Ogrodzenie terenu budowy

Pytanie:

Czy przystępując do budowy domu jednorodzinnego muszę mieć pozwolenie na wzniesienie (wybudowanie) tymczasowego ogrodzenia okalającego teren budowy? Jestem przekonany co do konieczności uzyskania takiego pozwolenia w przypadku budowy stałego ogrodzenia, natomiast nie wiem jak postąpić w przypadku budowy ogrodzenia zabezpieczającego teren budowy. Działka budowlana znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi publicznej. Jeśli muszę starać się o wydanie pozwolenia, to proszę o wskazanie podstawy prawnej.

Masz inne pytanie do prawnika?

30.6.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ogrodzenie terenu budowy

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 Prawa budowlanego,  budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast zgodnie z art. 30 ust. pkt 3 tej ustawy zgłoszenia właściwemu organowi wymaga między innymi budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m.

 W opisywanym przykładzie chodzi jednak o tymczasowe, prowizoryczne ogrodzenie terenu budowy. Ogrodzenie terenu budowy jest jedną z czynności zagospodarowania terenu budowy,  która należy do czynności przygotowawczych. Naszym zdaniem (chociaż zastrzegamy, że możliwa jest również odmienna interpretacja), w opisywanym przypadku można zastosować art. 29 ust. 1 pkt 24 prawa budowlanego, zgodnie z którym budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych nie wymaga pozwolenia na budowę, a jednocześnie obiekty te nie są objęte obowiązkiem zgłoszenia. Naszym zdaniem, ogrodzenie stawiane na czas budowy, może być takim obiektem (nie jest ono urządzeniem budowlanym, gdyż nie jest ono związane z obiektem budowlanym, lecz z budową tego obiektu). Zatem, dla takiego obiektu nie jest potrzebne dokonanie, ani zgłoszenia, ani uzyskanie pozwolenia na budowę.

Porady prawne

Odmienna interpretacja tych przepisów może polegać jednak na argumentacji, że omawiane ogrodzenie jest wprawdzie obiektem przeznaczonym do czasowego trakcie realizacji robót budowlanych, na które nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, jednakże nie wyłącza to zastosowania art. 30 ust. 1 pkt. 3, zgodnie z którym określone kategorie ogrodzeń (wskazane powyżej) podlegają obowiązkowi zgłoszenia.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

    Pozwolenie na budowę   Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Składa się go do organu architektonieczno-budowlanego, którym jest starostwo powiatowe lub gmina. Wniosek powinien zawierać następujące dokumenty: akt (...)

Co możesz robić na swojej działce bez zgody sąsiada - opinia prawna

Co możesz robić na swojej działce bez zgody sąsiada - opinia prawna

Stan faktyczny Sąsiad nadsypał na swojej działce ziemi w taki sposób, że teren jego posesji, graniczący z moją został podwyższony o 80 cm w najwyższym punkcie. Obie działki graniczyły ze sobą w ustalonych warunkach terenowych od przeszło 20 lat. Z tego co mi wiadomo, wykonanie w/w nasypu (...)

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt (...)

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle te wszystkie pojęcia prawne są Ci do czegokolwiek potrzebne? Czy musisz znać prawo (...)

Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego?

Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego?

Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego? Uczestnikami procesu budowlanego są w rozumieniu ustawy prawo budowlane: inwestor inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy lub kierownik robót. Warto przy tym pamiętać, iż nie należy utożsamiać inwestora na przykład  (...)

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. Zmiany wejdą w życie 19 września 2020 r. ##baner## Nowy podział projektu budowlanego Projekt budowlany (...)

Budowa domu do 70 m2

Budowa domu do 70 m2

Planujesz budowę własnego domu o powierzchni zabudowy do 70 m2, wolnostojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego, na własne potrzeby mieszkaniowe, którego obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany, gdy masz (...)

Uproszczenia w budownictwie

Uproszczenia w budownictwie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces (...)

Wymogi prawne dla usytuowania tymczasowego obiektu budowlanego - opinia prawna

Wymogi prawne dla usytuowania tymczasowego obiektu budowlanego - opinia prawna

Stan faktyczny    Posiadam nieruchomość w gminie X. Działka jest częściowo zabudowana – znajduje się na niej mój dom wraz z innymi zabudowaniami – głównie garażami. Nieruchomość jest usytuowana przy drodze przeznaczonej dla ruchu pieszego i samochodowego. (...)

Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu

  Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. Przed zakupem działki najważniejszą rzeczą jaką musi zrobić każdy inwestor jest sprawdzenie (...)

Procedury budowlane

Procedury budowlane

Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)

Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna

Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna

Stan faktyczny Od roku posiadam pół bliźniaka. Sąsiad w odległości ok. 2 m od mojego płotu ma rozbudowaną część swojego budynku (rozbudowa nastąpiła przed nabyciem nieruchomości przeze mnie), stojącą prostopadle do mojej części. W tej rozbudowanej części, na obu kondygnacjach ma wiele (...)

Obowiązkowa kontrola obiektów budowlanych, czyli czy wykorzystujesz budynek zgodnie z pozwoleniem na jego użytkowanie?

Obowiązkowa kontrola obiektów budowlanych, czyli czy wykorzystujesz budynek zgodnie z pozwoleniem na jego użytkowanie?

  Oddanie wybudowanego obiektu do użytkowania Zgodnie z prawem budowlanym, do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wybudowanie konieczne było uzyskanie pozwolenia na budowę, można przystąpić dopiero po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, (...)

Będzie Centralny Port Komunikacyjny

Będzie Centralny Port Komunikacyjny

Ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy. Co reguluje ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym?  Ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania (...)

Ogrodzenie wokół siedziby przedsiębiorstwa jako przedmiot opodatkowania

Ogrodzenie wokół siedziby przedsiębiorstwa jako przedmiot opodatkowania

Przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości Wedle artykułu 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości( dalej PNieruch.)  podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane: 1) grunty; 2) budynki lub ich części; 3) budowle lub (...)

Samowola budowlana

Samowola budowlana

  Co to jest samowola budowlana? Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie właściwego organu. Istnieje również pewna (wymieniona (...)

2 ważne ustawy dla mieszkalnictwa i budownictwa

2 ważne ustawy dla mieszkalnictwa i budownictwa

Prezydent podpisał nowelizację dwóch ważnych ustawy z sektora mieszkalnictwa i budownictwa Przyjęte przez Sejm 7 lipca 2022 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych (...)

Jak wybudować dom bez formalności?

Jak wybudować dom bez formalności?

Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą - w uproszczonej procedurze - wybudować na niej dom do 70 mkw. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje i rozwiewamy wątpliwości związane z budową „domów bez formalności”. ##baner## Kto może (...)

Jak uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

Jak uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

Jakim warunkom musi odpowiadać projekt? Roboty budowlane, które wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, prowadzi się w oparciu o zatwierdzony projekt budowlany. Obiekt budowlany wraz z związanymi z nim urządzeniami budowlanymi, należy zaprojektować w sposób określony w przepisach (...)

Więcej mieszkań na wynajem

Więcej mieszkań na wynajem

Sejm uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS, możliwość (...)

Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy

Łatwiej wyciąć drzewa i krzewy

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie sławetna ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Wprowadziła ona m. in. ważne zmiany w systemie przepisów regulujących usuwanie drzew i krzewów,  w odniesieniu do obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Bezprawnie przesunięte granice nieruchomości

Bezprawnie przesunięte granice nieruchomości

Jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej, której naruszone ogrodzenie spowodowało pośrednio wejście z chodnikiem miejskim w głąb ok. 1, 5 m w teren posesji na długości ok. 50 m. W związku z faktem zgłoszenia do Urzędu planowanej budowy ogrodzenia i tegoż bezprawnego (...)

Obudowa skrzynki gazowej

Obudowa skrzynki gazowej

Wykonuję obecnie przyłącze gazowe. Posiadam już stosowne zezwolenia i zgłoszenia zamiaru budowy przyłącza i instalacji gazowej. Skrzynka gazowa zgodnie z projektem ma być umieszczona w linii ogrodzenia od strony ulicy. Wymaga to częściowego demontażu odcinka istniejącego płotu. Czy wykonanie (...)

Własność ogrodzenia

Własność ogrodzenia

Działka budowlana została ogrodzona z czterech stron płotem metalowym. Następnie własność działki została przeniesiona na inną osobę. Czyją własnością jest ogrodzenie, które zostało wzniesione przed przeniesieniem własności i stanowiło zewnętrzne granice działki, a po przeniesieniu (...)

Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej-zgłoszenie

Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej-zgłoszenie

Mama poprosiła mnie o rozebranie starego drewnianego ogrodzenia i wykonania nowego. Nowe ogrodzenie wykonałem z słupków metalowych, murków i siatki ogrodzeniowej. Sąsiadka podała mamę do nadzoru budowlanego, że wykonała ogrodzenie bez planu. Nadzór budowlany przyjechał na kontrolę, zrobił (...)

Zasady zakładania parku miejskiego i zoo

Zasady zakładania parku miejskiego i zoo

Przyjęto budżet miasta, w którym zapisano "ogrodzenie parku". Z nieoficjalnych doniesień wiem, że ogrodzenie podyktowane zostało wymogami przepisów o ogrodach zoologicznych? W centrum miasta znajduje się Park zwany 1000-lecia (2-3 ha i nie ogrodzony, z każdej strony park okalają ulice przy (...)

Zgłoszenie budowy ogrodzenia

Zgłoszenie budowy ogrodzenia

Inwestor dokonał zgłoszenia budowy ogrodzenia w trybie art. 30 ust. 3 Prawa budowlanego. Na załączonej do zgłoszenia mapie geodezyjnej kolorem czerwonym zakreślił wszystkie granice działki (z każdej strony posesji) oraz dokonał adnotacji "Granica ogrodzenia jest linią czerwoną". Z dwu stron (...)

Odbiór domu wybudowanego niezgodnie z pozwoleniem

Odbiór domu wybudowanego niezgodnie z pozwoleniem

W roku 1994 zacząłem budowę domu, ukończyłem w 2006 roku. Budynek mój stoi 1,35m od granicy działki budowlanej (bez zabudowy) sąsiada. Posiadam wszystkie dokumenty i zezwolenie na budowę. Ze względu na bliską odległość budynku od granicy działki sąsiada nie mogę zrobić odbioru budynku. (...)

Wysokość ogrodzenia z drewna

Wysokość ogrodzenia z drewna

Sąsiad postawił ogrodzenie z siatki w wys. 2,0 m. rozdzielające nasze działki, ogrodzenie jest postawione w granicy. Czy ja w takim wypadku mogę po swojej stronie zachowując odstęp od jego siatki np. 15 cm postawić płot drewniany z pergoli w wysokości np. 2,5 m. - płot pełny w celu "aby nie (...)

Odległość ogrodzenia od pasa drogowego

Odległość ogrodzenia od pasa drogowego

Mamy następującą wątpliwość prawną. Nabywamy od developera dom jednorodzinny (obecnie w trakcie budowy), którego działka graniczy bezpośrednio z asfaltową drogą gminną. Umowa zakłada wybudowanie przez niego murowanego ogrodzenia, które deklaruje wybudować bezpośrednio przy linii drogi (...)

Wybudowanie ogrodzenia

Wybudowanie ogrodzenia

Granica działki została wytyczona przez geodetę sądowego. Zapadł wyrok w sądzie cywilnym w sprawie rozgraniczenia. Po upływie jakiego czasu mogę zacząć budować ogrodzenie? Co mam zrobić jeśli sąsiad utrudnia mi prace ogrodzeniowe nie godząc się z wyrokiem? Jakie i o jakiej wysokości (...)

Zgłoszenie budowy ogrodzenia

Zgłoszenie budowy ogrodzenia

Zgłoszenia wymaga budowa ogrodzenia powyżej 2,20 metra. Czy chodzi tylko o część nadziemną czy łącznie z zalanym fundamentem? Czy budując ogrodzenie i cofając je w głąb własnej działki chociażby o 0,5 m będzie ono przylegało do przebiegającej drogi publicznej, czy też nie? Przepisy (...)

Koszty remontu wspólnego ogrodzenia

Koszty remontu wspólnego ogrodzenia

Posiadam nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym, który sąsiaduje z przyległą nieruchomością zabudowaną stanowiącą własność tak zwanej małej wspólnoty mieszkaniowej (7 właścicieli). Dwie nieruchomości dzieli jedno ogrodzenie, którego obecny stan techniczny wymaga zburzenia (...)

Zakończenie budowy domu i zameldowanie

Zakończenie budowy domu i zameldowanie

W 1996 r. kupiliśmy z mężem działkę. Postawiliśmy na niej dom jednorodzinny. W chwili obecnej dom jest właściwie wykończony. Mieszkamy w nim od maja 2000r. Czy jest określony jakiś czas, w którym musimy zgłosić odbiór budynku po zakończeniu budowy? Jakie kryteria świadczą o całkowitym (...)

Remont uszkodzonego ogrodzenia

Remont uszkodzonego ogrodzenia

Od kilku lat modernizuje ogrodzenie mojej posesji. Przedmiotową inwestycję zgłosiłem w starostwie zgodnie z prawem. Budowa jest nadal nie zakończona i jest w trakcie realizacji (wykonywana systemem gospodarskim z przerwami). Kilka tygodni temu pojazd uszkodził kilka elementów niedokończonego (...)

Dokumentacja odbioru budynku

Dokumentacja odbioru budynku

Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania odbioru budynku mieszkalnego? Art. 60 ustawy prawo budowlane stanowi, że inwestor, oddając do użytkowania obiekt budowlany (zarówno budynku jak i obiektu niebędącego budynkiem) przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację (...)