Sprostowanie protokołu w sprawie cywilnej

Pytanie:

"Po przeczytaniu protokołu z przesłuchania świadka (sprawa cywilna, jestem pozwaną) stwierdziłam wiele niezgodności. Protokół jest bardzo chaotyczny, brakuje w nim zdecydowanych odpowiedzi. Ponieważ byłam obecna podczas przesłuchania, wiem, co świadek mówił. Rozprawa rozpoczęła sie z dwugodznnym opóżnieniem i dlatego wszyscy byli zmęczeni, ale czy to jest powód żeby wnioskować o ponowne przesłuchanie świadka? Dodam, że odpowiedzi świadka są istotne dla sprawy, a nie zostało wszystko zaprotokołowane prawidłowo. Czy można wnioskować tylko o sprostowanie protokołu w poszczególnych punktach? A jeśli tak, to jaka jest potem procedura tego prostowania? Myślę, że lepiej by było przesłuchać świadka ponownie. Co mówi kpc na ten temat? Jak skłonić sąd, aby wniosek poparł?"

Odpowiedź prawnika: Sprostowanie protokołu w sprawie cywilnej

Warto na wstępie powołać treść art. 160 kodeksu postępowania cywilnego, regulującego tryb sprostowania lub uzupełniania protokołu z posiedzenia sądu w sprawie cywilnej. Przepis ten przewiduje, że strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego w tym przedmiocie strony mogą odwołać się do sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia. W piśmiennictwie prawniczym podnosi się, że przed rozstrzygnięciem wniosku o sprostowanie lub uzupełnienie protokołu przewodniczący powinien porozumieć się z protokolantem, który może wyrazić swój pogląd co do zasadności wniosku. Sprostowanie lub uzupełnienie protokołu następuje w tym samym składzie, w jakim sprawa była rozpoznawana na posiedzeniu. Jeżeli skład był jednoosobowy, sędzia może zmienić swoje zarządzenie postanowieniem. Sprostowanie lub uzupełnienie protokołu następuje zarządzeniem przewodniczącego, od którego przysługuje odwołanie do całego składu orzekającego w terminie tygodniowym.

Strona postępowania cywilnego jest przeto uprawniona do żądania sprostowania lub uzupełnienia protokołu z rozprawy, ale w ograniczonym terminie. We wniosku winna ona podać, o jakie elementy określony protokół winien być uzupełniony lub zakresu, w jakim należy go sprostować. Niezależnie od powyższego, nie jest wykluczone, że w przypadku istotnej rozbieżności pomiędzy faktycznymi zeznaniami świadka a treścią protokołu konieczne będzie powtórne wezwanie świadka na rozprawe i odebranie od niego niezbędnych wyjaśnień i zeznań. Jest to o tyle zasadne, że - jak wspomniano w pytaniu - zeznania świadka jawią się jako istotne. Należy jednak pamiętać, że rozstrzygnięcia w obu przypadkach należą do składu orzekającego i trudno przewidzieć los zgłoszonych przez Panią wniosków. Warto jednak dokładnie i wyczerpująco umotywować zgłaszane żądanie. Zebranie dokładnego i wyczerpującego materiału dowodowego leży również w interesie sądu - od jakości dowodów zebranych w sprawie zależy w dużej mierze treść rozstrzygnięcia sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika