Prawo pierwszeństwa zakupu lokalu użytkowego gminy

Pytanie:

"Firma ciepłownicza korzysta z pomieszczeń kotłowni komunalnej - będącej własnością gminną - na podstawie umowy użyczenia, zaopatrując w ciepło mieszkania Wspólnoty mieszkaniowej powstałej w wyniku systematycznej sprzedaży znajdujących się w budynku mieszkań.Czy firmie ciepłowniczej - posiadającej tytuł prawny do nieruchomości w postaci umowy użyczenia - przysługuje prawo pierwokupu pomieszczenia kotłowni zgodnie z 34 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami? Czy też o nabycie tego lokalu użytkowego może się również starać w drodze pierwszeństwa Wspólnota Mieszkaniowa? Albo lokal ten powinien być przeznaczony do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego. Dodatkowo informuję, że rada Gminy uchwaliła stosowną uchwałę w sprawie zasad sprzedaży lokali użytkowych stanowiących jej własność w oparciu o art. 34 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami jednak w artykule tym mowa jest wyłącznie o najemcach i dzierżawcach. Nie ma zaś mowy o osobach zajmujących lokale w drodze umowy użyczenia."

Odpowiedź prawnika: Prawo pierwszeństwa zakupu lokalu użytkowego gminy

Art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami określa krąg osób fizycznych i prawnych, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości gminnych. Do kręgu tego nie należą użytkownicy, przepis nie obejmuje również (w pkt 3 ust. 1) lokali użytkowych. Z kolei art. 34 ust. 6 ustawy pozwala gminom na rozszerzenie tego uprawnienia na inne rodzaje nieruchomości niż lokal mieszkalne, ale tylko wobec dzierżawców i najemców. Dlatego brak podstaw do przyjęcia, iż firmie ciepłowniczej (osobie prawnej lub fizycznej) przysługuje prawo pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości – lokalu użytkowego. Jeśli gmina zdecyduje się na sprzedaż lokalu (nie musi tego robić) sprzedaż ta powinna nastąpić w trybie przetargu nieograniczonego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika