Odpowiedź prawnika: Reklamacja usługi medycznej
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Państwa Pacjentka chce wszcząć postępowanie reklamacyjne usługi. Faktycznie Państwa Klientce (w świetle prawa posiada status konsumenta) przysługuje prawo do reklamacji. Pierwszym warunkiem skutecznego skorzystania z reklamacji usługi jest to, aby nie minął jeszcze rok od wykonania usługi (co w tym wypadku zostało spełnione).
Jednak w pierwszej kolejności Państwa Pacjentka powinna była zażądać od Państwa dokonania bezpłatnych poprawek (czy też bezpłatnego ponownego wykonania usługi, jeżeli rzeczywiście wadliwość była aż tak zaawansowana). Zwrotu kosztów wykonanej usługi pacjentka mogłaby żądać dopiero wtedy, gdyby po pierwszym żądaniu dokonania naprawy/poprawek usługi już wykonanej, Państwa przychodnia odmówiłaby dokonania tych poprawek albo w odpowiednim czasie nie dokonalibyście Państwo takich poprawek. Odpowiedni czas to niepozostawanie „w zbędnej zwłoce”, czyli de facto prawie natychmiast od zgłoszenia biorąc pod uwagę specyfikę usług stomatologicznych. Zwrotu kosztów bowiem pacjentka ma prawo żądać w powyższej sytuacji, gdy wada wykonanej usługi jest istotna. Gdyby jednak w świetle wiedzy stomatologicznej okazało się, iż wady wykonanej usługi są tzw. wadami nieistotnymi (czyli w praktyce nie uniemożliwiają normalnego funkcjonowania), Państwa Klientka miałaby tylko prawo żądać obniżenia ceny, czyli de facto ewentualnego zwrotu części zapłaconej kwoty.

Podstawą powyższych uprawnień Państwa Klientki jest artykuł 637 i następne kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, iż „Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów. Gdy wady usunąć się nie dadzą albo gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim, zamawiający może od umowy odstąpić, jeżeli wady są istotne; jeżeli wady nie są istotne, zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. To samo dotyczy wypadku, gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego”.
Podsumowując - w opisanym stanie faktycznym Państwa Klientka w sposób nieprawidłowy próbuje wszcząć postępowanie reklamacyjne, dlatego też nie jesteście Państwo zobligowani do realizowania jej żądań. Jednak wobec tego, iż nie minął jeszcze rok od momentu wykonania usługi, nie upłynął jeszcze termin, w którym Pacjentka może próbować wszcząć w sposób prawidłowy postępowanie reklamacyjne. Z drugiej strony, wobec faktu, iż napraw już dokonano, w naszej ocenie Pacjentka straciła możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń z tytułu reklamacji wobec Państwa.
