Konsekwencje przestępstwa niealimentacji

Pytanie:

"Od kilku lat przebywam poza granicami kraju. Przez sąd został nałożony na mnie obowiązek płacenia alimentów. Obowiązków tych nie wypełniam. W Polsce nie przebywa żaden z moich znajomych, który mógłby poinformować mnie jak obecnie ta kwestia wygląda. Czy po przylocie do kraju mogę zostać zatrzymany na lotnisku przez policję?"

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje przestępstwa niealimentacji

Zgodnie z art. 209 kodeksu karnego uporczywe uchylanie się od wykonania ciążącego na zobowiązanym z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to narażanie jej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych stanowi przestępstwo i podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przestępstwo to co do zasady ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Jeśli więc został złożony taki wniosek przez podmiot uprawniony, to będzie Pan ścigany za popełnienie tego przestępstwa. Jeżeli natomiast nikt z uprawnionych takiego wniosku nie złożył, organy ścigania (prokurator, policja) nie ma prawa zatrzymać Pana, nawet jeżeli dopuścił się Pan uchylania od obowiązku alimentacyjnego.

Jeżeli natomiast pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu. W takim przypadku w celu wszczęcia postępowania przeciwko Panu nie jest konieczne złożenie wniosku o ściganie. Właściwe organy z własnej inicjatywy mogą wszcząć właściwe postępowanie.

Jeżeli więc zostało przeciwko Panu wszczęte postępowanie karne, jest możliwe, że zostanie Pan zatrzymany już na lotnisko przez policję pod zarzutem popełnienia przestępstwa niealimentacji. Jednakże waga popełnionego przestępstwa oraz wysokość grożącej za nie kary, nie rokują aż tak dużego zaangażowania organów ścigania, aby zatrzymywać Pana już na lotnisku bezpośrednio po przybyciu do Polski.

Prosimy także o zapoznanie się z artykułem Fundusz alimentacyjny w nowym wydaniu który opisuje nową instytucję prawną jaką jest Fundusz alimentacyjny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika