Odpowiedzialność Rady Nadzorczej w spółce akcyjnej

Pytanie:

"Moja mama zmarła w 2002 roku. Od 1998 r. zasiadała w radzie nadzorczej spółki akcyjnej. Jeśli okazałoby się, że członkowie rady nadzorczej ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą za okres miniony, tzn. od 1998 r., czy odpowiadałbym jako spadkobierca za ewentualną grzywnę przyznaną członkom rady nadzorczej?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność Rady Nadzorczej w spółce akcyjnej

Stosownie do treści art. 483 par. 1 kodeksu spółek handlowych, członek rady nadzorczej spółki akcyjnej odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółki, chyba że nie ponosi winy. W myśl art. 488 ksh, roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym spółka dowiedziała się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia, a w każdym przypadku z upływem 5 lat od zdarzenia wywołującego szkodę. Możliwe jest zatem przypisanie osobie sprawującej funkcję członka rady nadzorczej spółki akcyjnej odpowiedzialności odszkodowawczej. Do rozstrzygnięcia pozostaje zatem kwestia, czy spadkobierca członka rady nadzorczej ponosił będzie odpowiedzialność z tytułu zasądzonego od tego członka świadczenia z tytułu odszkodowania (wydaje się bowiem, iż to ma na myśli pytający, pisząc o "grzywnie"). Art. 922 kodeksu cywilnego przewiduje, iż prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów tego aktu. Nie należą zaś do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na inne osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż obowiązek odszkodowawczy członka rady nadzorczej spółki akcyjnej przejdzie na jego spadkobiercę, nie podlega bowiem dyskusji majątkowy charakter tego obowiązku. Dziedziczeniu podlegają roszczenia i obowiązki odszkodowawcze członków organów spółek kapitałowych. Podobnie rzecz ma się zresztą w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dla przykładu, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 19 listopada 1996 r. sygn. akt III CZP 114/96 opublikowanym w OSP z 1997 r. nr 6, poz. 114, na spadkobierców członka zarządu spółki z o.o. przechodzi odpowiedzialność wynikająca z art. 298 par. 1 kh (obecnie art. 299 par. 1 ksh - odpowiedzialność członka zarządu spółki z o.o. za zobowiązania spółki, gdy egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika