Strony umowy użyczenia

Pytanie:

Słyszałam, że konstrukcję użyczenia stosuje się przede wszystkim względem osób spokrewnionych. Czy mogę użyczyć mieszkanie osobie ze mną zupełnie niespokrewnionej? Czy umowa taka będzie prawnie wiążąca?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.12.2003

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Strony umowy użyczenia

Zgodnie z wymogami kodeksu cywilnego dotyczącymi użyczenia (art. 710 KC) konstrukcja ta nie wymaga, aby użyczający (czyli w tym przypadku Pani) był spokrewniony z osobą, której użycza daną rzecz. Kodeks posługuje się pojęciem "rzeczy", zatem obejmuje zarówno rzeczy ruchome jak i nieruchomości. Z powyższego wynika, że może Pani zawrzeć umowę użyczenia mieszkania z osobą niespokrewnioną przy czym przypominamy, iż taka umowa ma charakter nieodpłatny. Umowa dojdzie do skutku z chwilą wydania rzeczy (czyli w tym wypadku udostępnienia mieszkania). Umowa zawarta przez Panią będzie prawnie wiążąca.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Umowa ze szkołą policealną

29.9.2020 przez: gautz94

Umowa kupna sprzedaży

18.7.2019 przez: luks315

Żle wykonana usługa firmy Tynkarskiej!!!

29.3.2019 przez: bassice2