Odpowiedzialność prezesa zarządu

Pytanie:

"Pan X i pan Y sÄ… udziaÅ‚owcami spóÅ‚ki z o. o. Pan X jednoczeÅ›nie jest jedynym czÅ‚onkiem zarzÄ…du spóÅ‚ki. FunkcjÄ™ tÄ™ peÅ‚ni od 12 dni. SpóÅ‚ka speÅ‚nia wszelkie przesÅ‚anki do ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci. Pan X bÄ™dzie odpowiadaÅ‚ osobiÅ›cie za zobowiÄ…zania spóÅ‚ki jeÅ›li nie rozpocznie procedury upadÅ‚oÅ›ciowej 14 dni po objÄ™ciu funkcji czÅ‚onka zarzÄ…du. Czy, jeżeli Pan X zÅ‚oży rezygnacjÄ™ w 12 dniu peÅ‚nienia funkcji czÅ‚onka zarzÄ…du, to czy tym sposobem uniknie osobistej odpowiedzialnoÅ›ci za zobowiÄ…zania spóÅ‚ki? Czy jakieÅ› znaczenie ma to, iż po rezygnacji z funkcji czÅ‚onka zarzÄ…du przez jakiÅ› czas bÄ™dzie vacat na tym stanowisku i jak dÅ‚ugo taki vacat może być? Jak skutecznie w ww. sytuacji należy powiadomić spóÅ‚kÄ™ o rezygnacji z funkcji czÅ‚onka zarzÄ…du?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność prezesa zarządu

1. Niestety nie. Jak bowiem wynika z orzeczenia SÄ…du Najwyższego z dnia 8 czerwca 2005 r. (V CK 734/2004), gdy skÅ‚ad zarzÄ…du spóÅ‚ki zmienia siÄ™, odpowiedzialność na zasadach okreÅ›lonych w art. 298 kh (a także obecnie na podstawie art. 299 ksh) ponoszÄ… osoby bÄ™dÄ…ce czÅ‚onkami zarzÄ…du w czasie istnienia zobowiÄ…zania spóÅ‚ki, którego egzekucja przeciwko tej spóÅ‚ce okazaÅ‚a siÄ™ później bezskuteczna. Dla powstania odpowiedzialnoÅ›ci wystarcza samo istnienie zobowiÄ…zania spóÅ‚ki z o.o. w czasie peÅ‚nienia funkcji czÅ‚onków jej zarzÄ…du, natomiast wymagalność tego zobowiÄ…zania nie jest konieczna.

Samo wiÄ™c pozostawanie czÅ‚onkiem zarzÄ…du w czasie istnienia zadÅ‚użenia spóÅ‚ki, rodzi po jego stronie odpowiedzialność za zobowiÄ…zania spóÅ‚ki. Nie bÄ™dzie można siÄ™ uwolnić od tej odpowiedzialnoÅ›ci poprzez rezygnacjÄ™ z peÅ‚nienia wskazanej funkcji. Jedynymi sposobami uwolnienia siÄ™ od odpowiedzialnoÅ›ci za zobowiÄ…zania spóÅ‚ki bÄ™dzie wykazanie, że we wÅ‚aÅ›ciwym czasie zgÅ‚oszono wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci lub wszczÄ™to postÄ™powanie ukÅ‚adowe, albo Å¼e niezgÅ‚oszenie wniosku o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci oraz niewszczÄ™cie postÄ™powania ukÅ‚adowego nastÄ…piÅ‚o nie z winy czÅ‚onka zarzÄ…du, albo Å¼e pomimo niezgÅ‚oszenia wniosku o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci oraz niewszczÄ™cia postÄ™powania ukÅ‚adowego wierzyciel nie poniósÅ‚ szkody.

Warto też w tym miejscu wspomnieć o orzeczeniu SÄ…du Apelacyjnego w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2008 r. (I ACa 1296/2007) w którym wskazaÅ‚, iż funkcja czÅ‚onka zarzÄ…du spóÅ‚ki z reguÅ‚y ma charakter odpÅ‚atny, jego rezygnacja bez ważnego powodu bÄ™dzie skutkowaÅ‚a jego odpowiedzialnoÅ›ciÄ… odszkodowawczÄ… wobec spóÅ‚ki, o ile nie zostanie przez spóÅ‚kÄ™ przyjÄ™ta. Oznacza to, że rezygnacja z funkcji czÅ‚onka zarzÄ…du to jednostronne oÅ›wiadczenie woli, skuteczne z chwilÄ… dojÅ›cia do spóÅ‚ki, nie wymagajÄ…ce przyjÄ™cia przez spóÅ‚kÄ™.

2. KwestiÄ™ nie posiadania przez osobÄ™ prawnÄ… (spóÅ‚kÄ™ z o. o.) osób upoważnionych do jej reprezentacji reguluje Kodeks cywilny.

Zgodnie z przepisem art. 42 kc, jeżeli osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powoÅ‚anych do tego organów, sÄ…d ustanawia dla niej kuratora. Kurator powinien postarać siÄ™ niezwÅ‚ocznie o powoÅ‚anie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidacjÄ™. ZarzÄ…d spóÅ‚ki z o. o. jest organem poprzez który spóÅ‚ka dziaÅ‚a i podejmuje wszelkie czynnoÅ›ci, brak zarzÄ…du spowoduje siÄ™ niemożność podjÄ™cia (dokonania) jakiejkolwiek czynnoÅ›ci prawnej przez spóÅ‚kÄ™. Dlatego też w tym przypadku dojdzie do wyznaczenia kuratora, ten zaÅ› podejmie odpowiednie czynnoÅ›ci zgodnie z powyższym. Wniosek o ustanowienie kuratora może zgÅ‚osić wierzyciel spóÅ‚ki.

 

3. W takim przypadku oÅ›wiadczenie musi być zÅ‚ożone spóÅ‚ce. JeÅ›li, tak jak w niniejszym przypadku nie bÄ™dzie osoby uprawnionej do odbioru oÅ›wiadczenia (nie bÄ™dzie już zarzÄ…du) oÅ›wiadczenie winno być zÅ‚ożone wszystkim pozostaÅ‚ym wspólnikom. OczywiÅ›cie zÅ‚ożenie oÅ›wiadczenia o rezygnacji z mandatu nie zwalnia z obowiÄ…zku wÅ‚aÅ›ciwego rozwiÄ…zania stosunku prawnego jaki Å‚Ä…czy wspólnika ze spóÅ‚ka (przykÅ‚adowo umowy zlecenia).


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kazimiera 2019-01-16 19:53:37

    A jezeli prezes spółki został wykreślony z KRS z uwagi na jego karalność-wyroki sądowe /twórca Amber Gold/ czy jest odpowiedzialny za długi spólki a jego partnerka biznesowa na miesiąc prze ogłoszeniem likwidacji spólki 10.07.2012 szybko zrezygnowała z członka zarządu ,bo wiedziała co się święci tez nie poniesie odpowiedz. ze oszukali 19 tys.klientow . Prosze o komentaz,prosze tego nie traktować jako poradę płatną-kazimiera


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika