Maksymalny okres przerwy w procesie karnym

Pytanie:

"Po jakim czasie przerwy między rozprawami, rozprawa powinna być prowadzona od nowa, na czyj wniosek w procesie cywilnym, karnym i o wykroczenie ? Proszę o podanie podstawy prawnej. "

Odpowiedź prawnika: Maksymalny okres przerwy w procesie karnym

Jesli chodzi o postępowanie karne to zgodnie z art. 401 Kodeksu postępowania karnego przewodniczacy może zarządzić przerwę w trakcie rozprawy głównej dla sprawdzenia dowodu albo dla wypoczynku albo z jakiejś innej ważnej przyczyny. Paragraf drugi tego samego artykułu powiada, że kazdorazowa przerwa w rozprawie nie może trwać dłużej aniżeli 35 dni. Zgodnie z par.2 art.402 rozprawę przerwaną prowadzi się po przerwie w dalszym ciągu, natomiast od początku w sytuacji gdy skład sądu uległ zmianie albo gdy sąd uzna to za konieczne (sąd wydaje wtedy stosowne postanowienie). Może to zaistnieć np. w sytuacji gdy sędzia nie zachował w pamięci przebiegu przerwanej rozprawy. Również strony mogą zgłosić taki wniosek, w szczególności gdy na skutek nagromadzenia skomplikowanych okoliczności powstaje wątpliwość, czy sąd w dostatecznym stopniu opanował cały dotychczasowy materiał. Jezeli chodzi o kwestię przerwy w trakcie postepowania w sprawach o wykroczenia to sąd może zarządzić przerwę w rozprawie w celu doprowadzenia obwinionego, sprowadzenia dowodu, dla wypoczynku lub z innej ważnej przyczyny. Tutaj kazdorazowa przerwa nie może trwać dłużej niż 21 dni, a w razie przekroczenia tego terminu rozprawę uważa się za odroczoną. Rozprawę przerwaną lub odroczoną prowadzi się w dalszym ciągu, chociażby skład sądu uległ zmianie (czyli inaczej niż w postepowaniu karnym), chyba że sąd po wysłuchaniu stron obecnych postanowi inaczej. Sąd może postanowić o przeprowadzeniu rozprawy od poczatku na wniosek strony. I właśnie w takim wniosku może byc przytoczona okoliczność, że skład sądu uległ zmianie. Wydając postanowienie o przeprowadzeniu rozprawy od początku sąd obowiązany jest przesłuchać wszystkie obecne na rozprawie strony. Podstawę prawna stanowia tutaj art. 79 i 80 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Jesli chodzi o postepowanie cywilne to nie mozna tutaj mówić o instytucji przerwy. Jeżeli przewodniczacy uzna sprawę za dostatecznie wyjaśnioną to zamyka rozprawę. Sąd może zamkniętą rozprawę otworzyć na nowo. W przepisach dotczących postepowania cywilnego została natomiast przewidziana insttucja zawieszenia postępowania. Sąd zawiesza postepowanie obligatoryjnie lub fakultatywnie w zalezności od wystapienia okoliczności okreslonych w art. 174 i 177 Kodeksu postepowania cywilnego. Zgodnie z art. 178 sąd może zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika