Ekwiwalent za używanie własnej odzieży w pracy

Pytanie:

"Czy pracownikowi zatrudnionemu na etacie sprzątaczki w latach 1997 do 30.09.2004 r. należy wypłacić ekwiwalent za użytkowanie własnej odzieży roboczej? Pracownikowi nie był wypłacany żaden dodatek. Jeśli pracownikowi należy się taki ekwiwalent za poprzednie trzy lata, to w jaki sposób należy obliczyć jego wysokość?"

Odpowiedź prawnika: Ekwiwalent za używanie własnej odzieży w pracy

Zgodnie z artykułem 237[7] kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

  1. jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, 
  2. ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie ma jednak takiej możliwości w przypadku stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Z powyższego wnioskujemy, iż sprzątaczkom powinna być dostarczana odzież robocza (bądź wypłacany wspomniany ekwiwalent), gdyż przy swoich czynnościach stanowiących wykonywanie obowiązków odzież takiej osoby z całą pewnością może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika