Reprezentowanie spółki z o.o. w organizacji

Pytanie:

"Została powołana spółka z o.o. w organizacji aktem założycielskim (jest jeden wspólnik). W jaki sposób spółka z o.o. w organizacji (czy też jej jedyny wspólnik) może upoważnić osobę fizyczną do reprezentowania w/w spółki z o.o. w organizacji, łącznie z możliwością złożenia dokumentów rejestracyjnych do KRS itp.?"

Odpowiedź prawnika: Reprezentowanie spółki z o.o. w organizacji

Po zawiązaniu spółki z o.o. powstaje spółka z o.o. w organizacji, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Zgodnie z ogólną zasadą, spółka w organizacji może być reprezentowana przez zarząd albo przez pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wszystkich wspólników. W spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników (art. 156 ksh). Jednakże w przypadku jednoosobowej spółki z o.o. w organizacji, jej reprezentantem nie może być jej jedyny wspólnik. W takim przypadku spółkę powinien reprezentować zarząd - bez udziału jedynego wspólnika albo pełnomocnik powołany przez jedynego wspólnika. Zgodnie z art. 162 Kodeksu spółek handlowych (ksh),  w spółce jednoosobowej w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki. Nie dotyczy to zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego.

W związku z powyższym  jedyny wspólnik może natomiast dokonać zgłoszenia jednoosobowej spółki z o.o. do sądu rejestrowego.

W opisanym stanie faktycznym należałoby powołać zarząd spółki, który będzie reprezentował i prowadził sprawy spółki. Organ ten będzie również uprawniony do rejestracji spółki. Z kolei zarząd spółki może powołać prokurenta do prowadzenia spraw spółki. Jednakże należy zaznaczyć, że ani prokurent, ani pełnomocnik ustanowiony przez jedynego wspólnika nie jest uprawniony do rejestracji spółki, którą może zarejestrować wyłącznie zarząd bądź jedyny wspólnik jednoosobowej sp. z o.o.

Jedyny wspólnik może powołać także pełnomocnika, który w zależności od udzielonego pełnomocnictwa będzie upoważniony do dokonanie poszczególnych czynności. Forma tego pełnomocnictwa uzależniona jest od formy wymaganej dla czynności do której pełnomocnik ma zostać ustanowiony. Natomiast pełnomocnictwo ogólne wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 173 ksh w przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi albo jedynemu wspólnikowi i spółce, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika