Pozew o odszkodowanie z powodu znęcania

Pytanie:

"Czy można złożyć pozew o znęcanie przeciwko osobie, która przychodzi pod dom robi zdjęcia pomawia na sprawach sądowych krytykuje oraz grozi, że zniszczy całą rodzinę psychicznie oraz finansowo? Z jakiego artykułu KK czy KPC oraz jakie dowody będą potrzebne do sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Pozew o odszkodowanie z powodu znęcania

Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeśli osoba, która postępuje w ten właśnie sposób nie jest osobą najbliższą dla Państwa lub nie „znęca sie” nad małoletnim, nieporadnym albo Państwo nie są od niej uzależnieni, to nie może być mowy o popełnieniu przestępstwa znęcania się. Samo przychodzenie pod dom i robienie zdjęć nie jest jeszcze znęcaniem się. Pomawianie stanowi odrębne przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. Należy wnieść prywatny akt oskarżenia np. na Policję. Działanie opisane powyżej stanowi niewątpliwie naruszanie prywatności. Prywatność podlega ochronie jako dobro osobiste i za jej naruszenie można się domagać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w procesie cywilnym. Działanie opisane w stanie faktycznym może być również zakwalifikowane jako groźba bezprawna. Zgodnie z art. 190  kodeksu karnego kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Dowodami mogą być zeznania świadków, dokumenty np. z przesłuchania strony w postępowaniu i inne, które wykazują kłamstwo, fakt grożenia, pomawianie osoby, która nachodzi Państwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika