Rozwiązanie umowy najmu tylko jednostronne

Pytanie:

Po wygranym przetargu została podpisana umowa najmu lokalu użytkowego (sklepu) na okres 10 lat pomiędzy Wójtem Gminy a najemcą fizycznym. Po dwóch miesiącach najemca stwierdził, że czynsz jaki wylicytował na przetargu jest zbyt wysoki i dalsze prowadzenie najmowanego sklepu nie ma sensu gdyż tylko pogrąża go w długach. Postanowił zrezygnować z najmu ale nie znalazł zapisu w umowie, który by na to pozwalał. Jest zapisane, że tylko Wynajmujący (Wójt) może rozwiązać tę umowę jeśli Najemca zalega co najmniej z dwiema płatnościami czynszu. Dług powstał nawet wielomiesięczny ale Wójt nie chce rozwiązać tej umowy bo \"opłaca\" mu się sądownie ściągać należności, które mu przysługują z realizowania niniejszej umowy. Najemca sklepu jest już skończonym bankrutem a dług rośnie. Co może zrobić najemca gdy w umowie nie ma zapisu o prawie do rozwiązania umowy z jego strony. Czy taka umowa nie narusza prawa albo Konstytucji? Czy taką umowę można skutecznie zaskarżyć? Czy brak prawa do rozwiązania umowy przez najemcę nie jest powodem do jej podważenia przed jej podpisaniem? - tak na przyszłość bo szykują się następne przetargi na inne obiekty. Najemca z powodu braku możliwości rozwiązania umowy z jego strony popadł w niewyobrażalne długi.

Masz inne pytanie do prawnika?

5.3.2010

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy najmu tylko jednostronne

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, w sytuacji, gdy umowa najmu zostaje zawarta na czas oznaczony, rozwiązuje się w zasadzie z upływem okresu, na jaki została zawarta.

W przypadku, gdy nie przewiduje ona możliwości wcześniejszego wypowiedzenia dla najemcy, nie może on takiej umowy wypowiedzieć. Jednakże, ma on taką możliwość w sytuacji, gdy w umowie strony dopuszczają możliwość zniweczenia takiej umowy „z ważnych przyczyn".

Jednakże z uwagi na okoliczność, że pojęcie ważnych przyczyn jest niedookreślone, trudno zazwyczaj przewidzieć, czy takie wypowiedzenie zostanie przez drugą stronę uznane jako skuteczne. W uchwale z 21.12.2007 r. (III CZP 74/07) wydanej w składzie 7-osobowym Sąd Najwyższy potwierdził, że na gruncie obowiązujących przepisów najemca i wynajmujący mogą wskazać w umowie najmu zawartej na czas określony sytuacje, w których umowę wolno stronom zerwać wcześniej. Zgodnie z omawianym wyrokiem SN terminowe umowy najmu lub dzierżawy zawarte przed dniem wejścia w życie art. 673 § 3 KC mogą być wypowiadane w wypadkach w tych umowach wskazanych.

Porady prawne

W większości orzeczeń Sądu Najwyższego podaje się, że w umowie najmu zawartej na czas oznaczony, strony nie mogą zastrzec możliwości wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem (tak SN w uchwale z dnia 15 lutego 1996r., III CZP 5/96). Podobnie - tym razem konkretyzując, że chodzi o lokal użytkowy - wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 3 marca 1997r., III CZP 3/97 i w orzeczeniu z dnia 17 października 1997r., I CKN 279/97.

Zazwyczaj sędziowie w cytowanych wyżej sprawach uzasadniali, że ustawodawca chciał tym samym wzmożyć ochronę stron umowy, zapewniając najemcy używanie lokalu przez ściśle określony czas, a wynajmującemu stałe dochody z tytułu czynszu.

Wskazać jednak należy, że istnieje pewna możliwość zniweczenia umowy, w ramach skorzystania z przepisów dotyczących rękojmi za wynajmowany lokal. Zgodnie bowiem z art. 664 kodeksu cywilnego w przypadku, gdy rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad. § 2 tego artykułu precyzuje, że jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Jest to jednak rozwiązanie ostateczne i wymaga udowodnienia przez najemcę, że faktycznie istnieją wady ograniczające przydatność przedmiotu najmu.

Oczywiście, istnieje również możliwość ugodowego załatwienia sprawy i próby rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Należy ponadto pamiętać o treści art. 357¹ kodeksu cywilnego, zgodnie z którym umowa na czas określony może być rozwiązana wcześniej, jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami (np. zapłata zbyt wysokiego czynszu) albo groziłoby nadmierną stratą, a tego strony nie przewidywały podczas zawierania umowy.

Z tych też powodów sąd może także ustalić na innym - zazwyczaj niższym - poziomie wysokość czynszu najmu, zmieniając zapisy umowy odpowiednio do interesu obu stron i zasad współżycia społecznego. W takiej sytuacji konieczny byłby jednak stosowny proces.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówiono w nim podstawowe przyczyny, które mogą stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę. (...)

UMOWA NAJMU  - zmiany wprowadzone specustawą o tarczy antykryzysowej

UMOWA NAJMU - zmiany wprowadzone specustawą o tarczy antykryzysowej

W dniu 31 marca 2020 r. weszła w życie (z wyjątkiem kilkunastu przepisów) ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych (...)

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane określonymi zdarzeniami prawnymi. Wypowiedzenie umowy o pracę Wypowiedzenie (...)

Jakie prawa przysługują konsumentom?

Jakie prawa przysługują konsumentom?

Jeśli zamierzasz sprzedawać towary lub świadczyć usługi, musisz przestrzegać praw konsumenta. Te prawa obejmują między innymi: gwarancję, rękojmię czy prawo do zwrotu towaru. Nie możesz też stosować w umowach klauzul niedozwolonych. Sprawdź, jakie prawa mają konsumenci. Kim jest (...)

Co się dzieje z umową najmu zawartą z nieujawnionym właścicielem po licytacji egzekucyjnej? - opinia prawna

Co się dzieje z umową najmu zawartą z nieujawnionym właścicielem po licytacji egzekucyjnej? - opinia prawna

Stan faktycznyBrak wpisu w księdze wieczystej z powodu nie uiszczenia zapłaty za ten wpis, akt notarialny umowy kupna sprzedaży nieruchomości zawarty w 2001 roku w kancelarii notarialnej w Krościenku, obecnie prowadzona egzekucja w stosunku do poprzedniego właściciela i wpis do hipoteki zobowiązań (...)

Ochrona najmu na nieruchomości, z której prowadzona jest egzekucja – opinia prawna

Ochrona najmu na nieruchomości, z której prowadzona jest egzekucja – opinia prawna

Stan faktyczny Brak wpisu w księdze wieczystej z powodu nieuiszczenia zapłaty za ten wpis, akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości zawarty w 2001 r. w kancelarii notarialnej, obecnie prowadzona egzekucja w stosunku do poprzedniego właściciela i wpis do hipoteki zobowiązań poprzedniego właściciela (...)

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

Stan faktyczny Problem dotyczy TBS Sp. z o.o. która aktualnie znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu w trybie przepisów ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Etap postępowania - rozpoznanie sprzeciwów w związku ze sporządzona listą wierzytelności. Najprawdopodobniej (...)

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

  Uwagi ogólne Zgodnie z art. 75 Konstytucji RP, władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli (...)

Wynajmujesz lokal? Sprawdź, jak może się skończyć stosunek najmu

Wynajmujesz lokal? Sprawdź, jak może się skończyć stosunek najmu

Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Okres ten może być wyznaczony w sposób ścisły przez podanie konkretnej (...)

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

Stan faktycznyW zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego zapoznałam się z odpisem z księgi wieczystej (nie były tam wpisane (...)

Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. - opinia prawna

Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod koniec 2006 r. spółka miała problemy z płynnością finansową i potrzebowała szybko zastrzyku gotówki. Zdecydowałem się na wniesienie pewnej kwoty do spółki w ramach umowy pożyczki, która miała (...)

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)

Skutki ogłoszenia upadłości co do zobowiązań upadłego - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

Skutki ogłoszenia upadłości co do zobowiązań upadłego - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.

  Moment ogłoszenia upadłości powoduje, obok skutków dla osoby upadłego i skutków co do jego majątku, także skutki względem zobowiązań upadłego. Należy rozstrzygnąć bowiem co uczynić ze zobowiązaniami powstałymi przed ogłoszeniem upadłości. Zobowiązanie jest to (...)

Jakie są skutki oświadczenia woli złożonego dla pozoru?

Jakie są skutki oświadczenia woli złożonego dla pozoru?

Pozorność jako wada oświadczenia woli Pozorność jest jedną z wad oświadczenia woli, nie dotyczy więc oświadczeń wiedzy. Wady oświadczenia woli można rozumieć jako - określone w ustawie i ujęte w pewne typy - nierawidłowości, jakie mogą wystąpić przy podjęciu decyzji (aktu (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przedłożony przez ministra rozwoju. Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 (...)

Hipoteka na użytkowaniu wieczystym a nabycie nieruchomości na własność - opinia prawna

Hipoteka na użytkowaniu wieczystym a nabycie nieruchomości na własność - opinia prawna

Stan faktyczny W 1998 r dłużnik A ustanowił na rzecz wierzyciela C hipotekę kaucyjną na nieruchomości, której jest współwłaścicielem w 3/4 nie wydzielonej części z osobą B w 1/4 zęści. Osoba B nie jest dłużnikiem wobec C, ale wyraziła zgodę na dokonanie wpisu. (...)

Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

W życiu często nasze dotychczasowe miejsce zamieszkania przestaje odpowiadać. Powiększenie rodziny, zbyt wysokie rachunki - powodów może być wiele. Jeżeli znajdziesz osobę, która dysponuje odpowiednim dla Ciebie lokalem, możecie dokonać zamiany. Jak? Odpowiedź znajdziesz poniżej. (...)

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Co to jest leasing finansowy w podatku dochodowym?  Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki:   umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, (...)

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992  r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)

Więcej mieszkań na wynajem

Więcej mieszkań na wynajem

Sejm uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS, możliwość (...)

Więcej mieszkań na wynajem

Więcej mieszkań na wynajem

Ustawa dot. społecznej części pakietu mieszkaniowego Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego

Stałem się właścicielem nieruchomości, w której wynajmują lokale użytkowe firmy. Firmy te zawierały umowy najmu lokali użytkowych z poprzednim właścicielem. Niektóre umowy są na czas nieokreślony. W jaki sposób mogę zmienić te umowy najmu? Aneksem? Czy można w takim aneksie zrobić (...)

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny?

Czy można wypowiedzieć umowę najmu lokatorowi bez podania przyczyny? Chcę się pozbyć niechcianego lokatora, niestety wcześniej podpisałam z nim umowę najmu na czas nieokreślony z dwu miesięcznym wypowiedzeniem.   Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów ustawy (...)

Zaległość w spłacie czynszu a minimalny termin wypowiedzenia

Zaległość w spłacie czynszu a minimalny termin wypowiedzenia

Czy w przypadku zaległości w spłacie czynszu obowiązuje mnie ( właściciela lokalu) 3 miesięczny minimalny termin wypowiedzenia? Co w sytuacji, gdy wypowiedziałem umowę z natychmiastowym skutkiem? Na podstawie art. 11 ustawy o ochronnie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie (...)

Zwrot partycypacji TBS a rozwód

Zwrot partycypacji TBS a rozwód

W kwietniu 2003 r. wyszłam za mąż, w sierpniu 2003 r. podpisaliśmy z mężem umowę najmu z PTBS, wpłaciliśmy kaucję. Partycypantem została moja mama i jest nim do dzisiaj. Cesja partycypacji nie została przeprowadzona. W umowie najmu , jako najemca widniejemy razem z mężem ze spójnikiem (...)

Braki formalne pozwu o ustalenie

Braki formalne pozwu o ustalenie

Moja matka była głównym najemcą lokalu gminnego. Po jej śmierci złożyłem do gminy stosowny wniosek o wstąpienie w stosunek najmu lokalu po zmarłej matce. Mój wniosek został rozpatrzony negatywnie. Złożyłem pozew do sądu przeciwko urzędowi miasta. Pozew zatytułowałem jako pozew o wejście (...)

Ustanie stosunku najmu

Ustanie stosunku najmu

W lokalu mieszkało małżeństwo, zameldowani rozeszli się, on się wyprowadził, mieszkanie było zadłużone na 7000zł. Z uwagi na ten fakt, ta Pani wyprowadziła się do rodziny i wymeldowała się z tego mieszkania (zdewastowanego), oddając klucze właścicielowi domu. Właściciel domu zaczął (...)

Terminy wypowiedzenia najmowanego mieszkania

Terminy wypowiedzenia najmowanego mieszkania

Po jakim okresie przedawnia się termin ważności wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego? Czy jeżeli wypowiedzenie nastąpiło we wrześniu 2003 r. to po roku nadal obowiązuje, jest aktualne? Co powinien uczynić burmistrz w takim wypadku, gdy upłynął rok i do rozwiązania umowy nie doszło? (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze do Państwa z prośbą o pomoc w przygotowaniu się na procedury związane z zakupem mieszkania przez (...)

Ochrona najemcy przed wynajmującym

Ochrona najemcy przed wynajmującym

Firma zawarła przed rokiem umowę najmu pomieszczenia baru z drugą firmą - właścicielem nieruchomości oferującym powierzchnie do wynajęcia. Jest to umowa na czas określony na 10 lat. Umowa przewiduje jej rozwiązanie przez każdą ze stron za pisemnym porozumieniem, a także ze skutkiem natychmiastowym (...)

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu

Wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najmu zawartej na czas określony 1 roku. W umowie istnieją zapisy, że wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem na koniec miesiąca jeśli najemca zalega z opłatami za media za conajmniej 2 miesiące, jeśli oddaje w używanie przedmiot najmu (...)

Automatyczne przedłużenie umowy z konsumentem

Automatyczne przedłużenie umowy z konsumentem

W umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych jest zapis o automatycznym przedłużeniu umowy o kolejny okres w przypadku niewypowiedzenia jej 2 tyg. przed końcem obowiązującej umowy. Relacja B2C. Czy taki zapis jest zgodny z prawem i czy firma ma prawo przedłużyć umowę świadczenia z karą (...)

Anulowanie złożonego wypowiedzenia

Anulowanie złożonego wypowiedzenia

Pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę na piśmie z przysługującym mu umownie 2 tygodniowym terminem wypowiedzenia bez podania przyczyny wypowiedzenia. Po tygodniu złożył na piśmie oświadczenie woli stanowiące, że anuluje wypowiedzenie i równocześnie złożył nowe wypowiedzenie (...)

Naruszenie warunków umowy najmu na czas określony

Naruszenie warunków umowy najmu na czas określony

Mam zawartą umowę najmu na czas określony, najemca nie płacił ponad pół roku i opuścił lokal bez wypowiedzenia mimo, że umowa była zawarta na czas określony. Czy zobowiązany jest do zapłaty całego czynszu, czy tylko za czas w którym przebywał w tym lokalu? Zawarcie umowy najmu w myśl (...)

Wypowiedzenie wysokości czynszu najmu

Wypowiedzenie wysokości czynszu najmu

Jestem najemcą lokalu i mam umowę najmu zawartą na 3 lata, czyli na czas określony. Umowa powinna trwać jeszcze przez rok. Teraz wynajmujący poinformował mnie, że podwyższa mi czynsz od lipca. W umowie nie było żadnych klauzul, ani też nie było wzmianki o możliwości podwyższenia czynszu. (...)

Wady wynajętego lokalu

Wady wynajętego lokalu

Firma zawarła przed rokiem umowę najmu pomieszczenia baru z drugą firmą - właścicielem nieruchomości oferującym powierzchnie do wynajęcia. Jest to umowa na czas określony na 10 lat. Umowa przewiduje jej rozwiązanie przez każdą ze stron za pisemnym porozumieniem, a także ze skutkiem natychmiastowym (...)