Podatek od nieruchomości od ogrodzenia

Pytanie:

"Jeszcze raz wyjaśniamy sytuację odnośnie klasyfikacji ogrodzenia. W sprawie zaklasyfikowania ogrodzenia należy sięgnąć do Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT).Do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcję budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe, oraz normalne wyposażenie budynku, np. wbudowane meble. W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wchodzą również tzw. obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie. Obiekty pomocnicze obsługujące więcej niż jeden budynek należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem. Należy zauważyć, że podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi: - dla gruntów - powierzchnia, - dla budynków lub ich części - powierzchnia użytkowa, - dla budowli - wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji ( wartość początkowa)."

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości od ogrodzenia

Jeżeli ogrodzenie miałoby być opodatkowane podatkiem od nieruchomości na zasadzie takiej jak budynek, to w kontekście podstawy opodatkowania powstaje wątpliwość w jaki sposób ustalić jego powierzchnię użytkową. Jest to oczywiście niemożliwe i prowadziłoby do faktycznego wyłączenia ogrodzenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, co stoi w sprzeczności z wcześniej cytowanymi przepisami, zgodnie z którymi ogrodzenie to urządzenie budowlane, stanowiące na gruncie podatku od nieruchomości budowlę. Z tego względu nie powinno się interpretować powyższego zagadnienia przez pryzmat podstawy opodatkowania.

W razie wątpliwości - z uwagi na fakt, że podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym pobieranym przez lokalne organy podatkowe i mogą się one różnić w ocenie prawnej opodatkowania ogrodzenia - najlepiej zwrócić się do właściwego organu z wnioskiem o pisemną interpretację. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika