Opodatkowanie wygranej w zakładzie bukmacherskim

Pytanie:

Jak należy się rozliczyć z ewentualnej wygranej od sportowych zakładów bukmacherskich zawieranych przez internet za granicą? Np. www.expekt.com/pol?Czy będzie to wyglądało tak samo w przypadku osoby fizycznej i prawnej? Co zrobić jeśli w internecie firma zarejestrowana jest na Malcie lub w Anglii i podatku nie pobiera? (Polscy bukmacherzy w fizycznych punktach pomniejszają wygraną o 10% od wygranego zakładu tytułem podatku).

Masz inne pytanie do prawnika?

22.11.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie wygranej w zakładzie bukmacherskim

Rozliczenie różnić się będzie w przypadku osób prawnych i osób fizycznych. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy nie przewidują szczególnego sposobu opodatkowania wygranych  - wygraną należy po prostu doliczyć do uzyskanych przychodów osoby prawnej.

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych przepisy przewidują pobór 10% zryczałtowanego podatku (por. art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Płatnicy powyższych wygranych (np. polscy bukmacherzy) obowiązani są pobrać ten podatek czego efektem jest pomniejszenie wygranej o 10% (przy czym przepisy przewidują zwolnienie od podatku, jeśli jednorazowa wygrana nie przekracza 2.280 zł  - por. art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy).

Porady prawne

Co jednak istotne, zasady powyższe dotyczą wyłącznie wygranych uzyskiwanych na terytorium Polski. W przypadku wygranych uzyskiwanych na terytorium innych państw rozliczenie podatku podlega na doliczeniu wygranej do dochodów podatnika wykazywanych w zeznaniu podatkowym składanym po zakończeniu roku podatkowego. Przepisy nie przewidują obowiązku składania jakichkolwiek informacji w ciągu roku czy też wpłacania w trakcie roku podatku. Zauważyć przy tym należy, że w przypadkach tych nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy (dotyczy ono wyłącznie wygranych otrzymywanych od podmiotów działających w oparciu o polskie przepisy).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne