Odpowiedź prawnika: Sprzedaż mieszkania z ulgi na wynajem
Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r., podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowił dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-7 lub art. 25, po odliczeniu wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.

Przepis art. 26 ust. 1 pkt 8 został skreślony przez art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2000 r. Nr 104 poz. 1104) zmieniającej niniejszą ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
Jednocześnie w art. 7 ust. 12 do 15 wyżej wymienionej ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. w sposób szczegółowy uregulowano zasady korzystania przez podatników z praw nabytych, w tym między innymi z określonej przepisem art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, jak również konsekwencji wynikających z utraty tego prawa.
Ustawa nowelizująca w dniu 1 stycznia 2004 r. ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych zmienia również cytowaną powyżej ustawę zmieniającą z 9 listopada 2000 r., a mianowicie zmienia jej art. 7 ust. 14 oraz dodaje do tego artykułu ust. 14a. Art. 7 ust. 14 stanowi od 1 stycznia 2004 r., że podatnicy, którzy korzystali z odliczeń z tytułu budowy domu na wynajem i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:
1) nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
2) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
3) dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela, lub
4) zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku
- są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.
Dziesięcioletni okres, o którym mowa powyżej (zgodnie z nowo dodanym art. 7 ust. 14a ustawy z dnia 9 listopada 2000 r.):
1) w pkt 1-3 - liczy się od końca roku podatkowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń,
2) w pkt 4 - liczy się od końca roku podatkowego, w którym nabyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku.
Zatem, w przypadku otrzymania decyzji właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie w maju 2000 r., aby nie stracić powyższej ulgi, podatnik może zbyć lokale mieszkalne najwcześniej 1 stycznia 2011 roku.
