Sprzedaż rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym a PCC

Pytanie:

"Zgodnie z art. 2 ustawy o PCC umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym są wyłączone od podatku od czynnosci cywilnoprawnych. Czy przepis ten obejmuje sprzedaż przez komornika oraz syndyka: - nieruchomości, - prawa użytkowania wieczystego gruntu, - spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym a PCC

Faktycznie, zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Mając na uwadze, iż przepis ten nie stanowi, iż wyłączeniu podlegają jedynie rzeczy ruchome uznać należy, iż dotyczy to również nieruchomości sprzedawanych przez komornika oraz syndyka.

Niestety, zastosowanie powyższego wyłączenia nie jest możliwe w przypadku prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W obu bowiem przypadkach mamy do czynienia z prawami, a nie rzeczami. Oznacza to, że wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 3 ustawy nie ma do nich zastosowania. Tym samym należy uznać, iż podlegają one opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (chyba, że podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT).

Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na sytuację, w której się znajdują powyższe prawa w przypadku, gdy są one na gruncie podatku VAT zwolnione od podatku. W przypadku, gdy zwolnienie to dotyczy prawa użytkowania wieczystego fakt ten nie wyłącza opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (por. art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Inaczej mogłaby mieć się sytuacja w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (art. 2 pkt 4 ustawy nie wymienia tego prawa w kontekście sprzedaży, której zwolnienie na gruncie VAT nie wyłącza opodatkowania PCC). Mogłaby, gdyby sprzedaż ta mogła na gruncie VAT korzystać ze zwolnienia (przepisy nie przewidują takiej możliwości, w szczególności sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie może korzystać ze zwolnienia jako dostawa towaru używanego). Tym samym sprzedaż ta, jeśli podlega opodatkowaniu VAT (a więc dokonywana jest w imieniu podatnika tego podatku) podlega zawsze opodatkowaniu VAT według stawki 22% (i nie jest opodatkowana PCC).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika