Posiedzenie pojednawcze w sprawie karnej

Pytanie:

"Złożyłam w sądzie prywatny akt oskarżenia z art. 212 kk. Dostałam wezwanie na sprawę pojednawczą. Jak przebiega taka sprawa w sądzie? "

Odpowiedź prawnika: Posiedzenie pojednawcze w sprawie karnej

Ściganie przestępstwa pomówienia (art. 212 kk) odbywa się z oskarżenia prywatnego (art. 212 § 4 kk). Postępowanie w takich sprawach różni się w pewnym stopniu od postępowania "zwykłego". Jedną z odmienności jest właśnie posiedzenie pojednawcze, które wyznacza się przed rozprawą główną. Na takie posiedzenie wzywani są jedynie oskarżony (ewentualnie z adwokatem) oraz oskarżyciel prywatny (ewentualnie z pełnomocnikiem). Świadkowie nie są wzywani, gdyż na posiedzeniu pojednawczym nie dochodzi do rozpoznania sprawy. Celem sędziego jest jedynie nakłonienie stron do pojednania się, do czego też wzywa ich na początku posiedzenia (po sprawdzeniu obecności). Strony przedstawiają następnie swoje stanowisko co do wezwania do pojednania.

Proszę pamiętać, że niestawiennictwo oskarżyciela prywatnego i jego pełnomocnika na posiedzenie pojednawcze bez usprawiedliwionej przyczyny uważa się za odstąpienie od oskarżenia, co prowadzi do umorzenia postępowania (art. 491 § 1 kpk).

Jeśli dojdzie do pojednania, postępowanie zostanie umorzone. Jeśli nie – sąd wyznaczy rozprawę i jednocześnie wezwie do zgłoszenia wniosków dowodowych (jakkolwiek nie oznacza to, że takich wniosków nie będzie można zgłaszać później).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika