służby mają legalnie działać w Polsce

Zagraniczne służby mają legalnie działać w Polsce

Projekt ustawy przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych umożliwia funkcjonariuszom i pracownikom państw członkowskich Unii Europejskiej oraz innych państw objętych regulacjami Schengen i państw trzecich udział we wspólnych działaniach odbywających się w Polsce. Chodzi o działania (...)

Tylko do dzisiaj czas na przekazanie pracownikom PIT-11

Tylko do dzisiaj czas na przekazanie pracownikom PIT-11

Czwartek jest ostatnim dniem na przekazanie pracownikom i fiskusowi formularza PIT-11 zawierającego m.in. informacje o osiągniętych w 2012 r. dochodach. Nie trzeba robić tego osobiście - najpóźniej jutro dokument można wysłać pocztą. Za niewywiązanie się z tego obowiązku przedsiębiorca (...)

Polska atrakcyjna dla inwestycji z sektora BPO

Polska atrakcyjna dla inwestycji z sektora BPO

Z opublikowanego niedawno raportu Onshore, Nearshore, Offshore: Unsure? przygotowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Jones Lang LaSalle i Grafton Recruitment wynika, że Polska jest jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji w Europie dla inwestycji z sektora BPO.Raport (...)

W jaki sposób PARP wspiera przedsiębiorców?

W jaki sposób PARP wspiera przedsiębiorców?

Oto wywiad PAIiIZ z Bożeną Lublińską-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.W jaki sposób PARP wspiera przedsiębiorców?Przede wszystkim udzielamy wsparcia z funduszy unijnych. PARP jest odpowiedzialna za wdrażanie wybranych działań w ramach trzech programów (...)

Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu

Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu

W Polsce działa 3400 dużych przedsiębiorstw. Zatrudniają one 40,6% pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw i wytwarzają 32,3% jego wkładu do PKB. Skala działania dużych firm oraz posiadane zasoby na ogół skutecznie pozwalają im się chronić przed skutkami kryzysu. Jednak w czasach (...)

Świadczenie niektórych usług w Niemczech w ramach delegowania pracowników

Świadczenie niektórych usług w Niemczech w ramach delegowania pracowników

Jakich usług dotyczą ograniczenia? Republika Federalna Niemiec wprowadziła ograniczenia dla polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w tym kraju. Konieczność uzyskania pozwoleń na pracę dotyczy usług wymienionych w Załączniku XII Traktatu Akcesyjnego, w stosunku do których występują (...)

Wybierasz się na stypendium zagraniczne? - Dowiedz się, na jakich warunkach możesz jechać.

Wybierasz się na stypendium zagraniczne? - Dowiedz się, na jakich warunkach możesz jechać.

3 lipstopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w setOstatni( '1' ); sprawie setOstatni( '2' ); warunków setOstatni( '3' ); kierowania setOstatni( '4' ); osób za setOstatni( '5' ); granicę w setOstatni( '6' ); celach setOstatni( (...)

Opodatkowanie brytyjskich zarobków w przyszłym roku

Opodatkowanie brytyjskich zarobków w przyszłym roku

Nowa Konwencja 20 lipca 2006 w Londynie została podpisana Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków (...)

Finowie zainwestują w Stargardzie Szczecińskim 64 mln euro

Finowie zainwestują w Stargardzie Szczecińskim 64 mln euro

Cargotec - fińska firma specjalizująca się w transporcie towarów - wybuduje zakład montażu w Stargardzie Szczecińskim. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 64 mln euro. Planowany termin rozpoczęcia produkcji w nowej placówce to drugi kwartał 2010 r.O inwestycji Cargotec poinformował dwa (...)

Konferencja PAIiIZ i KPMG

Konferencja PAIiIZ i KPMG

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz firma doradcza KPMG zapraszają na prezentację raportu „Polska - atrakcyjne miejsce dla lokalizacji Centrów Usług Wspólnych", w siedzibie PAIiIZ przy ul. Bagatela 12, w dniu 29 maja w godzinach 11:30-13:30.Prezentacja raportu (...)

Polacy pracujący w UE będą mogli odliczyć od podatku składki na ubezpieczenie!

Polacy pracujący w UE będą mogli odliczyć od podatku składki na ubezpieczenie!

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący odliczenia składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne od podatku z tytułu działalności wykonywanej poza granicami Polski. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby, które zamieszkują (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wysokość diet za podróże służbowe

Wysokość diet za podróże służbowe

Czy pracodawca z sektora prywatnego może zmniejszyć wielkość diet oraz innych należności związanych z podróżą służbową zagraniczną? Czy właściwym miejscem umieszczenia tych zmian jest regulamin wynagradzania oraz czy istnieją dolne wielkości ograniczające wielkość obniżenia wypłacanych (...)

Przeliczanie delegacji na złote

Przeliczanie delegacji na złote

Firma wypłaca pracownikom jadącym w delegacje zagraniczne zaliczki w euro na te delegacje. Później, po powrocie z delegacji wypłacane są właściwe delegacje. Kwoty delegacji wypłacane są w euro, ale muszą być zaksięgowane w złotych. Po jakim kursie walutowym NBP przeliczyć na złote te (...)

Delegacje zagraniczne przedsiębiorcy

Delegacje zagraniczne przedsiębiorcy

Prowadzę działalność jednoosobową i wykonuję usługi za granicą Polski, ale dla polskiej firmy z siedzibą w Polsce. Czy mam prawo wystawiać sobie delegację zagraniczną, która w ten sposób mogę wliczyć w koszty uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od (...)

Zwrot kosztów podróży wolontariuszom

Zwrot kosztów podróży wolontariuszom

Zgodnie z ustawą korzystający może pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach, także inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza, związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz zamawiającego - ogólnie pojęty zwrot kosztów i delegacji. Moją wątpliwość budzi uzależnienie zwrotów (...)

Koszty delegacji

Koszty delegacji

Czy rozliczając delegację zagraniczną właściciela firmy koszt za nocleg w hotelu (jest rachunek), można w całości zaksięgować w koszty firmy, czy też tak samo jak paragony za wyżywienie zaksięgować do wysokości 0,25% przychodu w koszty reprezentacji i reklamy? Zgodnie z art. 22 ust. 1 (...)

Stawka diety za podróż służbową

Stawka diety za podróż służbową

Pracownik wysłany służbowo poza granice RP, powinien posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków (przepisy kraju docelowego - RFN). Kto powinien ponosić koszty takiego ubezpieczenia? Nie jest to ubezpieczenie jak na wyjazdy turystyczne, ponadto moje delegacje (...)

Opodatkowanie delegacji

Opodatkowanie delegacji

Firma polska chce zatrudnić Duńczyka do pracy na terenie Polski i Danii. Miejscem pracy, wskazanym w umowie, będzie teren Polski. Pracownik będzie czasem kierowany w podróże służbowe do Danii, jednak głównym miejscem pracy będzie Polska. Czy delegacje płacone za czas tych podróży służbowych (...)

Opodatkowanie wynagrodzenia pracowników za granicą

Opodatkowanie wynagrodzenia pracowników za granicą

Nasi pracownnicy zostali oddelegowani do Norwegii, wykonują tam usługi kosultingowe. Ich pobyt będzie przekraczał 183 dni w roku. Zamierzamy zacząć odprowadzać podatek od wynagrodzeń do Norwegii po upływie 183 dni. Jednak norweski urząd skarbowy twierdzi, iż jesteśmy zobligowani do odprowadzania (...)

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Reprezentuję spółkę z o. o. z udziałem kapitału zagranicznego, gdzie dwóch udziałowców to cudzoziemcy. Działalność firmy opiera się głównie na świadczeniu usług technicznych na terenie państw UE oraz rekrutacji pracowników na potrzeby innych pracodawców. Czy istnieją prawne przeszkody (...)

Praca na terenie całego kraju

Praca na terenie całego kraju

Zatrudniam pracowników na kilku budowach w różnych miastach. Pracownicy w umowie o pracę mają zapis: miejsce pracy - na budowach całego kraju. Czy pracownikom przysługuje dieta + ryczałt za nocleg z tytułu delegacji do miasta innego niż miejsce zamieszkania? Czy pracownikom przysługiwałyby (...)

Rozliczanie delegacji osób niezatrudnionych

Rozliczanie delegacji osób niezatrudnionych

Chciałam zapytać jak mogę rozliczyć delegację Prezesa, który prowadzi ewidencję pojazdu - w delegacji był oczywiście swoim samochodem. Czy mogłabym otrzymać stawki potrzebne do tego rozliczenia? Prezes jest jednocześnie właścicielem spółki jawnej, nie jest zatrudniony na umowę o pracę. (...)

Podróż służbowa a odmowa pracownika

Podróż służbowa a odmowa pracownika

Zamierzam wysłać moich pracowników w zagraniczną podróż służbową, trwającą 20 dni. Czy pracownik może odmówić takiego wyjazdu? Podróże służbowe (delegacje) odbywają się na polecenie pracodawcy lub osoby upoważnionej przez niego do wydawania takich poleceń. Pracownik jest (...)

Ryczałt hotelowy w delegacji

Ryczałt hotelowy w delegacji

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą od czasu do czasu wyjeżdżam do klientów lub np. na targi w tzw. delegacje. Czy w przypadku wyjazdów krajowych i zagranicznych, jeśli (działając ekonomicznie) korzystam z grzecznościowych form noclegów (nieodpłatnie), mogę naliczać 25% limitu (...)

Odliczenie VAT od wydatków na delegacji

Odliczenie VAT od wydatków na delegacji

Spółka zajmuje się sprzedażą kabin lakierniczych. Dodatkowo montuje kabiny u klientów. Ponieważ są to skomplikowane technicznie urządzenia, montaż ich trwa od tygodnia do miesiąca. Montażu dokonują serwisanci, którzy są w spółce zatrudnieni, i wtedy wyjeżdżają w delegacje. Koszty (...)

Delegacja zagraniczna a koszty reprezentacji

Delegacja zagraniczna a koszty reprezentacji

Jednoosobowa działalność gospodarczą (KPiR). Wyjeżdżam w delegacje zagraniczną (Anglia) na kilka dni z wizytą do klientów, na rozmowy handlowe, poszukiwanie nowych kontaktów. Czy w ramach reprezentacji mogę wliczyć w koszty uzyskania: zakup 2 kartonów papierosów (lepszej marki) oraz alkoholu? (...)