Obywatel Niemiec jako jako jedyny wspólnik

Pytanie:

"Pytanie dotyczy założenia jednoosobowej spółki z o.o. na terenie Polski dla obywatela (UE) Niemiec z kartą pobytu na 5 lat. Czy taki obywatel może założyć taką spółkę? Jeżeli tak, to co ze strony prawnej musi on jeszcze załatwić? Jaką inna formę spółki może taki obcokrajowiec na terenie Polski założyć?"

Odpowiedź prawnika: Obywatel Niemiec jako jako jedyny wspólnik

Osoba zagraniczna w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tzn. mająca miejsce zamieszkania za granicą i nie posiadająca obywatelstwa polskiego) może prowadzić działalność gospodarczą w formie następujących spółek prawa handlowego: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Osoby zagraniczne mogą też przystępować do takich spółek oraz obejmować bądź nabywać ich udziały lub akcje, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej. Taka osoba może więc założyć jednoosobową spółkę z o.o., a także inną z wymienionych powyżej. Informacje o działaniach związanych z założeniem spółki z o.o znajdują się w artykule Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - sekwencja czynności.

Odmienne zasady dotyczą obywateli państw członkowskich UE i EFTA - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obywatele tych państw mają prawo prowadzenia działalności gospodarczej na równi z obywatelami polskimi. Nie ma w tym wypadku ograniczeń co do formy prowadzenia działalności. Może to być działalność osoby fizycznej jednoosobowo lub działalność w formie spółki jawnej czy partnerskiej (oczywiście oprócz wyżej podanych rodzajów spółek). W przedstawionym przypadku nie jest więc nawet potrzebna karta stałego pobytu.

Należy dodatkowo jednak pamiętać o istniejących ograniczeniach w nabywaniu nieruchomości, o których więcej informacji można znaleźć w artykule Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika